Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Ústí zocelují hokejové protinožce. V Austrálii je pro ně led drahý

Jan Čaloun vede na hokejovém kempu dva týdny mladé Australany. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

8 2016
Pod stropem ústeckého zimáku visí australská vlajka, v sobotu před prvoligovou partií s Třebíčí zazní australská hymna, na ledě budou malí australští hokejisté včetně pětiletého škvrněte a dostanou dresy místního Slovanu.

Kdepak, svět není vzhůru nohama, to jen protinožci dorazili na hokejový kemp do Ústí. I díky hokejovému kamarádovi Kale Costovi, který už přes rok válí za Slovan, nyní za mladší dorost.

„Kale tady udělal obrovský krok dopředu, a když se v létě vrátil do Austrálie, zrodil se nápad na soustředění. Organizačně ho zaštiťuje paní Jiřina Herink, která pochází z Teplicka a v Austrálii žije,“ líčí zlatý olympionik Jan Čaloun, kouč mladšího dorostu.

Z hokejově exotické destinace přiletělo 14 dětí od pěti do patnácti let, nejmladší jsou s rodiči, starší bydlí po dvou v českých rodinách. „Mají za sebou první ze dvou týdnů a je to pro ně neskutečný zážitek. Doma jsou na ledě jen hodinu týdně a mají to strašně drahé, tady jsou na něm denně dvě až tři hodiny.“

Slovan jim chystá pestrý, ale i náročný program. Nejen sportovní. Dnes Australané vyrážejí do Bad Schandau a na pevnost Königstein, už si prošli starou Prahu. „Na oplátku nás pozvali k nim, ale spíš než kemp to bude dovolená.“

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze