Velký hukot byl během utkání s Finskem slyšet při trestném střílení Jaroslava Bednáře | foto: Reuters

Atmosféra byla skvělá, shodli se hráči. Neúčast Jágra však byla znát

• 26
Jen málo sedaček zůstalo neobsazených, přesto musel hlasatel vyzývat: "Tady se nefandí, já nikoho neslyším. Pojďte, zabereme!" I tohle patřilo k hlavním otázkám utkání hokejové reprezentace proti Finsku: bude vyprodaná hala bouřit bez účasti největší české hvězdy Jaromíra Jágra?
Chvílemi se jí to dařilo, jindy ne. Divákům trvalo, než se dostali do tempa. "Plná hala bude náš šestý hráč," věřil přitom před utkáním útočník Jaroslav Bednář. A sám se pak postaral o jeden z největších potlesků večera. Když se rozjel k trestnému střílení, tribuny ožily.

"Lidi vytvořili skvělou kulisu. Škoda, že jsme nevyhráli," litoval Bednář.

Jenže stejně jako jeho pokus ztlumila výstroj finského brankáře, utopily se v ní i naděje hokejistů na bouřlivější prostředí. Jistě, tleskalo se. Mnohokrát, z rozličných důvodů. Když brankář Kopřiva vytěsnil tvrdou střelu maskou, ale po otřesu se brzy postavil na nohy.

Nebo když při soutěži fanoušků na obří kostce mladík v reprezentačním dresu "přefandil" brunetu s finskými vlaječkami na tvářích. Také když Češi dávali branky, měli hrát přesilovku, když bránili při strkanicích svého brankáře.

Jenže chyběl aplaus při běžné hře - jakmile se na ledě nedělo nic výjimečného, byla atmosféra neúměrná vyprodané O2 Areně. "Fandíme!" vybízela kostka k větší aktivitě 16 324 přihlížejích diváků, přidával se i moderátor. Až na konci vyrovnaného zápasu, kdy se Češi rvali o body, už se hluk z tribun skutečně blížil ideálu.

"Bylo znát, že přišlo hodně lidí, i když většina šla určitě na Jardu Jágra," říkal útočník Radim Vrbata.

Poslední třetina byla jasně nejlepší, tribunou obíhala i mexická vlna. Docela paradoxně ji odstartoval vyrovnávací gól Finů na 3:3, který padl v 7. minutě třetí třetiny. Mexická vlna se nejdříve prohnala horním patrem, poté se přidal i spodek haly.

"Každému se nepoštěstí zahrát si doma před vyprodanou halou. Byl to nádherný zážitek, škoda že se smutným koncem. Lidi nás ale povzbuzovali, i když jsme prohrávali," chválil diváky brankář Miroslav Kopřiva.

Při následné přesilovce českého týmu se konečně ozvalo hromovější: "My chceme gól!"Jenže ten nepřišel, naopak Finové dokonali obrat. Neuběhlo tak ani deset minut, kdy probuzené hlediště znovu utichlo. Vlastně ne tak úplně. Pískot, který po pátém gólu Finů následoval, byl vůbec jeho nejhlasitějším projevem.

"Při té čtvrté brance, co jsme dostali, tam našemu obránci přidrželi hokejku a on ji ztratil. Finové pak z chumlu před brankou dali vítězný gól," popisoval Kopřiva. "Těžko říct, jestli lidi pískali na nás nebo na rozhodčího. Řekl bych, že na rozhodčího."

Nesporně bylo po celé utkání znát, že na soupisce chybí hvězda s číslem 68. Přítomná byla jen zprostředkovaně. "Jágr!" zakřičel o přestávce na chodbě jeden z fanoušků na probíhajícího kamaráda v Jágrově dresu.

Skandovat tak celá hala, byl by čtvrteční duel mnohem jiskřivější.