Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Augusta: Z NHL chceme jen Sýkoru a Straku

19 2001
Z l í n - Zapeklité období čeká trenéra Josefa Augustu. Hokejová reprezentace vyrazí obhajovat titul světových šampionů, namlsaní fanoušci znovu myslí na zlato. Smělé vyhlídky možná umocňuje zatím hvězdná sestava s devíti borci z NHL. "Ale pozor. To se zdá teď, rozhodující však budou přípravné zápasy a hlavně úvodní utkání šampionátu s Běloruskem," varuje kouč Augusta. Všechny hráče už má od pondělí na soustředění ve Zlíně, piluje se hlavně souhra. "Kluci trénují tvrdě a poctivě, jsem spokojený," dodává reprezentační trenér.

Při víkendových přípravných duelech s Ruskem už nastoupí taková sestava, jaká odjede na mistrovství?
Ano. Pokud se nic nestane, tak hlavně v tom druhém zápase už by měli být hráči, kteří pojedou. Konečnou nominaci oznámíme právě po nedělním utkání.

Je tým silný? Máte z něj dobrý pocit?
Zatím všechno klape, vybrali jsme to nejlepší, co jsme mohli. Hráči se znají, už mají něco za sebou a víme, co od nich čekat. Všechno ale ukáže až samotné mistrovství, především první zápas s Běloruskem.

Už jste rozhodnuti o tom, koho vyřadíte? Nebo čekáte až na víkendové zápasy?
Samozřejmě už v hlavě něco máme. Znovu ale opakuji, počkejte na neděli. Může se stát cokoliv.

Myslíte třeba bolavý loket kapitána Roberta Reichla?
Například, je to jeden z otazníků. Vše záleží na něm a na lékaři výpravy, oni se rozhodnou. Robert je připraven odehrát utkání s plným nasazením, jak ho znám, nic nepodcení. Byla by to určitě ztráta, je to hráč se skvělou prací holí a hráči ho respektují.

Už víte, kdo bude na mistrovství brankářská jednička?
Je to velmi citlivá záležitost, teď se o tom píše až moc. Máme tady tři skvělé gólmany, jeden z nich bude chytat. V pátek po tréninku oznámíme sestavu pro oba víkendové zápasy s Ruskem, to také mnoho napoví.  Samozřejmě jednomu z nich dáme potom na mistrovství plnou důvěru, tu brankář hodně potřebuje.

Uvažujete v současné době ještě o dalších hráčích z NHL? Třeba z Ottawy, která vypadla?
Ne. Už předem jsme jasně řekli, že máme zájem o dva hráče. Prvním z nich je Michal Sýkora z Philedalphie a druhým Martin Straka z Pittsburghu. Teď je všechno předčasné, oba stále hrají. A další jména jsou jen spekulace.

Uvažujete o doplnění kádru hokejisty ze zámoří v průběhu mistrovství?
Série ve Stanley Cupu budeme sledovat. Pokud se však nestane něco nepředvídatelného, tak bychom rádi do sestavy moc nezasahovali. Ale nikdy neříkej nikdy.

V uplynulé sezoně se spousta hráčů z NHL omluvila, teď jich přijelo zatím devět. Potěšilo vás to osobně?
Já jsem ani loni nebyl zklamaný. Vyrojily se domněnky, že Ivanovi Hlinkovi by neodmítli a podobné věci. Všichni se ale normálně omluvili, měli k tomu své důvody. Už několikrát jsem řekl, že hrát za národní tým prostě není povinnost, záleží pouze na nich, jestli přijedou nebo ne. A rozhodně nechceme nikoho zatracovat, když nepřijede.

Letos málokdo odmítl. Je to blížící se olympiádou? Že každý cítí jednu z posledních šancí se vytáhnout?
To jsou zase jenom spekulace. Prostě hráči přijeli, chtějí reprezentovat, to je nejdůležitější.

Čeští hokejisté při oficiálním fotografování během soustředění ve Zlíně

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze