Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Atlanta: havárie ovlivní budoucnost klubu

Anaheim - Atlanta: Rucchin pøed Hnilièkou - VYMĚNĚN. Milan Hnilička ztratil důvěru, klub ho poslal do byl Los Angeles. V pozadí aktér letní tragédie: vycházející superstar Dany Heatley. | foto: APČTK

5 2003
Atlanta - Vyhlídky na další budoucnost Atlanty dostaly jinou perspektivu po havárii mladé hvězdy Danyho Heatleyho. Ten zranil nejen sebe, ale především spoluhráče Dana Snydera. V Atlantě se nyní na hokej moc nemyslí, sezona se však blíží. Heatleyho čeká léčení a pak zřejmě o moc delší boj sama se sebou.

Minulá sezona v kostce:
Úvod byl spojen s velkým očekáváním, po devíti zápasech bez výhry však bylo jasné, že Thrashers čeká dlouhý rok.

Brankář Milan Hnilička v jeho průběhu několikrát skončil na farmě, na lavičce se objevil nový muž Bob Hartley, který v roce 2001 vyhrál Stanley Cup v Coloradu.

Vycházející superstar Dany Heatley vyrovnal rekord Utkání hvězd, když nastřílel čtyři branky, v sezoně jich nasázel dalších 41 a s 89 body skončil 9. v kanadském bodování. Hvězdný rok zažil s 38 zásahy i Ilja Kovalčuk; nebýt zranění, mohl být spokojen i Patrik Štefan.

S 284 obdrženými brankami byli Thrashers nejhůře bránícím týmem NHL. Jedenácté místo oproti předchozímu třináctému bylo zlepšení, před sezonou se však tajně doufalo v play-off.

Událost léta:
Heatleyho havárie. Útočník, který ve 22 letech začal nosit v přípravných zápasech kapitánské céčko, narazil ve 130 kilometrové rychlosti do betonové zdi. Jeho spoluhráč Dan Snyder, který s ním cestoval jako pasažér, utrpěl vážné zranění hlavy a prvních 72 hodin se nacházel v kritickém stavu.

Podrobné informace o klubu

Změny v sestavě:
Přišli
: Ivan Majeský (Florida), Randy Robitaille (NY Islanders),Greg Hawgood (Vancouver), Bill Lindsay (Montreal), Eric Healey, Brian Swanson(Edmonton)
Odešli: Milan Hnilička (Los Angeles), Lubos Bartecko (Los Angeles, zkušební lhůta), Tony Hrkac (?, volný hráč), Per Svartvadet (Modo, Švédsko), Uwe Krupp, Jeff Odgers (konec kariéry)

Minulá sezona v číslech

*31 výher, 39 proher (+5 v prodl.), 7 remíz
*74 bodů, 11. místo ve Východní konferenci
*Poměr branek: 226-284
*Špička bodování: D.Heatley (89), V.Kozlov (70), I.Kovalčuk (67), M.Savard (50), P.Štefan (34)
*První brankář: P. Nurminen(52 záp., 3.56, 89.3%)
Trenér: Curt Fraser - Bob Hartley
Čestí hráči v akci:
Patrik Štefan roste ve spolehlivého útočníka s oboustranným pojetím hry.

Když se mu nedařilo, trenér Hartley ho v tisku chránil a zdůrazňoval jeho mladý věk.

Štefan loni prožil bodově nejlepší sezonu (34 bodů), v závěru si poranil kotník. V létě se stal tatínkem.

František Kaberle načíná v klubu svou pátou sezonu, když se ty předchozí čtyři vždy bodově lepšil. Starší z "Kabelků" patří k tahounům.

Útočník Kamil Piroš a obránci Zdeněk Blatný a Libor Ustrnul patří k mladému arzenálu klubu. Piroš i Blatný si loni zahráli krátce i NHL, Piroš se statistikou pěti bodů ve třech zápasech.

Výhled:
???
Heatleyho čekají těžké časy. Při nehodě utrpěl frakturu čelisti a několik menších poranění, které si vyžádají také léčbu.  Za svou divokou obdržel pět obvinění, včetně obvinění z vážného ublížení na těle. Hrozí mu odnětí svobody od jednoho roku do patnácti let. Zřejmě ho čekají i muka výčitek svědomí, spoluhráč Snyder, který měl hrát ve čtvrté řadě Thrashers, zemřel...

Událost bezpochyby ovlivní i výkon celého mužstva. Heatley byl bez diskusí jeho nejlepší hráč, jehož nejplodnější léta navíc měla teprve přijít. 

Odhadnout dopad události na psychiku mužstva i jak moc bude Heatley na ledě chybět, je těžké. Vše závisí na tom, jak se celý případ bude dál vyvíjet.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze