Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jako děda Holík. Musil už se rve za českou hokejovou dvacítku

I Adam Musil (čelem) slaví vítězný gól Michaela Špačka v úvodním utkání juniorského mistrovství světa. Obhájce titulu Finsko porazili 2:1. | foto: AP

28 2016
Slavný děda Jaroslav Holík o něm vždycky s úsměvem mluvil jako o hajzlíkovi. Byl pyšný, že jeho druhý vnuk je po něm. Na ledě zarputilý, bojovný a hlavně drzý. Přesně pro tyto vlastnosti po Adamu Musilovi před juniorským mistrovstvím světa zatoužil kouč českého hokejového výběru Jakub Petr.

A hned v prvním zápase na turnaji pokračovatel slavného hokejového rodu herní dovednosti prokázal. V závěru pondělního utkání s Finskem (2:1) se po buly natlačil před brankáře Vehviläinena a střílejícímu Michaelu Špačkovi obstaral důležitou clonu před vítězným gólem.

„Skvěle se tam probojoval, trochu jsem si popojel a pak se jen snažil trefit. Adamovi patří velký dík,“ popsal Špaček vítěznou akci. V druhém duelu se však Musil neprosadil a Češi po marném dotahování podlehli Švýcarům 3:4 v prodloužení.

Velká premiéra v českém dresu

Špaček s Musilem se dobře znají z kanadského Red Deeru, kde spolu druhý rok nastupují v jedné řadě. Zatímco Špaček od dětství prošel všemi výběry mládežnické reprezentace a na šampionátu dvacítek za Česko startuje už potřetí, Musil si odbyl premiéru v českém dresu na velkém turnaji.

Před dvěma lety prožil hokejový útočník Adam Musil debut v kanadské...

Před dvěma lety prožil hokejový útočník Adam Musil debut v kanadské reprezentaci do 18 let v přípravném utkání proti Česku, které se hrálo v Břeclavi. Nyní by mohl v dresu České republiky nastoupit na předměstí kanadského Montrealu proti „javorovým listům“.

Syn bývalého reprezentanta Františka Musila dřív hrál za Kanadu. Za zemi, kde se narodil a kde poslední roky žije. Před více než dvěma lety dokonce v přípravě na Hlinkův Memoriál nastoupil v dresu s javorovým listem proti Česku. „Bylo to trošku divné. Ale určitě na to mám dobré vzpomínky,“ vrací se ke zkušenosti ze srpna 2014.

Při postávání na modré čáře s dalšími Kanaďany poslouchal českou hymnu. Na rozdíl od ostatních ale byl v rozpacích. Jenže vybral si sám. Zvolil variantu bojovat s masivní konkurencí, dostat se do elitních kanadských výběrů a také to dokázal.

Velkou radost tehdy udělal dědovi Holíkovi. „Mimořádná věc, když se Čech narozený v Kanadě dostane do výběru tamní osmnáctky. Radil mu syn Bobby. Říkal, že Kanada je Kanada. Je pracovitý po tátovi a po mně,“ říkal Holík před vnukovou premiérou v kanadském dresu. O necelý rok později, v dubnu 2015 však zemřel.

Adam téměř deset let vyrůstal v Česku. Hrál za mládežnické výběry Jihlavy a jeho starší bratr David prošel českou osmnáctkou a dvacítkou. Mladší z bratrů si ale vybral jinou cestu.

Tvrdohlavý po dědovi

V dalších dvou letech se však na mezinárodním turnaji neukázal. Začalo se tak mluvit, že by mohl na mistrovství posílit český výběr. „Byli jsme v kontaktu déle. Měl čas na rozmyšlenou, projevil zájem hrát za český nároďák. Znám jeho povahu, je důrazný a pracovitý,“ vysvětlil Musilovu nominaci trenér Petr.

V rozhodnutí Adamovi pomohli i slavní rodiče. Otec František, bývalý reprezentační obránce, a matka Andrea, bývalá tenisová reprezentantka. „Nejdřív mě ta možnost zaskočila. Rozhodnutí bylo čistě na mně. V rodině jsme to ale probrali,“ řekl urostlý útočník.

Fotogalerie

Ten vedle kanadského pasu vlastní i český, a tak na jeho startu za zemi, odkud má hokejové kořeny, už nic nebránilo. „Adam je tvrdohlavý po dědovi. Vždycky se rozhodl po svém. My ho tenkrát podpořili. Byli jsme pyšní, jak těžkou cestu si vybral. Podporujeme ho i teď,“ říká otec František, který turnaj bedlivě sleduje.

„Celá rodina včetně bráchy, dědy a strejdy (Roberta Holíka) hrála za Česko. Jsem rád, že i já můžu reprezentovat takovou zemi,“ říkal těsně před odletem na turnaj do Kanady. „Musím tvrdě pracovat, abych pomohl,“ dodal.

Právě tvrdá práce bez ústupků a bojovnost nebyly jeho hokejovým předkům nikdy cizí. I díky tomu se proti Finům výrazně podílel na vítězné brance. Českému týmu může ještě hodně pomoci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze