Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Propadák ne, přesto divné mistrovství. Proč to hokejistům nešlo lépe?

Čeští hokejisté skončili na mistrovství světa v Bělorusku na čtvrtém místě. | foto: Reuters

26 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Bylo to tak trochu divné mistrovství. V týmu panovala dobrá atmosféra, hráči i trenéři si při pohledu zvenčí rozuměli a vzájemně se respektovali. Hokejistům se na šampionátu v Minsku ani nedala upřít snaha a touha uspět.

Jenže hře něco chybělo. Asi nejlépe to vystihl kapitán Tomáš Rolinek po prohraném semifinále s Finskem: "Celý turnaj jsme se trápili a snad s výjimkou čtvrtfinále jsme na něm neodehráli pořádně ani jeden zápas."

Zůstává záhadou, proč tomu tak bylo, když se v Bělorusku proti původním obavám nesešel – především v útoku – úplně špatný tým.

Tady je pár hlavních příčin.

Nezkušená obrana

Už dopředu bylo jasné, že pokud bude na turnaji něco skřípat, bude to obrana. Vždyť v týmu byli zelenáči jako Ondřej Vitásek, jehož většina fanoušků před mistrovstvím pořádně neznala a o němž asistent Špaček v průběhu turnaje řekl: "Je to, bohužel, jeden z nejlepších beků." Vzadu vyčníval jen Ondřej Němec, ostatní měli víceméně stejné problémy s mezinárodním hokejem. Do průměru zapadl Jakub Kindl, jediný borec z NHL. Byla velká škoda, že se hned v úvodu zranil Roman Polák. Nenašel se totiž jeho adekvátní nástupce. Víc se čekalo hlavně od Martina Ševce, který měl za sebou povedenou sezonu v KHL.

Chybějící lídři

Zase všechno stálo především na 42letém Jaromíru Jágrovi, který sám neprožíval v Minsku nejpovedenější turnaj. Přesto dokázal být nejproduktivnějším hráčem týmu. Za očekáváním zůstal Jiří Hudler, okolo něhož se přitom strhlo velké haló, když ho předchozí kouč Hadamczik vynechal v olympijské nominaci. A vyloženě zklamal Jan Kovář, který zářil v Magnitogorsku a má být budoucností národního týmu.

Málo gólů

Souvisí to s předchozím bodem. Například Hudler dal jediný, Kovář žádný. A není namístě argumentovat tím, že ani jeden z nich neměl místo v prvních dvou formacích. Jejich čas strávený na ledě nebyl o tolik menší, jelikož kouč Růžička jednotlivé útoky točil rovnoměrně, navíc Hudler (a zpočátku i Kovář) chodil na led při přesilovkách. Jágrovi tak v produktivitě dokázali sekundovat jen mladíček Tomáš Hertl a Vladimír Sobotka.

Zdravotní potíže

Bylo by nefér tento bod opomenout, protože musel mít na výkon hráčů vliv. Zvlášť když střevní potíže postihly víc než polovinu mužstva a navíc se přidala chřipka. V nabitém programu nebyl čas nabrat zpět síly, řada borců hrála často se sebezapřením.

Špatné návyky

Kouč Růžička to během turnaje opakoval, hráči si však nedokázali vzít ponaučení. Moderní hokej se hraje jednoduše jako v NHL. Žádné vymýšlení, ale rychlý tah na bránu. "My ale pořád zkoušeli  prohazovačky a dloubáčky, po kterých jsme jen ztráceli puky."Najdete na iDNES.cz

mobilní verze