Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ať všichni zasednou k jednomu stolu!

5 2003
Praha - Uklidnit emoce a ukončit zbytečnou mediální kampaň okolo příprav na šampionát radí Karel Gut, šéf hokejového svazu. "Plivat na všechny strany nemá cenu. A strašit tím, že zápasy nebudou v televizi, je zbytečné," ohradil se proti výrokům České televize a firmy Teleaxis, která je se svazem ve právním sporu.

Šéf Teleaxisu Kovarčík nešetřil na adresu svazu poměrně ostrými výroky, některé se týkaly i vás osobně. Co si o tom myslíte?
Že o mně mluví jako o stařičkém pánovi, to já nemohu změnit. Já mu jen ze srdce přeju, aby byl v těchto letech podobně agilní jako já. Ale vždycky se k sobě musíme chovat slušně. Nevím, proč na nás najednou ze všech stran plive. My jsme o něm nikdy špatně nemluvili, pouze jsme řekli, že nám nezaplatil, co zaplatit měl. Nic víc od něj nechceme. Jestli si myslel, že nás dostane do finančních potíží, tak to se mu sice povedlo, ale my jsme schopni je řešit. Právě proto, že máme mistrovství světa. Jindy by to bylo horší.

Teleaxis žaluje svaz za neoprávněné vypovězení smlouvy, zdá se, že nechce ustoupit ani ve sporu o podílu na zisku z mistrovství světa. Co si myslíte o téhle strategii?
Vážím si spolupráce, která tu zatím byla. Vím, že pan Kovarčík je tvrdý obchodník, ale my jsme dosud všechno akceptovali, i když smlouva nebyla pro nás právě nejvýhodnější. Jenže pak řekl, že dokud neprodloužíme smlouvu, nedá nám peníze. A to už je myslím trošku silné. Já jsem v jednání vždy vstřícný a chci s vždy dohodnout. Ale povinnosti se mají plnit.

Věříte v dohodu?
Několikrát už jsem opakoval, že jsem se celkem pětkrát sešel s panem Kovarčíkem a on vždycky náramně souhlasil s naším řešením. Dokonce se mu to líbilo. Řekl mi doslova: mně pro mistrovství světa stačí šofér a dva lidi, dokonce mi nabízel, že bychom mohli využit znalostí jeho zaměstnanců. Jenže teď řekl, že chce ze šampionátu stejnou provizi, ajko kdyby se o to staral Teleaxis. A na to nelze přistpoupit.

Pokud nedojde k mimosoudnímu vyrovnání, jak vidíte šance svazu v případném soudním sporu s Teleaxisem?
Teď je to věc právníků, ti se v tom vyznají lépe a já o tom nechci spekulovat. Prostě jsme mysleli, že výpověď smlouvy bude mít hladký průběh. Jak vidíme, tak nemá.

V jaké fázi je smlouva mezi svazem a Sazkou o pronájmu haly pro mistrovství světa?
Na 11. prosince plánujeme uspořádat společně tiskovou konferenci, kde všechno objasníme.

Další zádrhel v přípravách šampionátu vznikl v souvislosti s požadavkem Sazky, aby Česká televize platila za pronájem prostor pro technické zařízení a další náležitosti spojené s výrobou přímých přenosů. Jak se díváte na celý problém?
To jsou všechno řeči z jedné nebo druhé strany. Ať se sejdou oba generální ředitelé a dohodnou se.

Svaz ale nemůže stát stranou, když se mezinárodní federaci IIHF zaručil, že umožní výrobu signálu do mezinárodní stítě...
IIHF prodala vysílací práva firmě Infront Sports, ta je prodala České televizi. A mezinárodní federace pověřila nás jako pořadatele, abychom to zajistili. My se postaráme o to, aby byl v hale prostor pro výrobu přenosů, ale jestli zadarmo nebo za nějaký poplatek, v tom se musí dohodnout Sazka s Českou televizí.

Zajímá se o tuto otázku mezinárodní hokejová federace?
Predvčírem volal pan Fasel (předseda IIHF, pozn. red.) a slíbil mi, že zavolá ještě šéfovi Sazky panu Hušákovi. Mám dojem, že kdyby všichni přišli k jednomu stolu, domluví se a bude pokoj.

A co kdyby se neshodli?
Věřím v dohodu. Pouštět do světa, že se nebude vysílat a strašit tím lidi, není fér. To šéf sportu v České televizi Ota Černý přehání. Volal jsem mu a on se mi omlouval, že některé věci, které zazněly v médiích, prý neřekl.

Nepřemýšlíte přesto o krizových variantách?
Zatím jsme nějaký katastrofický plán nevymýšleli. Svaz přece nemůže České televizi a Sazce něco nakazovat. Já si ale myslím, že se obě strany domluví. Proč by ne, vždyť je to přece zájmem všech lidí v Česku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze