Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Alternativy za NHL: zatím velký krach

28 2004
Toronto - Načasování nemohlo být lepší. NHL uzavřela své brány a tisíce fanoušků teskní po hokeji. Ovšem ani dlouho předem ohlašovaná soutěž WHA, ani na rychlo vytvořená OSHL, se nedokázaly chopit příležitosti a navzdory ambiciózním plánům nikdy nezačaly. Další podobný projekt zatím na obzoru není.


Zní jako ironie, že první co na vás při hledání na internetu podle klíčového slova "WHA" vyskočí, je "World Headache Alliance", tedy Světové sdružení bolesti hlavy.

Přitom WHA (World Hockey Association) od začátku působila nadějným dojmem.

Její představitelé dobře odhadli vývoj v NHL a dopředu prohlašovali: "Kvalitní hokej se hrát bude, ale u nás."

WHA lákala na pohledný hokej s množstvím gólů, ke kterému měla dopomoci hra ve čtyřech na každé straně a bez červené čáry. Prestiž vdechl soutěži i legendární útočník Bobby Hull, který byl jmenován komisařem a slíbil přivést i svého syna Bretta.

WHA počítala původně minimálně s šesti týmy, v naději, že úspěch podnítí zájemce z dalších měst. Místo toho se ale situace obrátila opačným směrem, soutěž opustily Orlando a Jacksonville a počet se smrskl na čtyři týmy.

Poslední zprávy hovoří o tom, že ligu koupil nový vlastník, 47-letý podnikatel z Britské Kolumbie Rick Smith, a plánuje na konci listopadu oznámit revoluční plán, který by WHA měl rozběhnout v průběhu ledna.

V OSHL (Original Six Hockey League) se navzdory slibům odehrálo jen několik exhibičních utkání, která nepřitáhla příliš velkou pozornost diváků. Přitom i druhá alternativa za NHL vypadala nadějně. Hrát mělo šest týmů, pro které se údajně podařilo získat 100 hráčů působících v NHL, mimo jiné například Dominika Haška nebo Romana Turka.

Kvůli finančním problémům však zajímavá jména začala ze soutěže brzy couvat a další sen o náhradním programu za NHL se začal rozplývat. Soutěž ještě není zcela mrtvá, podle televizní stanice TSN se OSHL snaží na leden rezervovat arény v některých velkých městech, projekt však už příliš důvěry nevzbuzuje.

Řídit hokejovou ligu tedy nebude nic jednoduchého. To ostatně dokazují i jednání zahnaná do slepé uličky v samotné NHL.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze