Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ať vyhraje Brodeur, přál si Čechmánek

15 2001
Toronto - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Při rozdávání cen NHL se v Torontu schylovalo k pořádné hokejové nespravedlnosti. Rozkřiklo se, že brankářem sezony bude Martin Brodeur z New Jersey. Místní sportovní kanál to hlásil jako jasnou zprávu. Brodeur tak měl v boji o Vezina Trophy pokořit české konkurenty Dominika Haška a Romana Čechmánka, ačkoliv ho přes úvodní trable oba dokázali zjevně porazit téměř ve všech statistikách.

"Vezinu volí generální manažeři, Kanaďani, Američani, bývalí hráči, co nemají Evropany v lásce, vidím to zle," věští Čechmánkův agent Petr Svoboda tři hodiny předem v baru hotelu Westin ležícího mezi přístavem na břehu jezera Ontario a halou Air Canada Center, kde se slavnost konala.

O kousek dál v recepci postává vytáhlý Moravák Čechmánek. Klábosí v kroužku s krajany Jágrem, Eliášem, Havlátem a agentem Crhou. Právě se nechává slyšet: "Ať to tomu Brodeurovi klidně dají, aspoň nebudu muset mít projev! Že bych dostal od klubu prémii? To je akorát tak na kafe." Jistě, byla v tom kapka hecování, ovšem vystupovat v přímém televizním přenosu a před tolika diváky se nikomu dvakrát nechtělo.

Benjamínek Martin Havlát si strčil do náprsní kapsičky u saka proužek papíru, z něhož by přečetl pár řádek, kdyby dostal Calder Trophy pro nováčka sezony. S vlasy odbarvenými na blond a natuženými gelem dráždí svého tátu Miloslava, který se vážně hněvá: "Že můžeš do téhle společnosti jít jako někam do hospody!" Havlát je vcelku poslušný syn, ale do image si mluvit nenechá.

Trochu podobný účes zdobí Patrika Eliáše, pozvaného do Toronta kvůli nominaci do All Star Teamu. Taky si vysloužil Bud Light Plus Minus Award za statistiku účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách. Ale neví, zda ji NHL vměstnala do programu. "No jo," zablesklo se mu v očích. "Že by byl soudek?"

České hvězdy čekají na odvoz do haly na setkání s novináři. Jen Jaromír Jágr popichuje ostatní v tričku. Rozhovory si odbyl už dopoledne v Síni Slávy na vyhlašování Lester Pearson Award. "Tady je nervozity, já musím pryč!" praví po chvíli a odkráčí s trenérem Mariánem Jelínkem.

Chybí tu ještě Dominik Hašek. Přijel totiž se synem autem na otočku na poslední chvíli rovnou na stadion. Nemá to z Buffala daleko. Také k němu se doneslo, že Vezina Trophy padne do náručí Brodeura. "Já bych se nedivil, ani nemám připravenou řeč. Vždyť on byl za mnou asi třikrát, dneska už mu to musejí dát," vysvětluje reportérům, mezi nimiž se objevuje úplně poslední.

"Hašanovi je to jedno, vyhrál už pětkrát. A mně je to taky jedno, hlavně, že jsem zdravý," tvrdil Čechmánek ještě chvilku před začátkem programu.

Nespravedlnost se nakonec nekonala. Manažeři zapomněli na patriotismus. Brodeur skončil s odstupem třetí, po brankářské ceně dychtí dál. Hašek ji získal pošesté. A Čechmánek utrží místo bonusu sto tisíc dolarů polovinu za druhé místo. Na kafe.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze