Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ať si český národ najde jiné dítě!

3 2004
Kladno - Hokejista Jaromír Jágr se stal zajatcem otazníků. Často odpovídá: "Nevím. Uvidíme." V profesionálním i soukromém životě jej čekají závažná rozhodnutí. O prázdninách si odpočinul. Už se vypořádal s krachem svého vztahu s modelkou Andreou Verešovou. Možná nalezl nové štěstí, když se sblížil s moderátorkou Lucií Borhyovou. "Ale to nemůžete posoudit po týdnu!" tvrdí.

Evropa, či NHL? Světový pohár, nebo láska? Kladno, anebo Rusko? Dvaatřicetiletého Jágra obklíčila dilemata.

Máte za sebou smutné období, trápil vás rozchod. Teď se píše o vaší nové lásce. Jste se současným životem spokojený?
Já bych to nerad rozebíral. Když něco začíná, mění se to ze dne na den.

Ovšem každý váš vztah stejně pozoruje celá země.
Někdy už toho je tolik, je to tak nepříjemný, že už nevíte, co máte dělat. Nevíte, co je správný. Třeba loni v létě jsem schválně řekl do novin, že jsem se rozešel s Andreou, i když to tak úplně nebyla pravda. Abych měl pokoj.

Za těchto okolností asi není snadné s někým chodit, že?
Spousta lidí má radost, když se někomu něco zhroutí. Nepřejou vám. Jdete se s kamarádem nebo kamarádkou pobavit, ale to přece neznamená, že s tím člověkem rovnou spíte. V novinách to rádi pitvají a přehánějí. Napíšou něco, co není pravda, ale vztahu to i tak ubližuje, protože každá informace vám nahlodá mozek, i když se tomu hodně bráníte.

Vy jste však minulý týden s Bleskem o Lucii Borhyové promluvil. Proč?
Abych měl pokoj. Jinak by mě dál čtyřiadvacet hodin naháněli v autě, aby mě s Luckou vyfotili. Aspoň mám klid. Oni mají, co chtěli. Co jsem měl dělat? Já nad nimi nemůžu vyhrát. Pořád bych se musel schovávat a měl bych miliony telefonátů. Teď mě aspoň nikdo neotravuje.

Vaše partnerky jsou obvykle známé osoby, modelky, televizní moderátorky. Snesla by mediální kolotoč okolo vás i obyčejná dívka bez zkušeností s bulvárem?
Asi ne. Těžko by si na to zvykala.

Vy jste svým způsobem dítě národa.
To já ale vůbec nechci. Národ by si mohl najít někoho jiného! (trpký úsměv) A jak můžu někomu vyprávět, jak vidím budoucnost s Luckou, když jsme spolu pár dní?

Vám se teď asi těžko cokoliv plánuje, když ani netušíte, kde budete hrát na podzim, že?
Nevím, jestli začne NHL. Když nezačne, nevím, jestli budu hrát v Kladně nebo v Rusku. Nevím, jestli v srpnu nastoupím na Světovém poháru. Když na něj pojedu, musím předtím trénovat a soustředit se. Tím pádem nebudu mít čas na vztah. Musím se rozhodnout.

Chci žít podle sebe

Chodit s Jágrem vlastně není žádná legrace...
Teď teda ne. Když bych hrál v Rusku, vzniká taky problém. Lucka má svou práci. Je hloupost, aby kvůli mně odcházela z práce. Jen proto, aby zjistila, jestli by nám to třeba klapalo? Abych já kvůli tomu nejel na Světový pohár, to je asi taky hloupost. I když možná to udělám!

Vzdal byste se reprezentace na Světovém poháru kvůli lásce?
Nevím, jestli se to dá tak říct. Ale pokud uvidím, že by to mohlo mít budoucnost, tak třeba jo. Teď nevím.

To se může obrátit proti vám. Fanoušci vámto třeba budou vyčítat. Počítáte s tím?
Samozřejmě, ale já chci mít svůj život. Chci si ho žít podle sebe. Nemůžete uspokojit všechny lidi. Trenérovi se to třeba nebude líbit. Ale on se mnou bude žít? Zaručí mi spokojenost v rodinném životě? Nezaručí. Podívejte, začít si s někým a vidět se jednou za měsíc, to je rovnou konec. To nejde.

Budu v NHL? V Rusku? Doma? Já nevím nic

Ani po Světovém poháru není váš osud jistý. Spory hráčských odborů s majiteli klubů přetrvávají, takže v NHL hrozí výluka. Nemůžete vědět, zda strávíte sezonu v Evropě, nebo v zámoří.
No právě. Kdybych věděl, že budu v New Yorku, měl bych aspoň nějakou jistotu. Po Světovém poháru by za mnou Lucka klidně mohla přiletět. To není problém. Ale já nevím. Budu v NHL? V Rusku? Doma? Nic nevím. Nemám tušení.

Světový pohár řadíte v žebříčku důležitosti až za olympiádu, Stanley Cup a mistrovství světa. Jakou vůbec máte v současnosti motivaci zúčastnit se ho?
Já mám jedinou motivaci. Zahrát si zase doma. Pár přípravných zápasů a pak i v turnaji. Včetně čtvrtfinále bych mohl dohromady nastoupit čtyřikrát a zažít tu skvělou atmosféru jako při mistrovství světa. Nic víc mě neláká.

A není to málo?
Pro mě je to dost. Pro mě byla vždycky největší motivace hrát pro lidi.

Další reprezentanti jako Milan Hejduk nebo Pavel Kubina taky považují tenhle turnaj až za druhořadý. Nemáte trochu obavy, že národní mužstvo pohoří stejně jako před osmi lety, kdy se Světový pohár konal naposledy?
Tak já vůbec nevím, jestli budu hrát. Uvidíme, jak se budu cítit. Jestli se mi bude chtít. Pokud by mě to mělo otravovat, tak nikam nepojedu. Nikomu bych tím neprospěl.

Dal jste si nějaké datum, do kterého se rozhodnete?
Mám ještě osmnáct dnů do začátku soustředění. Buď na něj přijedu, nebo nepřijedu.

Spor s Hlinkou: šlo o hokej

Mluvil jste o atmosféře mistrovství světa. Tolik vás uchvátila?
Lidi v celé zemi žili hokejem. Ale přijali i porážku. Zdá se mi, že se po revoluci všechno ustaluje. V životech lidí už nejsou tak zásadní výkyvy. Jeden den byl člověk chudák, něco vymyslel a hned z něj byl boháč. Nebo naopak. Teď už je asi všechno rozkradený... (směje se) Ale vážně: Jako by se tu lidi tak nějak zařadili, našli svoje místo, uklidnili se. A teď se chtějí bavit. I na sportu.

Takže vám neúspěch nedali tolik pocítit?
Jsou vyrovnanější sami se sebou a na sportovcích už se nepotřebujou tolik vyřádit. Třeba si zanadávají, ale v mezích. To dřív nebylo.

U reprezentace se po šampionátu vyměnili trenéři. Slavomíra Lenera nahradil Ivan Hlinka. Vy jste s Hlinkou měli kdysi v Pittsburghu určité neshody. Už se váš vztah urovnal?
To nebylo nic zvláštního. S trenérem v klubu jste pořád, celou sezonu. Bez určitých nedorozumění a konfliktů by to nešlo. Ale dohadovali jsme se akorát o hokeji. O nic jiného nešlo.

Že Lang odmítl Světový pohár, mě neovlivní

Kromě vás se na Světový pohár nežene ani Robert Lang, váš bývalý spoluhráč z Washingtonu. Myslíte, že se ještě nechá přesvědčit?
Lanýž asi nenastoupí. Ale pořád máme spoustu kvalitních hokejistů.

Má jeho odmítnutí vliv na vaše rozhodování?
To určitě ne (přesvědčeně). To by bylo ode mě nefér, kdybych kvůli Robertovi nejel ani já. On je asi náš nejlepší centr, ale nám to na mistrovství světa docela šlo s Martinem Strakou.

Myslíte, že byste mohl hrát vedle Reichla jako před čtrnácti lety?
Proč bych nemohl? Ale asi to tak nedopadne.

Vám by se nepozdával útok Jágr, Reichel, Ručinský?
Roberta asi dají k Rúčovi, vždycky to tak bylo. A k nim by spíš pasoval kanonýr, jako je Milan Hejduk. Já nejsem vyloženě střelec. Ke mně a Stráčovi by asi dali Martina Havláta. A ještě je tam David Výborný.

Rusko? Tam by se mi nikdo nevrtal v soukromí

Pojďme k variantě Rusko. Váš trenér a důvěrník Marian Jelínek se nedohodl s CSKA Moskva. Jak to vypadá teď?
Nevím. Marian na tom pracuje.

Chtěl jste jedině do Moskvy. Vzal byste i angažmá jinde?
V Moskvě jsou ještě jiné kluby. Dynamo a další.

Proč vás Rusko láká? Kvůli penězům?
Ruská liga bude mít kvalitní úroveň. Hodně Rusů z NHL se tam vrátí. Já ale pořád doufám, že se začne hrát v Americe.

Denně trénujete s kladenským mužstvem. Hodně vás přemlouvají, abyste zůstal?
To ne.

Není to špatné znamení, že vás nikdo nepřesvědčuje?
Tak já s nikým nepřijdu do kontaktu...

Ani spoluhráči na tréninku vás nehecují? Vezměte si elitní pětku: bratři Kaberlovi v obraně a útok Jágr, Patera, Procházka.
Určitě by to bylo zajímavé. I pro mě. Mohl bych být doma.

No právě. Neláká vás strávit sezonu v Kladně? Žádné trmácení na Sibiř. Nejdál byste musel k zápasu cestovat do Ostravy?
Kdybych šel do Ruska, bylo by to po hokejové stránce lepší. Radši bych šel tam. V cizí zemi bych se víc soustředil na hokej. Nic by mě nerozptylovalo. A nikdo by se mi tam nevrtal v soukromí.

Říkáte, že nejvíc byste přivítal, kdyby se normálně rozběhla NHL. Sledujete vyjednávání mezi zástupci hráčů a vlastníků klubů?
Sleduju, jak hráči v klubech podepisují smlouvy na příští sezony. Zatím to docela běží. Beru to jako signál, že majitelé mají vůli k dohodě. Ale samozřejmě je hlavní, aby se dohodla kolektivní smlouva. Bez ní se hrát nebude. Škoda, zrovna když jsem přestoupil do Rangers, kam jsem tolik chtěl, tak jsou problémy.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze