Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Augusta: Uzavření extraligy nic nevyřeší

26 2003
Havlíčkův Brod - „Rozhodně si nemyslím, že by mohlo extralize pomoci její zeštíhlení o dva týmy, nebo dokonce její uzavření. Naopak bych byl pro přímý sestup,“ tvrdí bývalý reprezentační trenér Josef Augusta. Nejvyšší hokejová soutěž podle něj strádá hlavně v přístupu k tréninku a v kondici hráčů. „To ale začíná už při práci s mládeží,“ upozorňuje.

"Extraligu sleduji pravidelně. Zajímám se o výsledky týmů a viděl jsem všechny televizní zápasy. A ty byly kvalitní. Samozřejmě zápas Pardubic se Slavií byl mimořádně krásný a dramatický, hrála spolu špičková mužstva. Ale ani další duely nebyly o mnoho horší.

Favorité jsou jasní
Myslím si, že o tom, kdo bude atakovat první čtyřku po základní části, je rozhodnuto. Pardubice by jí měly, pokud se nestane něco neočekávaného, suverénně vyhrát a dál tam budou Zlín, Slavia a asi Sparta. Na další čtyři místa je zhruba osm kandidátů. Těžko někoho favorizovat, protože tato mužstva neprokazují vyrovnané výkony.

Polovina soutěže potvrdila, že Pardubice jsou suverénem a s velkou pravděpodobností i základní část vyhrají. S mužstvem tam dlouhodobě pracují, posilují jej. Navíc staví na hráčích z regionu, které se snaží vhodně doplnit.

Touto cestou se vydali i ve Zlíně, kde jim došlo, že byla chyba roztrhnout tandem Balaštík – Leška. Ti na začátku soutěže mužstvo drželi, postupně se přidali další. A zase. Mužstvo složené z místních hokejistů vhodně doplnili, přivedli kvalitní brankáře a vše tam funguje.

Slavia už má krizi z počátku ligy za sebou. Ta byla logicky způsobená určitým sebeuspokojením a tím, že se proti nim chtěli všichni vytáhnout. Naštěstí pro ně brzy zjistili, že se nahoru dostanou jenom tvrdou prací, zvedli se a projevila se hráčská kvalita, která v týmu je.

Na žoldáky kluby fanoušky nenalákají
Specifickou kapitolou je Sparta. Vedení klubu obměnilo celý kádr, navíc mají zraněné hráče a na to si nevedou špatně. Problém ale vidím především v tom, že diváci ani nevědí, kdo kdy nastoupí. Je to taková loterie. Neprospívá to lize ani samotným hráčům, kteří se během týdne objeví na třech štacích, jako například přednedávnem brankář Marek Schwarz.

S tím souvisí i zájem diváků o extraligu a proč třeba v Pardubicích a ve Zlíně diváci chodí a na Spartu ne. Na rozdíl od Zlína a Pardubic ve Spartě nehrají hráči, kteří by byli z Prahy. Na které by si mohli fanoušci zvyknout a chodit na ně. To je v současné době i třeba problém Plzně, kde dřív hrávalo hodně odchovanců. Manažeři by si měli uvědomit, že nejsme Amerika a fanoušci u nás mají rádi určitou stabilitu. Případ Sparty to dokazuje.

Naopak dobře si vedou ve Znojmě, kde mužstvo posílilo. Sice jim nevyšel tah s Ratajem, který byl vyměněn. Ale osa mužstva vedená dlouholetými oporami Pucherem a Uramem zůstala a navíc se daří oběma gólmanům.

Překvapil mě propad Karlových Varů, které do extraligy vstoupily dobře a najednou tam všechno přestalo fungovat. Přitom mužstvo je podle mého názoru dobré. Ale o tom asi nejvíce vědí lidé, kteří tam hokej dělají. Mě těžko přísluší to nějak komentovat.

V Budějovicích udělali chybu
Pokud jde o pásmo sestupu, tam se rozhodne do Vánoc. Nemyslím si, že by měl mít problémy Vsetín. Mužstvo pořád těží z bojovnosti a ducha, který tam zůstal z doby, kdy klub sbíral mistrovské tituly. Bude hodně záležet na tom, zda se zvednou České Budějovice.

Tam se potvrdilo to, co loni v Havířově. A to, že časté výměny trenérů nepomohou, že je problém v hráčích a v jejich výkonnosti. V Budějovicích měli kvalitního trenéra, který chtěl s týmem pracovat a něco mu dát. Ale hráči se proti němu postavili, trenér byl vyměněný a po měsíci jsou tam, kde byli. Vedení udělalo chybu, že dalo na hráče, kteří navíc nejsou až tak kvalitní, jak si sami myslí.

K podobně nešťastnému odvolání trenéra došlo v Plzni. Mimořádně kvalitní kouč Rostislav Čada, který působil tři sezony ve švýcarském Ambri, najednou nevydržel ani polovinu soutěže. Měl předpoklady mužstvo někam dotáhnout, ale dojel na to, že neznal naši ligu. Podle mě je to chyba a tu by si měli uvědomit především manažeři.

Naopak nad očekávání hraje Kladno. To na začátku držel skvělými výkony brankář Orct, postupně se přidali další a klub udělal skvělý tah, když angažoval Martina Procházku. Mužstvo tak získalo tahouna, byť teď Procházka nehraje, a těží z euforie nováčka.

Chybí tvrdá práce v tréninku
Ta naopak pominula v Liberci. Tam se vedly velké řeči o ambicích, nakoupili hráče, ale zapomněli nato, že peníze nejsou všechno. Jsou pořád důležité, ale hlavní je trénink a tvrdá práce.

To je podle mě hlavní problém naší soutěže a prokázal to i nedávný Karjala Cup. Tým neměl problémy s nečistou hrou, na kterou se v extralize hodně poukazuje, ale s kondicí. Soupeřům nestačil bruslením, kondicí. Liga by se měla hrát ve větším tempu, střídat čtyři útoky a hlavně: přidat na tréninku.

Český hokej má stále hodně talentů, které by se mohly prosadit a nahradit odliv hvězd, jemuž nejde zabránit. Ale s talentovanými hráči se tolik nepracuje. To vidím už v mládežnickém hokeji, kde se teď pohybuji.

Hráči jako Dopita, Ručinský či Reichel byli od útlého věku vychováváni trenéry – fanatiky a později to zúročili. To dneska chybí a právě tam by měl nastat obrat k lepšímu. Ať už vyjít od nevyhovující metodiky, či od tréninkové morálky. Ale to je běh na dlouhou trať.

Uzavření extraligy? Nesmysl
Rozhodně si nemyslím, že by mohlo extralize pomoci její zeštíhlení o dva či čtyři týmy, nebo její uzavření. Přece nikdo nemůže tvrdit, že se uzavřením ligy zvedne tréninková morálka a přístup se stane profesionálnějším. Naopak, jestli by extralize něco pomohlo, tak přímý postup a sestup. To by pomohlo i první lize. Ale to já těžko ovlivním.

Navíc, když vedení soutěže zastává názor: ligu uzavřeme, abychom si v ní mohli dělat už úplně, co chceme.

Další otázkou zůstává, jak se vypořádat s podezřeními, že se sází na zápasy. Je jasné, že sázky jsou a budou. Ale pokud se nenastaví nějaká jasná pravidla a seriózní dohoda mezi sázkovými kancelářemi a vedením hokeje, podezření bude vždycky. Stačí pár výsledků jedna nula, nebo jedna jedna a hned se v novinách vyrojí spekulace.

Hodně kritiky padá na rozhodčí, ale podle mě nejsou až tak špatní. Podle mě pískají podobně jako v minulých letech. Jenom by měli být vystaveni většímu tlaku. Ale ne od manažerů, nebo APK, ale od nezávislých lidí. Takhle APK řídí nejenom ligu, ale i rozhodčí. Podle mě je svalování viny na rozhodčí jenom berličkou od těch lidí, kteří z různých důvodů nechtějí být dostatečně tvrdí na hráče."

Autor:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze