Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Arbitráže v NHL: téměř uzavřená kapitola

16 2003
Toronto - Už jen střelec zlatého gólu Kanady na posledním mistrovství světa Anson Carter čeká, až arbitrážní komise NHL rozhodne o jeho platu v příštích sezonách. Hráč Rangers musí počkat do příštího týdne, protože soudce, který měl jeho případ řešit, se kvůli velkému výpadku proudu v USA nemohl k jednání dostavit.

Komise, která má za úkol najít spravedlivé řešení, když se hráč a klub nemohou dohodnout, vynesla zatím šest rozhodnutí.

Dalších šestnáct hráčů mělo k arbitráži namířeno, ale nakonec se se svým klubem dohodlo dříve. A to někdy doslova pár minut předtím, než mělo slyšení začít.

Mezi hráče, kteří se k arbitráži přihlásili, patřily i hvězdy jako Pavol Demitra ze St.Louis, Ryan Smyth z Edmontonu nebo Mikael Nylander z Washingtonu.

Jediným českým hokejistou, který zažádal o slyšení, byl útočník Jaroslav Bednář z Floridy, který minulý rok pobíral na poměry NHL ubohý plat 330 tisíc dolarů. Bednář se ale dohodl s Panthers už dříve, takže k soudu nemusel.  Jeho příští plat nebyl zveřejněn, ví se jen, že Bednář se dohodl na ročním působení.

Vysokou částku přiřkla komise Slovákovi Demitrovi. Ten bude příští rok pobírat 6.5 milionů dolarů, což je druhý nejvyšší plat, který kdy arbirtáž někomu přiřkla. Více získal kdysi jen útočník Philadelphie John LeClair.

„Známe jeho cenu,“ řekl generální manažer St.Louis Larry Pleau. „Pavol ale bude muset nyní hrát ještě lépe a pomoci klubu dostat se ještě na vyšší úroveň.“ Demitra v minulé sezoně nasbíral 93 bodů a skončil 6. v kanadském bodování.

Druhý nejvyšší plat letos dostal obránce Tom Poti z New Yorku Rangers. Komise mu přisoudila v příštích dvou letech 5.9 milionů. Svou roli zde zřejmě sehrálo jméno klubu. Podle odborníků by Poti v jiném, méně bohatším týmu, nárok na tak vysokou smlouvu neměl.

Do zajímavé situace se dostal obránce Bryan Berard z Bostonu. Soud mu odklepl jednoletou smlouvu v hodnotě 2.51 milionů dolarů, se kterou ale klub nesouhlasil. Tím však ztratil na Berarda práva a ten může odejít nyní jinam.

„Máme o Bryana zájem, ale ne za takovou cenu,“ řekl generální manažer Mike O´Connell. Berard má nyní několik možností. Může odejít do jiného klubu a podepsat úplně novou smlouvu, nebo začít znovu jednat s Bostonem a slevit ze své ceny.

Většina hráčů se chystané arbitráži vyhnula. Láska a příslušnost ke klubu velmi pomohly Edmontonu v případě jejich zřejmě nejlepšího hráče Ryana Smythe. Komise by mu zřejmě přiřkla plat okolo 5 milionů za rok, které by ale klub s největší pravděpodobností nemohl dát.

Smyth tak slevil ze své ceny dobrovolně a nakonec se dohodl na dvouleté smlouvě, která mu první rok přinese 3.45 milionů dolarů a druhý rok 3.55 milionů. „Vždycky jsem byl skrz naskrz fanoušek Edmontonu," řekl  pravidelný člen kanadské reprezentace.

Na honosné smlouvě se dohodl finský obránce Kimmo Timonen s Nashvillem. Klub mu vyplatí v příštích čtyřech letech 10.75 milionů dolarů, čímž z něj učiní nejdražšího hráče v sestavě.

Posledním hráčem, který ještě nemá jasno, je Anson Carter z New Yorku Rangers. Jeho případ se měl původně řešit v pátek. Soudce, který měl o jeho platu rozhodnout,  se ale kvůli gigantickému výpadku proudu na východě Spojených států a Kanady nemohl do Toronta, kde se všechny případy řeší, dostavit. Carter tak čeká na nový termín.

Arbirtáže 2003

O čem rozhodla komise:

Bryan Berard (Boston) - 1 rok, 2.51 milionů dolarů*
Brian Rolston (Boston) - 1 rok, 3.175 milionů
Richard Matvichuk (Dallas) - 1 rok, 2.2 milionů
Tom Poti (NY Rangers) - 2 roky, 5.9 milionů
Daymond Langkow (Phoenix) - 1 rok, 2.7 milionů
Pavol Demitra (St.Louis) - 1 rok, 6.5 milionů

Kde se hráč s klubem dohodl sám :

Nicklas Havelid, O,  (Anaheim) - 3 roky, 4.55 milionů dolarů
Pasi Nurminen, B,  (Atlanta) - 1 rok, 1.1 milionů
Marc Savard, Ú,  (Atlanta) - 1 rok, 2 miliony
Hal Gill, O,  (Boston) - 1 rok, 2 miliony
Steve Begin, Ú, (Buffalo) - 1 rok, 400 tisíc
Eric Boulton, Ú,  (Buffalo) - 2 roky, 1.15 milionů
Toni Lydman, O,  (Calgary) - 3 roky, 6.6 milionů
Peter Worrell, Ú,  (Colorado) - 1 rok, 800 tisíc
Ryan Smyth, Ú,  (Edmonton) - 2 roky, 7 milionů
Jaroslav Bednář, Ú,  (Florida) - 1 rok, neupřesněno
Maxim Kuzněcov, O,  (Los Angeles) - 1 rok, 575 tisíc
Manny Fernandez, B,  (Minnesota) - 1 rok, 2.2 miliony
Antti Laaksonen, Ú,  (Minnesota) - 1 rok, 950 tisíc
Willie Mitchell, O,  (Minnesota) - 1 rok, 1.35 milionů
Kimmo Timonen, O,  (Nashville) - 4 roky, 10.75 milionů
Arron Asham, Ú,  (NY Islanders) -  2 roky, 1.4 milionů
Josh Langfeld, Ú,  (Ottawa) - 2 roky, 900 tisíc
Zac Bierk, B, (Phoenix) - 1 rok, 550 tisíc
Bryan Helmer, O, (Phoenix) - 1 rok, 425 tisíc
Mike Johnson, Ú, (Phoenix) - 1 rok, 2.3 milionů
Dick Tarnström, O, (Pittsburgh) - 2 roky, 2.5 milionů
John Grahame, B, (Tampa) - 3 roky, 3.75 milionů
Cory Stillman, Ú, (Tampa) - 1 rok, 2.75 milionů
Mikael Nylander, Ú,  (Washington) - 1 rok, 2.675 milionů
Anson Carter, Ú, (NY Rangers) - ???

*Vedení Bostonu Bruins na rozhodnutí arbitráže nepřistoupilo

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze