Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Anaheim: Pohádka nebo nová hokejová velmoc ?

9 2003
Praha, Orange County - Porazil dva nejsilnější týmy v Západní konferenci, Detroit a Dallas. Své soupeře vyřadil tak rychle, že mu mezi sériemi zbylo spousta času na odpočinek. Co je zač tým z Anaheimu, který poslední čtyři roky v NHL vůbec nepostoupil do play-off ? Jedni říkají, že jsme jen svědky krátkého pohádkového příběhu, který je tak blízký nedalekým hollywoodským ateliérům. Druzí zase předpovídají příchod nového silného hráče na nesmlouvavé bojiště Západní konference. Pravda zatím leží někde uprostřed.
Anaheim letos nemá monopol na překvapení.

Minnesota a Tampa Bay také pořádně zacloumaly pořádkem v NHL.

To však nijak nesnižuje to, čeho dosáhl Anaheim. Nejde o to, že porazil v prvním kole obhájce Stanley Cupu a ve druhém druhý nejlepší tým základní části. Jde o to, jak toho dosáhl.

Detroit se svojí hvězdnou sestavou stále věřil, že má vše pod kontrolou. Prohrál
oba domácí zápasy. Ale vždyť minulý rok také špatně nakročil do play-off a jak se s Dominikem Haškem na čele dokázal vyškrábat až k titulu !

Pak prohrál třetí zápas. Série pořád není u konce, dušovali se hráči Red Wings. Pak Steve Rucchin v prodloužení rozhodl čtvrtý zápas a už nebylo v co věřit. Slavný tým s ostudou skončil.

Dallas ve druhém kole v žádném případě Anaheim nepodcenil. Hrál opatrně, s respektem, což Mighty Ducks jen posílilo sebevědomí. Až na jeden byly všechny zápasy vyrovnané.

"Kačeři" vyhráli dvakrát v prodloužení a dvakrát díky rozhodující brance v posledních dvou minutách třetí třetiny. Taková dávka zklamání, vzteku a beznaděje zamávala i s tak pyšným týmem jako je Dallas.

Základem je brankář

Anaheim by nikdy nikam nedošel nebýt vynikajícího Jeana Sebastiana Giguera. Je to známá věc. Rozchytaný gólman, kterého nerozhází nešťastný gól je v play-off k nezaplacení.

Mighty Ducks všechny zápasy vyhráli rozdílem jedné branky, čtyřikrát v prodloužení. Brankář je v takových chvílích strůjcem osudu. Už nezáleží jen na atletických schopnostech a kvalitním tréninku. Klíčem je rozvaha. Giguere zatím předvedl vyspělost veterána, nesesypal se po hloupém gólu, udržel chladnou hlavu ve chvíli, kdy jediná jeho chyba mohla znamenat konec zápasu.

A to před touto sezonou neodehrál v play-off jediný zápas.

Jak se skládal tým

Anaheim má rozpočet 44 miliónů, což není málo. Noví hráči jako Petr Sýkora, Adam Oates nebo Sandis Ozolinš zvedli náklady o šest miliónů, které se ale do týmové kasy již vrátily ze vstupného v prvních pěti domácích zápasech.

Na hráčích se letos nešetřilo a to je dobře. Minulé léto se do funkce generálního manažera dostal Bryan Murray, dřívější trenér klubu. Uvolnil zatuchlé poměry. Zrušil například podivné pravidlo, že členové vedení spolu nemohou hovořit jinde než v zavřených kancelářích.

Murray vsadil na pestrý kolektiv se stejným cílem. Veteráni jako Oates nebo Steve Thomas nikdy nevyhráli Stanley Cup a hokejový čas se jim krátí. Kmenoví hráči jako Paul Kariya, Steve Rucchin a celá řada dalších prožili chmurné období, kdy v klubu nebyly peníze a ve vedení seděli byznysmani, kteří hokeji vlastně moc nerozuměli. Mladíčci jako Stanislav Čistov nebo Samuel Pahlsson se chtěli jen prosadit.

Dohromady složili tým, který má najednou směr a stejný cíl. Mighty Ducks odehráli velmi dobrou základní část a především ve druhé polovině patřili k nejlepším týmům. Na přelomu ledna a února přišlo jejich deset následujících výher rozdílem jediné branky. Zřejmě v těchto vypjatých zápasech si hráči zvykali na atmosféru play-off.

Blíží se "souboj snů"

Anaheim je oním pohádkovým příběhem, stejným jakým byla loni Carolina, anebo v roce 1996 Florida. Kalifornie se znovu učí hokejová pravidla, tak jako se to učili fanoušci v Severní Karolíně nebo v Miami.

Pravda, Mighty Ducks měli v některých chvílích štěstí. Při rozhodující brance v 6. utkání série proti Dallasu se střela Mikea Leclerca odrazila přímo na hůl volného Sandise Ozolinše

Zároveň ale Mighty Ducks hráli účinný hokej a připravili si spoustu šancí. Hráli poctivě. Jejich úspěch proti Detroitu a Dallasu během jednoho měsíce nebyl dílem několika náhodně odražených puků. "Kačeři" mají tři velmi kvalitní útoky, podceňovanou obranu a špičkového brankáře, který umí hrát v "transu".

Jejich dalším soupeřem bude Minnesota Wild, která zažívá podobnou spanilou jízdu. Oba týmy se střetnou ve finále Západní konference a jeho vítěz bude následně bojovat už o samotný Stanley Cup. Uvidíme, čí sen se nakonec ukáže skutečnější.


SLET KAČERŮ. Anaheim postoupil ze druhéhokola po výhře 4:2 na zápasy. Favorizovaní hráči v Dallasu odešli se svěšenými hlavami.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze