Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adam Svoboda nervozitu nepociťuje

6 2001
Pardubice - Letos má excelentní formu. Má velkou zásluhu na tom, že se Pardubice perou o první příčku v extralize, a sám vévodí brankářským statistikám. Proto za ním dorazila pozvánka do národního týmu. Pardubický gólman Adam Svoboda bude debutovat v reprezentaci na Švédských hokejových hrách. "Splnil se mi velký sen. Jsem šťastný," radoval se Svoboda před svou premiérou.

Vzhledem k letošním výkonům však nebyla jeho  nominace nijak překvapivá. "V koutku duše jsem doufal, že bych se tam  mohl objevit," přiznal třiadvacetiletý gólman. Trošku mu nahrály i  problémy brankářských kolegů. Slávista Roman Málek se teprve vrací na led po zranění čelisti a zlínský Vladimír Hudáček zase neměl v úvodu sezony příliš oslnivou formu.

"Oba se určitě do reprezentace zase vrátí," poznamenal Svoboda. Pro Švédské hry však trenéři národního týmu sáhli po dvou úplných nováčcích, což v minulosti nebývalo zvykem. Svoboda se bude o branku dělit s vítkovickým Jiřím Trvajem.

"Hodně mě to překvapilo," neskrýval pardubický gólman. "Čekal jsem, že pojede Hudáček, aby třeba mě nebo Trvaje zaučil. Trenéři se však nebáli a povolali nás oba."

Nebylo by však výhodnější, aby po boku nováčka stál spíše ostřílený gólman? "Oba sice nastoupíme za reprezentaci poprvé, ale v hokeji nejsme žádnými nováčky. V extralize už máme dost odchytáno. Proto by v tom neměl být žádný rozdíl," tvrdí Svoboda.

Snad i proto odjel na svůj premiérový sraz národního týmu v naprostém klidu. "Nervózní určitě nejsem," potvrdil  gólman, který má za sebou reprezentační zkušenosti pouze v mládežnických výběrech. "Doufám, že potvrdím oprávněnost nominace a nezklamu. Nechci si udělat ostudu a rád bych dokázal, že na nároďák mám. Budu se snažit, abych se v něm udržel co nejdéle," odhodlaně pronesl Svoboda.

Přestože  reprezentační premiéra na něho teprve čeká, jednu povinnost si už musel splnit. Dát v kabině příspěvek do pokladničky. "Kolik jsem musel zaplatit, neprozradím. Ale bylo to moc, až jsem byl překvapen," držel Svoboda v tajnosti výši příspěvku.

Rada starších ve složení Janecký, Lubina a Pospíšil si tedy nareprezentačním debutantovi smlsla. "Kdybych však byl v této komisi, také bych si smlsnul," smál se Svoboda. Nebyl sám. Do peněženky musel sáhnout také jeho týmový a nyní i reprezentační kolega Michal Sýkora.

"Pak bude nějaká společná večeře. Já bych stejně ty peníze utratil za jídlo sám. Takže zaplatím rád, a nejen z toho důvodu," pronesl Adam Svoboda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze