Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na chválu je zatím čas, říká šéf organizátorů v Ostravě

Slovenští fanoušci v utkání s Ruskem. | foto: Reuters

11 2015
Své kolegy z organizačního výboru Aleš Pavlík zatím nechválí. Přesto je viceprezident Českého svazu ledního hokeje a šéf organizačního štábu ostravské části mistrovství světa s odehranými dny spokojený.

„Jako bývalý sportovec jsem hodně pověrčivý, takže to klepu – zatím se všechno obešlo bez velkých i malých problémů nebo věcí, které nebyly dotažené,“ konstatoval viceprezident Českého svazu ledního hokeje a bývalý hokejista Aleš Pavlík o dosavadním průběhu ostravské části šampionátu.

Už se vám donesla první hodnocení?
Převládá spokojenost, a to i z úst Reného Fasela (prezident Mezinárodní hokejové federace – pozn. red.). Ceníme si toho, ale zároveň nás to nutí k tomu, abychom každé ráno poradu začínali připomínkami všeho podstatného. Možná mě kolegové nemají moc rádi, protože chvály si organizační výbor moc nevyslechl, respektive neslyšel žádnou. Já totiž doufám, že budeme mít důvod se pochválit 14. května večer, kdy šampionát v Ostravě končí.

Co všechno si připomínáte?
I když už je vše zautomatizované, říkáme, že pořád musí být stejná ostražitost jako první den, pořád stejný přístup, pořád stejné nasazení. A s přibývajícími dny bude muset nasazení růst, protože se začne projevovat na lidech, kteří jsou tu od rána do noci, únava.

Co říkáte počtům fanoušků? Překonáte loňský rekord šampionátu v návštěvnosti?
Dolaďujeme to, abychom mohli region i hokejový národ hecnout na poslední zápasy. Čísla vypadají dobře. I zápasy, o kterých jsme si nemysleli, že by mohly mít návštěvnost sedm nebo osm tisíc diváků, tak ji mají. Přijelo hodně fanoušků ze zahraničí, další lístky dokupují místní. Když to udržíme, budeme atakovat vysoká čísla.

Pomáhají vám maskoti Bob s Bobkem, kteří umí diváky nadchnout?
Jsou skvělí. Produkce animátorů ze špičkové kanadské společnosti je výborná. Umí se v kostýmu pohybovat, vědí, co lidé chtějí. Problém je, že než jsem stihl plyšáky koupit, tak nebyly. Mám průšvih u dětí i u manželky. Že jsem tu celý den, ale králíci u Pavlíků doma nejsou.

Koukáte i na hokej?
Jsem tu od rána do noci, ale z některého utkání vidím půl třetiny, z jiného třetinu. Pořád se něco řeší, aby organizace šlapala. Z toho, co jsem viděl, mě příjemně překvapil americký tým. Hraje krásný hokej.

Lepší než 2004, uznal Fasel

Bleskovou návštěvu Ostravy jako druhého pořadatelského města mistrovství světa podnikl v sobotu prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel. Do Ostravy přijel z Prahy před poledním zápasem mezi Ruskem a Běloruskem, zpátky se vracel ještě v sobotu.

„Letošní mistrovství? Jsem moc a moc spokojený, i když v podstatě mluvit můžu jen o Praze, z Ostravy jsem viděl pár zápasů v televizi. A viděl jsem, že hala je pořád plná,“ povídal Fasel.

V Ostravě je za IIHF Henrik Bach Nielsen z Dánska. „Mě třeba překvapil zápas mezi Slovinskem a Norskem. Vím, že lístky na tenhle zápas se neprodávají úplně lehce, přesto bylo vyprodáno. A lidé na tribunách stáli a zpívali. Úžasný zážitek,“ přiznal člen Mezinárodní hokejové federace.

„Letošní šampionát se tak moc liší od toho, který jste pořádali v roce 2004,“ řekl Fasel a vysvětloval: „Věděli jsme, že Česko je hokejová země, že místní lidé milují hokej, ale tehdy byla pražská hala nová, lidé se s ní teprve učili žít. Ale teď? Prohrávali jste se Švédskem, s Kanadou, přesto lidé už před koncem stáli a tleskali, vstoje poslouchali cizí hymnu, to bylo fantastické,“ podotkl René Fasel a dodal: „V Ostravě je skvělá atmosféra při všech zápasech.“

Pomáhají tomu rovněž maskoti Bob s Bobkem, kteří řádí v ochozech a dokážou diváky vyburcovat. „Je to sice detail, ale důležitý. Animátorská společnost z Kanady odvádí svou práci dobře,“ připustil René Fasel, který od českých organizátorů dostal stejný dres, jaký nosí maskot Bobek.

„Bobek je takový línější, to jsem já asi taky,“ smál se prezident IIHF. Líní ovšem nejsou fanoušci. „Návštěvnost sledujeme každý den a zdá se, že celkový počet návštěvníků směřuje k rekordnímu a neuvěřitelnému číslu sedmi set tisíc,“ dodal Fasel.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze