Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Agentův sen? Ručinský vedle Pálffyho

20 2003
Edmonton, Praha - Obavy z budoucnosti spoutaly poněkud podivné prázdniny v NHL. Vlastníci klubů krátí gáže hráčům, kteří se v odborech sjednocují k odporu. Obě strany se připravují na tvrdá jednání o nové kolektivní smlouvě. Ta stará vyprší právě za rok. Agenti mají letos obtížnější pozici než obvykle.

"Majitelé se podle mého dohodli, že nebudou zvyšovat platy, a zatím se toho drží," tvrdí Petr Svoboda.

"Trh je zmrazený, všimněte si, že v létě ještě neproběhla žádná velká výměna."

Svoboda sídlí v Edmontonu a s bývalým obráncem Petrem Svobodou jej nepojí žádný příbuzenský vztah. Zastupuje například Reichla, Ručinského, Dopitu, Čechmánka nebo Kadlece.

Martin Ručinský zatím zůstává bez angažmá. St. Louis s ním neprodloužilo kontrakt. Proč?
Jde o peníze. Manažer St. Louis mi volal, že by s Martinem chtěl osobně mluvit. Přesvědčoval ho, že o něj mají zájem. Jenže mu chce platit míň, než bylo na příští rok dohodnuto.

Kde tedy bude Ručinský hrát? Copak není v NHL o takového útočníka zájem? 
Já pro něj můžu mít kontrakt hned. Ale za menší peníze, než bychom si představovali. Tohle léto je zvláštní. Vážně hrozí, že se NHL za rok zavře. Hráči se připravují na možnost, že se pak nebude hrát až devatenáct měsíců.

O Ručinského prý měli zájem New York Rangers. Slavný centr Lindros si ho žádal na levé křídlo svého útoku...
Rangers chtěli Ruču vždycky. Ale zatím se pořád bavíme spíš nezávazně.

Je možné, že Ručinský začne sezonu v české extralize?
Jak ho znám, je schopen říct: „Kašlu na to. Vracím se do Čech a budu mít z hokeje radost.“ Ale on už si v NHL zvykl, a pokud bude nějaká šance, nastoupí asi tady.

Za tři týdny začínají soustředění klubů. Pořád máte dost času?
Bez místa je doteďka třeba i známý Kanaďan Nieuwendyk. A skoro všichni ti, co letos podepsali, šli se svou cenou dolů. Včetně hvězd Selänneho, Kariyi nebo Fjodorova.

Tak aspoň naznačte, kam by Ručinský mohl jít.
Seriózní zájem má asi šest klubů. Mně osobně by se moc líbilo, kdyby šel do Los Angeles. Hodil by se na levé křídlo ke Slovákům Pálffymu a Stümplovi. Jenže to je jenom přání. Kings navíc na levou stranu nedávno získali veterána Robitaillea.

A co Robert Reichel? Tomu skončí smlouva v Torontu po téhle sezoně, že? Co dál? Alby nikdy neplánuje daleko dopředu. Ale je to Litvínovák tělem i duší. Nepřekvapilo by mě, kdyby za rok už zůstal v extralize.

Do NHL se vám povedlo umístit i drobného obránce Petra Kadlece ze Slavie. Proč ho Florida angažovala? 
Já jsem ho manažerům nabízel už léta. Jenže oni si ho teprve teď můžou přirovnat k Rafalskému nebo Višňovskému. Tihle kluci nemají nijak obrovskou figuru, přesto se v NHL prosadili. Jsou inteligentní, čtou hru a umějí řídit přesilovku.

Chytí se Kadlec pod drsným koučem Mikem Keenanem? Vědí v zámořském klubu o jeho přednostech? Třeba tvořivého centra Pavla Pateru kdysi v Minnesotě stavěli na křídlo bořící formace...
Keenan není zas takový kruťas, jak se říká. A trenéři chápou, že Kadlec může být týmu prospěšný především v přesilovkách, při zakládání akcí. A když to nepůjde, zařídili jsme, že do půlky prosince se smí kdykoli vrátit do Evropy...

Jak vypadá situace s Jiřím Dopitou? Zůstane v Pardubicích? Prý se o něj v zámoří uchází Florida.
Jednáme, ale podepsané není nic. S Jirkou si voláme, rozhodnout se může každým dnem. Finální slovo je na něm.

Brankář Roman Čechmánek přestoupil z Philadelphie do Los Angeles. Prospěje mu změna?
Čeman je rád, že vypadl z tlakového kotle ve Philadelphii. Tlačili na něj fanoušci, média. Klub chtěl za každou cenu Stanley Cup.

V Los Angeles mu bude líp?
Najde tam víc v klidu. Výsledky Kings jsou v novinách ve sportu až tak na třetí straně. Víc než hokej tam lidi zajímá basketbal, americký fotbal, baseball...

Roman už se v Los Angeles byl rozhlédnout, že?
Zaletěli jsme tam ještě s jeho paní v červnu místo vyhlašování cen NHL v Torontu. Tam by musel sedět u stolu s lidmi z Philadelphie, což nemuselo být právě příjemné.
Co všechno v Kalifornii stihl zařídit?  Vyzkoušel si novou výstroj, vybral si bydlení. Pronajal si dům od obránce Schneidera, který přestoupil do Detroitu. Má to kousek od moře. Je spokojený. Který hráč by v Los Angeles nebyl?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze