Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Až Hlinka rozehřál božský talent

12 2001
P i t t s b u r g h, P r a h a - Proslul jako hluboká záhada NHL, božský talent s průměrnými výsledky. Až pod českým koučem Hlinkou se ruský hokejista Alexej Kovaljov rozzářil jako sluníčko. V minulém týdnu se vyšvihl na čtvrté místo v bodování ligy, ve formaci s Čechy Langem a Strakou se vypjal ke dvěma hattrickům. NHL žasne, příběh šikovného útočníka se stává trhákem pro světový tisk.

CESTA Z TOGLIATTI

Malý ruský chlapec si na zimním stadionu v městě Togliatti zkouší kličky se železným pukem, který mu vyrobil otec. Svaly na pažích, které svírají hokejku, pálí únavou. Začínají osmdesátá léta v Sovětském svazu ještě pevně vládne Leonid Brežněv a jeho komunistická horda. Sedmiletý Alexej Kovaljov nedbá na bolest, potřebuje zesílit.

Má novou hůl, táta Vjačeslav mu ji sehnal bokem od kustoda týmu dospělých. Dal za ni krabici svíček do zapalování u auta. V obchodech nebyla k sehnání, Kovaljov starší by na ni možná ani neměl peníze. Pracuje v továrně na vozy Lada, ale na vlastní si neušetří. Až o patnáct let později mu ho koupil syn Alexej, který dotáhl kariéru až do NHL.

Stezka ke slávě a penězům byla ovšem rusky strastiplná. Jakoby ji předepsal Boris Pasternak. Ve čtrnácti jej chtěli v Dynamu Moskva. S otcem vyrazili vlakem do hlavního města, jeli přes noc. Jenže na nádraží nikdo nečekal, telefony v klubu nebrali. Po zoufalém dni přespali na lavičce.

Nakonec se Kovaljov junior přece zabydlel na koleji u plavecké haly Dynama. Trable však nekončily. Do školy jezdil denně autobusem pětačtyřicet minut. V jídelně dostával nestravitelné pokrmy, s uklízením se nikdo nepáral, proto po stolech lezli švábi a jiné "breberky". "Takže jsme se tři kamarádi na pokoji složili na malou elektrickou troubu a vařili jsme si sami," řekl Kovaljov v rozhovoru.

ZAKRNĚLÝ SKVOST

Publikum se rozplývalo nad ladností bruslení, nad neskutečnou jednoduchostí technických kousků. Kovaljov jen hodil rameny a soupeř mu uhnul stranou jako zhlouplá ovce. V devatenácti přišel do New York Rangers, vyhrál s nimi Stanley Cup, ale Madison Square Garden ho nemilovala. Vzpíral se americkému kultu pracovitosti. Nadání měl kopec, nebál se tvrdosti, jenže málo střílel, topil se v kličkách, často ztrácel puk a posílal protivníka do brejku.

Jeho osud se počal točit kolem Čechů. Rangers ho vyměnili do Pittsburghu za Nedvěda. Ani v mužstvu kapitána Jágra neunikl ze škatulky "zanedbaný talent". "Kovy má lepší ruce než Jágr, ale do týmu bych si ho nikdy nevzal. Je strašně neproduktivní," řekl forvard Róbert Döme, tehdy z Pittsburghu, teď z Kladna. Kovaljov používá velmi těžké brusle a extrémně krátkou hůl.

"Má na čtyřicet až padesát gólů za sezonu. Je dobře stavěný, jenže má trochu zvláštní povahu. Nevím, proč to nedokáže. On taky ne," vyprávěl trenér Hlinka v létě. "Bylo by krásné, dostat z něj těch padesát gólů. Je to výzva."

ROZLUŠTĚNÍ ZÁHADY

Ve dvou třetinách ročníku 2000/2001 se Kovaljov trefil třiatřicetkrát. Padesátka se rýsuje na obzoru, přitom předchozí rekord ležel na čísle dvacet šest. Hlinka to dokázal. Probudil Kovaljova, na čemž ztroskotali známí trenéři Keenan, Cambell i Constantine. Všichni dělali stejnou chybu. Nutili ruského bohéma bránit, kázali mu, jak se v NHL brání.

Hlinka je v jednání s lidmi mistrem. "Nechal mě hrát hru, na které jsem vyrostl," vysvětloval nadšený Kovaljov listu Post-Gazette. "Teď mám sebevědomí jako nikdy."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze