Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manažer Hradce: Dva roky to fungovalo, letos ne, proto přišla změna

Generální manažer hradeckých hokejistů Aleš Kmoníček. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

3 2015
Generální manažer hradeckého Mountfieldu Aleš Kmoníček přiznává, že přijmout myšlenku na odvolání trenéra Petera Draisaitla pro něj bylo těžké. Je však přesvědčen, že právě nyní nastal čas, kdy to bylo potřeba udělat.

Ještě v říjnu tým vyhrával jeden zápas za druhým a atakoval špici tabulky.

Pak sice přišla slabší chvilka, ale ani čtyři prohry v řadě ho nevyřadily z dosahu nejlepších. Generální manažer hradeckého klubu Aleš Kmoníček připouští, že nezávislý pozorovatel by trenérskou výměnu právě v této chvíli nemusel chápat.

„Asi by mi to připadalo trochu podivné, možná ne standardní. A pro někoho možná dost překvapivé,“ netají manažer, „na druhé straně to není jen otázka posledních čtyř zápasů, už od začátku sezony nejsme spokojeni s tím, jak se mužstvo prezentuje a jaký má herní projev.“

Asi to bylo hodně těžké rozhodování s přihlédnutím k tomu, co pro Mountfield hlavně v Hradci trenér Draisaitl udělal.
Za sebe můžu říct, že jedno z nejtěžších, které jsem jako manažer musel dělat. S trenérem Draisaitlem jsme se dali hodně dohromady, respektuji ho, vážím si ho a jsem si vědom toho, že za poslední dva roky tady udělal neskutečnou práci, která přinesla úspěchy. Já jako manažer totiž páté a šesté místo, která jsme za ty dva roky získali, považuji vzhledem k okolnostem týkajícím se hlavně stěhování klubu, za velmi kvalitní výsledky. A kromě jiných pod tím je výrazně podepsaný trenér Draisaitl.

Rozhodovalo představenstvo. Proč se rozhodlo situaci, se kterou nebylo spokojeno, vyřešit právě takhle?
Jednoznačně jsme se shodli na tom, že výsledky a výkony neodpovídají tomu, co očekáváme, ani tomu, jakou hráčskou kvalitu máme. Ve finále jsme řekli, že kádr není špatný, a proto bychom měli udělat něco, co by hráče a jejich výkony nastartovalo a oni předváděli všechno, co umějí.

Na jednání představenstva byli pozváni dokonce samotní hráči. Co vám řekli?
Předně tam nebyli proto, aby nám říkali, co máme dělat.

Řekli vám třeba, že nejsou pod trenérem Draisaitlem schopní dobře hrát?To vůbec ne. Přece bychom na hráče ve všech směrech a už vůbec ne v tom, kdo by je měl trénovat, ani nemohli dát. My jsme od nich chtěli vědět, co si myslí o tom, proč nemáme dobré výsledky, proč máme tak špatnou produktivitu v našich zápasech.

Jaký byl jejich názor na současnou situaci?
Někteří začali u sebe, řekli, že to z jejich strany není stoprocentní. Ale nějaký zásadní důvod jsme se nedozvěděli, moc nám toho neřekli. Přesto si myslím, že to bylo správné, protože je dobré znát názor také z této strany.

Když se nedaří, často nefungují ideálně vztahy mezi trenérem a kabinou.
Takový pocit vůbec nemám. Vždycky to je tak, že ne ve všem hráči souhlasí s trenérem. On po nich něco chce, oni to mají plnit, ale mají třeba jiný názor. Nad tím se vůbec nepozastavuji, to je zcela běžné. My jsme vycházeli z toho, že tento tým neodvádí to, na co má, a že v tom teď trenéři trochu tápali a nevěděli zcela přesně, co s tím udělat. Dva roky to fungovalo, letos už bohužel ne, proto jsme se rozhodli pro změnu. Trenér s minulým kádrem udělal perfektní práci, ale s letošním na to nedokázal navázat a naše očekávání se nenaplnila. Je možné, že hráči v tuto chvíli potřebují od trenéra jiný pohled na hokej.

Nebyla chyba třeba v tom, že by sám dal přednost jiným typům hráčů, kteří by plnili jeho představy jak v extralize uspět?
My jsme chtěli hrát atraktivnější hokej, z toho jsme vycházeli. Na skladbě týmu se podílel. Všichni hráči, které jsme přivedli a kteří opustili naši kabinu, přišli nebo odešli po konzultaci a souhlasném přikývnutí trenérů. Nikdy jsme nepřivedli hráče, které by trenér nechtěl.

Vystřídal ho Vladimír Kýhos, čím vás zaujal?
Je to trenér, který v poslední době udělal velmi kvalitní výsledky v Brně, a pro nás je důležité, že dvakrát úspěšně prošel play-off hodně vysoko, získal s Brnem druhé a třetí místo. Má zkušenosti s hrou v play-off a pro nás je semifinále primární cíl. Je od Petera Draisaitla odlišný a my se domníváme, že tahle odlišnost by mohla hrát přispět k tomu, abychom předváděli hru, kterou si přejeme.

V čem je odlišný?
Možná je rozvážnější, klidnější. Každý je jiný. Má zkušenosti v české extralize, zná ji dobře i hráče. Dá na jiné zásady, jiné věci.

Co kádr? Naznačoval jste, že uznáváte, že na současné situaci mají velký podíl.
Nic zásadního a razantního se nestane, určitě se nechystáme vytrejdovat pět hráčů. Myslíme si, že by nový trenér měl tým nejdřív poznat.

Bodování

9

Tomáš Marcinko

Třinec

9

Dominik Kubalík

Plzeň

8

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

8

Tomáš Marcinko

Třinec

7

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 6 3 2 1 0 18:11 14
2. Třinec 6 4 0 1 1 20:14 13
3. Plzeň 6 3 1 1 1 27:15 12
4. Vítkovice 6 3 1 1 1 19:11 12
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 6 3 0 0 3 11:13 9
7. Ml. Boleslav 6 2 0 2 2 14:16 8
8. Hr. Králové 6 2 1 0 3 12:15 8
9. Litvínov 5 2 0 0 3 8:11 6
10. Jihlava 6 1 1 1 3 18:22 6
11. Pardubice 6 2 0 0 4 16:20 6
12. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
13. Olomouc 6 2 0 0 4 11:21 6
14. Zlín 6 1 1 0 4 9:15 5

Najdete na iDNES.czmobilní verze