Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Amerika: soudržnost i na hokeji

9 2001
Washington - (od zvláštního zpravodaje MF DNES) Tribuny poslušně ztichnou, když se ozve: "Pánové a dámy, prosím povstaňte k národní hymně Spojených států amerických." Američané rádi projevují své vlastenectví. Národní píseň Stars and Stripes při zámořských sportovních kláních pokaždé vyvolá bouřlivý ohlas, v němž se úplně ztrácejí poslední slova. Ovšem v současnosti se při ní zvlášť silně demonstruje soudržnost, podpora prezidentu Bushovi, dík newyorským záchranářům i nenávist k teroristům.

Než zazněla ve washingtonské aréně MCI Center před utkáním domácího mužstva s New Jersey, náhle zakřičel muž z vyšších řad: "Zatracený Taliban!" Odpověděl mu souhlasný rámus, potlesk a skandování "USA, USA!" Nejen soucit, ale i vztek kypí v lidech. Zejména v těch, co ztratili někoho blízkého.

Hokejová komunita s pietou myslí na Ace Baileyho, bývalého hráče NHL a donedávna skauta Los Angeles. S mladším kolegou seděl na palubě letadla, jež před měsícem explodovalo v jednom z mrakodrapů na Manhattanu. "Remember Ace!" vyzývají plakáty k vzpomínce.

Píseň God Bless America, tedy Bůh žehnej Americe, se stala kultovním hitem. Její název zůstává už týdny heslem dne v médiích, objevuje se ve výlohách, na autech, na mostech nad dálnicemi.

Například před utkáním Philadelphia - Florida publikum aplaudovalo její interpretce s nevýslovným zanícením, málem šíleným. Jako by ta energie měla nadzdvihnout střechu haly nebo rozmačkat nepřítele.

V Pittsburghu dorazily na úvodní domácí střetnutí s Coloradem stovky fanoušků v bílém tričku s nápisem "Jednotni stojíme". Do nedělního střetnutí New York Rangers Buffalo nastoupily oba týmy v dresech s velkým nápisem "NEW YORK", namísto svých tradičních znaků. Obětovaly je na počest města, jež se sbírá z těžké rány.

Snad každý hráč i kouč přispívá pozůstalým po obětech útoků. Na ledě se děkuje dobrovolným záchranářům. Vybírá se na státní zaměstnance i pozůstalé. Ve Philadelphii předala manželka obránce Desjardinse za místní hokejisty šek na 120 tisíc dolarů zástupcům newyorských hasičů a policistů. Ti jsou považováni za opravdové hrdiny.

Sportovci nosí na výstroji, byť jen nalepené či našité odznaky své podpory Spojeným státům. Stužky, státní vlajky. Brankáři změnili děsivé a rozpustilé výjevy na svých maskách. Socha svobody zobrazená na přilbě Mika Richtera z New York Rangers se nyní tváří zachmuřeně, smutně. Nikoliv odhodlaně a majestátně jako ve skutečnosti.

Washingtonský Olaf Kölzig si ke své příšeře Godzille nechal doplnit budovu Pentagonu i s datem teroristického ataku. Německým rodičům se narodil v Jihoafrické republice, ovšem i jeho strhla vlna amerického vlastenectví.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze