Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mrázek zamotal Hadamczikovi hlavu. Kolik brankářů z NHL vezme do Soči?

POJEDE DO SOČI? Mladý gólman Petr Mrázek z Detroitu první vychytanou nulou v NHL zvýšil svoje šance na olympiádu. | foto: AP

6 2013
Někdo se v řešení hlavolamů vyžívá, pro trenéra české hokejové reprezentace Aloise Hadamczika však není luštění brankářského rébusu ničím příjemným. Po starostech na mistrovství světa teď musí přemýšlet o tom, které tři gólmany pozve na olympiádu do Soči. Napovědět mu může také Karjala Cup.

V létě na internetu kolovalo video, kde malá fanynka týmu Winnipeg Jets usilovně plakala, když viděla, že v přípravném zápase nechytá Ondřej Pavelec. Ne, kouč Hadamczik nemusí brečet. Ačkoliv český brankář nemá v NHL oslnivou formu, o jeho pozici jedničky pro olympijské hry málokdo pochybuje.

Ale kdo k Pavelcovi? V širším seznamu, z něhož musí reprezentační trenér vybrat tři jména, je také Tomáš Vokoun, veterán z Pittsburghu však kvůli zdravotním problémům téměř jistě nepojede. Hadamczik proto říká: "Dneska o olympiádu bojuje šest brankářů - tři z NHL a tři z Evropy."

Šance gólmanů na ZOH v Soči

odhad iDNES.cz

Ondřej Pavelec (26 let, Winnipeg/NHL) - 95 %

Alexander Salák (26 let, Petrohrad/KHL) - 60 %

Jakub Kovář (25 let, Jekatěrinburg/KHL) - 50 %

Jakub Štěpánek (27 let, Čerepovec/KHL) - 35 %

Petr Mrázek (20 let, Detroit/NHL) - 20 %

Michal Neuvirth (25 let, Washington/NHL) - 10 %

Tomáš Vokoun (37 let, Pittsburgh/NHL) - 1 %

Už to je změna, protože se vzhledem k (ne)vytíženosti českých gólmanů v zámořské soutěži předpokládalo, že do Soči budou jako dvojka a trojka cestovat brankáři chytající v Evropě.

Jenže Hadamczikovi trochu zamotal hlavu Petr Mrázek. Dvacetiletý talent totiž o víkendu dostal poprvé v sezoně příležitost v Detroitu a hned vychytal nulu. "No, tak potěšilo mě to, ale potěšilo by mě víc, kdyby s druhým gólmanem pravidelně střídali," řekl kouč o Mrázkovi.

Zvýšilo to tedy šance mladého brankáře na účast v Soči? "To se nedá odhadnout. Na mistrovství světa se prezentoval výborně. Ale teď říkat něco dopředu nejde. Rozhodneme se podle zdravotního stavu a výsledků. Pak bude důležité i soužití těch tří gólmanů."

Jak pracují s týmem, si může ověřit Hadamczik u dvou adeptů na turnaji Karlaja. Poprvé od šampionátu v roce 2012 se vrátil do národního týmu Jakub Štěpánek, který byl mezi olympijskými adepty outsiderem, ale připomněl se dobrými výkony v Čerepovci. "Rád bych si atmosféru z Vancouveru zopakoval," tvrdí. "Ale nedokážu posoudit, jaké mám šance."

To Jakub Kovář jezdí na reprezentační akce pravidelně.

Fotogalerie

"Už nejsem takovej zobák jako kdysi. Je to příjemné," říkal na srazu, kam přijel s dobrou náladou. V Jekatěrinburgu se mu po slabším začátku daří. "Ale na Soči se nijak extrémně nesoustředím. Jak jsem říkal v létě: někde v hlavě má olympiádu každý a jak se to bude blížit, každý se bude chtít ukázat."

On sám výkony konkurentů nesleduje, soustředí se na sebe. Nezabývá se ani spekulacemi o počtu gólmanů z NHL a z Evropy. "To se píše v novinách, to nikdy nominaci neudělalo. Může se stát spousta věcí, nemá cenu o tom přemýšlet," říká Kovář.

Pětadvacetiletý gólman odchytá stejně jako Štěpánek v rámci Karjala Cupu jeden zápas. Podle aktuální formy se Hadamczik rozhodne, koho pošle do brány v neděli proti Rusku. Pak určitě nebude mít o gólmanské otázce reprezentační kouč jasno, ale třeba se mu odtajní alespoň nějaká políčka.Najdete na iDNES.czmobilní verze