Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hadamczik v Kometě: Nechci větrat klubovou pokladnu. Budou hrát mladí

Alois Hadamczik, nový kouč Komety Brno. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

10 2015
Kometa kolem něho kroužila delší dobu. Jenže trenér Alois Hadamczik měl smlouvu u národního týmu. „Proto jsem nemohl brněnskou výzvu přijmout,“ říká kouč, který byl od loňské olympiády v Soči bez angažmá.

Překvapilo vás, že se teď Kometa ozvala znovu?
To tedy ano. Z klubu se mi ozvali čtrnáct dní poté, co vypadli z play-off. Nastínili jsme si své představy, jak by naše spolupráce měla vypadat. Vzal jsem si pár dní na rozmyšlenou a zvažoval všechna pro a proti. Nakonec jsem nabídku s radostí přijal.

Co vás přesvědčilo?
Mám ke Kometě vztah. Už jako malý jsem se jezdil dívat na její zápasy. Líbí se mi, že je tady osmdesát procent hráčů, kteří mají něco společného s Brnem nebo jeho blízkým okolím. To je velká devíza. A pak samozřejmě divácké zázemí.

Řešil jste i jiné nabídky?
Na konci února jsem měl možnost trénovat jednu evropskou reprezentaci. Kdybych tehdy neměl určité zdravotní problémy, asi bych teď byl na mistrovství světa v Praze. Ale jsem rád, že jsem se rozhodl pro Kometu. Je to pro mne výzva.

Alois Hadamczik

* Narodil se 20. 6. 1952 v Kravařích, kde také s hokejem začínal. * V extralize trénoval Třinec, Vítkovice a Spartu. Získal tři stříbrné a čtyři bronzové medaile. * Reprezentaci dovedl k jednomu stříbru a dvěma bronzům z MS a bronzu z OH 2006 v Turíně. O rok dříve vybojoval bronz na MS hráčů do 20 let. * Po loňské neúspěšné olympiádě v Soči na funkci trenéra rezignoval, od té doby netrénoval nikde. * Vlastní hokejový klub v Opavě.

Počítáte s tím, že v Brně budete pod tlakem?
Je pravda, že pár kamarádů mě od angažmá v Kometě odrazovalo: Loni skončili třetí, zase budeš pod tlakem. Ale já to měl podobně v reprezentaci, kterou jsem přebíral po vítězném šampionátu v roce 2010. Přece jsem nemohl majiteli Liboru Zábranskému říct, že přijdu, až když náhodou bude Kometa v listopadu jedenáctá. To bych byl posera. Jsem ambiciózní člověk, stejně jako je Kometa ambiciózní klub. Chci vyhrávat.

Chystáte v týmu velké změny?
Posily mi vedení nezakázalo, ale já nechci větrat klubovou pokladnu. Navíc hráči, kteří jsou na trhu, často nejsou lepší než ti, které v týmu momentálně máme. Hazardujte s Frantou Ptáčkem, který má svůj věk. Ale když ho nepodepíšete, nikoho za něj nemáte. Dujsík má zase problémy se zády. Možná vydrží, ale také může po měsíci říct, že ze zdravotních důvodů hrát nemůže. My jsme nehazardovali a ty kluky jsme podepsali. Byli jsme v jednání s hráči, kteří jsou v reprezentaci. Možná se jeden povede a bude tady. Ale když ne, nevadí mi to. Kometa dobře pracuje s mládeží a já bych chtěl do týmu zabudovat mladé hráče. Například mladého Hájka vidím mezi sedmi beky v A-týmu.

Spekuluje se také o příchodu vítkovických útočníků Ondřeje Romana a Vladimíra Svačiny…
Svačina v jednání není. Ale Ondra Roman je centr, kterého bychom chtěli.

Jak vypadá situace kolem veterána Petra Tona?
Petr si vzal čas na rozmyšlenou. Do konce června nechce jednat. Byl šíleně frustrovaný z toho, že v play-off nedal branku. Myslím, že by to neměl brát celé na sebe. Byl u toho, ale on sám vyřazení v semifinále nezavinil. Moc dobře vím, jaké to je, když se nemůžete střelecky prosadit. Petr se s tím musí psychicky vyrovnat a říct, že chce za Kometu hrát. Pak můžeme jednat.

Jaký hokej byste chtěl s Kometou hrát?
Není důležité, jaký systém se líbí trenérovi. Důležité je, jaký systém sedí mužstvu. A to, jak ho přijme za svůj. Dám příklad. V reprezentaci jsme měli tři roky po sobě na mistrovství světa nejlepší obrannou hru ze všech týmů. Inkasovali jsme 1,7 gólu na zápas. V Bratislavě jsme dávali 4 góly na zápas, pak 3,5 a pak 1,5. Jenže když vstřelíte 1,5 a inkasujete 1,7, je jasné, že to není ono. Takže mám určitou představu, co bych chtěl s týmem hrát. Vyzkoušíme si to v přípravných utkáních a vybereme takový systém, který bude týmu sedět nejvíc.

Brno má tradičně vysoké cíle. Na jakých pozicích v tabulce byste se rád pohyboval?
Když někdo vykřikuje, že chce titul, většinou ho pak nemá. A může mít nakoupené jakékoliv hráče. Když budete chtít postavit dům, dají vám harmonogram, kdy budou hloubit základy a kdy pokládat střechu. V hokeji to ale nejde. Každý chce hrát co nejvýš. A my také. Chceme postoupit do play-off z co nejlepší pozice. Pak si znovu sedneme a řekneme, co dál.

Už víte, co na prvním tréninku řeknete novým svěřencům?
Pár zásad, které budu vyžadovat. Jinak je nebudu zdržovat. Letní přípravu nedělají pro mě, ale pro sebe. Není to jako za komunistů, kdy jste se otočil a ze sto dvaceti lidí pracovalo patnáct. Hráči dnes obecně mají takové podmínky, jaké normální člověk nezažije. Měli by být rádi, že jim klub platí letní přípravu a stará se o ně. Myslím, že normálně by se na určité parametry měli připravit sami.

Loni měl suchou přípravu na starosti především Normand Lacombe. Jak to bude letos?
Trénink síly bude dělat Normand. Další přípravu, jako vytrvalostní běhy nebo jízdu na kole, budou řídit asistenti. Jsem po operaci, proto budu do Brna nejprve jezdit jednou týdně. Naplno s mužstvem začnu od soustředění ve Vysokých Tatrách, kde budeme od 18. do 26. června.

Vysoké Tatry, to je pro hráče Komety novinka…
Znám tamní prostředí a hotel. Sice je na skromnější úrovni, ale leží ve vyšší nadmořské výšce a hlavně nabízí tréninkové možnosti v posilovně nebo tělocvičně. Plánuji jízdu na kolech, běhy do kopců nebo kolem Štrbského plesa. Hráči budou spolu, a především třikrát denně trénovat. Osvědčilo se mi to už v minulosti, kdy jsem vedl Spartu, Vítkovice nebo Třinec.

I na tyto soupeře v nové sezoně narazíte. Budete ta utkání prožívat nějak speciálně?
V tomhle jsem jiný. Na své bývalé kluby rozhodně nebudu vypisovat prémie. V Třinci jsem v uplynulé sezoně nebyl ani na jediném hokeji. Teď jsem se stal trenérem Komety a jiný klub mě nezajímá. Musíme od prvního utkání vyhrávat s každým. Každý, kdo přijede, je náš nepřítel a soupeř. A je jedno, jak se jmenuje.

Jaké čekáte reakce od brněnských fanoušků? Přece jen jste vnímán jak pozitivně, tak částečně i negativně…
Dal jsem si zásadu, že v Brně nebudu mluvit o minulosti. Každý má právo říct, co chce. Rozhoduji o sestavě a také za to nesu plnou zodpovědnost. Stejně tak majitel klubu rozhoduje o tom, kdo bude trénovat. Měl právo neprodloužit Kýhosovi smlouvu. Ta skončila a on oslovil mne. Kdybych nabídku Komety nepřijal, v řadě za mnou stálo dalších padesát zájemců.

Nakolik znáte Brno jako město?
Centrum města znám. Trochu se v něm orientuji. Vím, kde je Vaňkovka nebo kde stával hokejový stadion za Lužánkami. Ale kdybyste mi řekl, ať zajdu na radnici, nevěděl bych. Brno budu poznávat průběžně.

Jižní Morava je vyhlášený vinařský kraj. Máte rád víno, nebo jste spíš pivař?
Není to tak, že bych k životu potřeboval alkohol. Ale když posedíme, rád si dám víno. V horku zase třeba pivo. Jižní Moravu a vinařské sklepy velmi uznávám. Párkrát jsem tam byl pozván a poznal jsem velmi příjemné a pohostinné lidi.

Budete mít teď vůbec čas na druholigový klub v Opavě, který vlastníte?
Opavský klub jsem dával dohromady proto, že mi tehdejší radnice věřila. Předchozí šéfové pracovali nehospodárně. Mám tam slovo. Co řeknu, to platí. Řídícími elementy klubu jsou ale Karel Suchánek a můj syn. Mne se ptají pouze na rady, neberu tam žádný plat. Kdybych do Opavy nepřijel půl roku, vůbec nic se nestane.

Co říkáte na výkony českých hokejistů na probíhajícím mistrovství světa?
Vidím tam klady i zápory. Klady jsou v tom, že jsme třikrát se Švédskem prohrávali a třikrát vyrovnali. V týmu je morální vůle. Ty nejtěžší zápasy ve skupině mají hráči za sebou, teď pro ně začínají utkání s relativně slabšími protivníky. Jedna velká výhoda je, že ty úplně nejsilnější týmy, tedy Kanada a Švédsko, hrají v Praze. Ve čtvrtfinále tak můžeme narazit na hratelný tým z ostravské skupiny.

Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 6 3 2 1 0 18:11 14
2. Třinec 6 4 0 1 1 20:14 13
3. Plzeň 6 3 1 1 1 27:15 12
4. Vítkovice 6 3 1 1 1 19:11 12
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 6 3 0 0 3 11:13 9
7. Ml. Boleslav 6 2 0 2 2 14:16 8
8. Hr. Králové 6 2 1 0 3 12:15 8
9. Litvínov 5 2 0 0 3 8:11 6
10. Jihlava 6 1 1 1 3 18:22 6
11. Pardubice 6 2 0 0 4 16:20 6
12. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
13. Olomouc 6 2 0 0 4 11:21 6
14. Zlín 6 1 1 0 4 9:15 5

Najdete na iDNES.czmobilní verze