Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Americký sen Jana Holuba

4 2001
Liberec - Strmě vzhůru míří hokejová kariéra libereckého obránce Jana Holuba. Hráč Bílých tygrů je v osmnácti letech stabilním členem mužstva dospělých v první lize, dostal se do juniorských výběrů České republiky do osmnácti a nyní i do devatenácti let, a všimli si ho dokonce i v zámoří. Jana Holuba totiž draftoval klub NHL New York Islanders! Holub má tedy všechny potřebné předpoklady jít ve šlépějích dalšího libereckého mladíka Tomáše Plíhala, který již od současné sezony hraje juniorskou soutěž v Kanadě.

"Je to samozřejmě lákavé, nabídka z klubu NHL je asi snem každého hokejisty," říká Holub. "Teď se ale chci soustředit na to, abych co nejlépe dohrál sezonu v Liberci." Odchod do Ameriky, nejprve zřejmě do farmářského týmu, by připadal v úvahu až v létě 2002.

Fyzické předpoklady předurčily Holuba hned od žákovského věku na post obránce. "Hrály v tom asi roli geny, protože oba mí rodiče sportovali. Maminka hrála volejbal, táta házel diskem a koulí a po skončení atletické kariéry ještě jezdil na bobech," vzpomíná Holub.

Ke sportu ho vedla nejen rodinná tradice, ale i skutečnost, že bydlí v Liberci blízko zimního stadionu. "Blízko baráku je také škola se sportovními hokejovými třídami, do které jsem chodil. Postupně jsem prošel žákovskými týmy Stadionu, potom jsem hrál také za dorost a za juniory Bílých tygrů."

Kteří trenéři mu v kariéře nejvíc dali? "Tady v Liberci jsou to pánové Čermák a teď také Jandač. Do oka jsem padl také trenéru Kalousovi z pražské Slavie, který mě doporučil do naší juniorské reprezentace."

Holub je nyní v reprezentační devatenáctce, kterou vede trenér Pavliš. S tímto výběrem sehrál nedávno tři přípravná utkání proti Finsku. Tahle kategorie nemá v této sezoně nějaký vrchol jako mistrovství světa nebo Evropy. Je to vlastně základ pro příští reprezentaci do 20 let, kterou čeká mistrovství světa na přelomu let 2002 a 2003. To už bude Holub možná za oceánem, ale čeští trenéři v posledních letech povolávají na světový juniorský šampionát borce z Kanady a USA, což se jednoznačně týmu osvědčuje.

Vážné zdravotní problémy Holub dosud neměl, až nedávno, po zápasech s Finskem, nastoupil na střídavý start za Jablonec ve druhé lize a pochroumal si záda. "Několik dní jsem potom měl herní i tréninkovou pauzu a potom jsem se šel rozehrát do juniorského týmu Bílých tygrů, který bojuje o postup do nadstavbové části extraligy," vysvětluje Holub. "Teď už jsem zdravotně v pořádku a hraji zase za dospělé. Play-off už máme prakticky jisté, budeme se snažit dostat se v něm co nejdál, podobně jako se to povedlo v minulé sezoně."

A na který zápas vzpomíná nejraději? "Byl to zápas, ve kterém jsem dal svůj první gól za dospělé. Bylo to proti Berounu. To vím úplně přesně. "

Trenér Bílých tygrů Josef Jandač hodnotí účinkování Holuba ve svém celku velice kladně: "Na svůj věk je už velice vyzrálý. Má všechny předpoklady pro to, aby se stal výborným obráncem. Přeji mu, aby se dostal co nejvýš." Dobrou výkonnost Holub potvrdil i v sobotu v Kadani.

Autoři:


Témata: Josef Jandač

Najdete na iDNES.czmobilní verze