Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Anaheim vládne ve finále na buly

5 2003
New Jersey - Jedním z důvodu, proč Anaheim vstupuje do pátého zápasu finálové série Stanley Cupu proti New Jersey za stavu 2:2, je jejich drtivá převaha na vhazování. "Je to jednoduché, vyhrajete na buly, kontrolujete hru," říká nejzkušenější "Kačer" v kruhu pro vhazování, veterán Adam Oates. Anaheim během prvních čtyř zápasů vyhrál z buly více jak 60 procent všech puků. Díky dobré práci na vhazování v útočném pásmu Mighty Ducks vsítili i vítězný gól v prodloužení třetího utkání série.

Na příslušnou značku se v 7. nastavené minutě postavil právě Oates. Čistě vyhrál puk proti Pascalu Rheaumeovi, zpracoval ho a posunul za sebe na volného obránce Ruslana Saleje.

Ten bez váhání vypálil a trefil se přesně k tyči branky Martina Brodeura. Celá akce trvala snad vteřinu a půl. Anaheim během ní rozhodl o výhře 3:2.

"Vyhrát na vhazování je nejsnadnější způsob, jak získat puk," cituje trenéra Mighty Ducks Mikea Babcocka deník Post Gazette. "Proč se honit po ledě nebo se rvát v rozích ? Proč byste měli bránit, když můžete útočit ? Na buly jsou vaše šance vždy padesát na padesát."

Ne tak úplně. Ve finále má Anaheim zatím jasnou převahu. Vyhrál 60,7 procent všech vhazování, tedy téměř dvě třetiny.

Anaheim vede týmovou statistiku na buly celý rok. V základní části získal průměrně 55.2 procent puků, v play-off ještě o něco více. Většina odborníků se shoduje, že jedničkou ve své třídě se Anaheim stal jakmile angažoval již zmiňovaného Oatese. Ten je ve svém oboru považovaný na mistra nad mistry.

Někteří hráči New Jersey ale mají pro převahu soupeře svoje vysvětlení. Anaheim podvádí.

Suverénní Anaheim

S výjimkou zraněného Nieuwendyka nedosahuje průměr vyhraných buly u žádného centra New Jersey v play-off padesáti procent.
NEW JERSEY
Joe Nieuwendyk 56.7 pct.
John Madden 46.7  pct.
Pascal Rheaume 45.7 pct.
Scott Gomez 44.7 pct.
Sergej Brylin 34.3 pct.
ANAHEIM

Adam Oates 61.6 pct.
Jason Krog 55.6 pct.
Samuel Pahlsson 54.1 pct.
Steve Rucchin 52.1 pct.

"Pohnou se dřív, než rozhodčí vhodí puk, což jim dává zjevnou výhodu," řekl deníku Los Angeles Times John Madden, který má sám v play-off podprůměrnou bilanci 46,7 procent.

Devils navíc chybí jejich nejzkušenější hráč Joe Nieuwendyk, který kvůli zraněné kyčli neodehrál ve finále jediný zápas. Jestli veterán nastoupí v 5.zápasu, který se hraje dnes v noci na ledě New Jersey, se zatím neví. On sám však nepoměr v úspěšnosti bere s velkou rezervou.

"Myslím, že je to celé nafouknuté. Pokud vyhrajete buly ve středním pásmu, přičtou vám sice čárku, ale zdaleka to neznamená, že vám hrozí gól."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze