Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Augusta prožil v Olomouci parádní roky

9 2001
O l o m o u c - Na místo činu se po sedmi letech vrátil hokejový trenér Josef Augusta. Přesně 11. dubna 1994 se totiž v Olomouci slavil první český titul a hanácký tým až na vrchol vyvedl právě Augusta. Tentokrát přijel s reprezentačním áčkem k přípravě na šampionát. Zatímco kariéra kouče šla postupně nahoru a tituly světových šampionů dokázal u národního týmu navázat na Ivana Hlinku, druhý nejpopulárnější sport na Hané pozvolna skomíral.
Olomoučtí hokejisté se nejprve vytratili ze špičky extraligy, po několika letech se propadli do první ligy, aby posléze seniorský hokej v Olomouci zcela skončil.
Datum titulu si kouč sice nepamatuje, ale na působení v Olomouci vzpomíná velmi rád. "Určitě jsem tady prožil parádní roky. Bylo tady silné mužstvo. Pořád si myslím, že hokej se do Olomouce vrátí," věří ve vzkříšení seniorského celku.

Augusta na Hané získal v pořadí svůj druhý titul, ale oba úspěchy řadí na stejnou úroveň. "Měly pro mě oba stejný význam. Tady to ale bylo daleko hektičtější než v Jihlavě. Vždyť to byl první titul v samostatné České republice," přece jen trochu upřednostňuje prvenství na střední Moravě.

Augusta zároveň nezapomíná ani na staré přátele, což jen potvrdilo pozvání na pivo při včerejším tréninku. "Bylo to pro mě příjemné, se všemi lidmi, kteří byli zapálení pro hokej, dělat. Věřím, že v úterý přijdou diváci a po sedmi letech tady bude zase fantastické publikum, i když už to nebude takové, jako když Olomouc hrála o titul," dává průchod vzpomínkám kouč, jenž na Hané působil dva a půl roku.

I když seniorský hokej v Olomouci již několik let neexistuje a nejvyšší soutěž hrají pouze dorostenci, trenér reprezentace nezapomíná na jeho kvality. Ty jen potvrzuje finálový zápas extraligy, v němž podstatnou roli v obou celcích hrají čtyři hokejisté těsně spjatí právě s Olomoucí - Dopita, Kratěna, Broš a Tomajko.

"Kvalitních olomouckých hráčů v extralize je daleko víc, ať už se jedná o Streita, Procházku nebo Richtera. To, co zde bylo vybudované, má smůlu, že hráči nepokračují v Olomouci, ale že udržují kvalitu naší extraligy v jiných klubech," nepřipouští Augusta myšlenku, že by olomoucký hokej zcela zanikl.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze