Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balaštík: Čeká nás parádní turnaj

11 2004
Praha - Král střelců české extraligy proti nejlepšímu kanonýrovi NHL v minulé sezoně. I tuto zajímavou konfrontaci nabízí hokejový Karjala Cup. Kdo si povede zdatněji, zlínský Jaroslav Balaštík, či Rus Ilja Kovalčuk, který během výluky v NHL hraje v Kazani? „Díky hráčům z NHL bude turnaj mimořádně kvalitní,“ těší se Balaštík.

V extralize jste za dva měsíce odehrál jednadvacet zápasů. Nepřivítal byste místo Karjala Cupu raději odpočinek?
To v žádném případě. Zatím se cítím dobře, Zlín hraje dobře, vyhýbají se mi zranění. Neměl jsem důvod odmítnout. Na turnaj se těším. Bude to příjemné zpestření podzimu. Máme dobré mužstvo, mohli bychom uhrát dobrý výsledek.

Do turnaje vstupujete zápasem proti Finsku, které doma už roky neprohrálo. Zvyšuje to vaši motivaci?
Loni nás na Karjale k ničemu nepustili, vyhráli pět jedna a tento zápas nabízí možnost odvety. Doma jsou ale tradičně hodně silní a porazit je bude velký problém. Ale nemožné to není, uvidíme.

Už jste studoval soupisky ostatních týmů? Nechybějí v nich hvězdy z NHL, třeba nejlepší střelec minulého ročníku Ilja Kovalčuk.
Finskou nominaci jsem zahlédl v novinách, ale švédskou a ruskou zatím ne. Ale je jasné, že i v dalších týmech budou kluci z NHL. Bude to pro mě i pro celý náš tým dobrá konfrontace a turnaj bude o stupínek výš než podobné akce jindy.

V útoku si zahrajete s Davidem Výborným, podobně technickým hráčem jako je Petr Leška, a s Martinem Eratem. Vyhovuje vám toto složení řady?
 David Výborný patří mezi vynikající hráče, bezesporu do extraligové špičky. Sžíváme se a myslím, že by to mohlo fungovat. Možná nás trenéři dávali dohromady i proto, že je David technický hráč a mohli bychom si s ním vyhovět jako s Petrem Leškou. Navíc je skvělé, že za námi bude v obraně hrát Míra Blaťák.

Zlín se se Spartou přetahuje o vedoucí příčku v extralize. Zatímco Slavia loni po zisku titulu v úvodu soutěže tápala, vy jste na skvělé výkony navázali. Lépe jste se připravili?
Určitě. Věděli jsme, že na nás jako na mistry bude vyvíjen větší tlak. Ať už ze strany médií, nebo od fanoušků, že nás jinak budou brát i soupeři. Začátek jsme ale zvládli dobře, jsme v pohodě a doufám, že to tak bude pokračovat.

Vypadá to, že máte nakročeno i k obhajobě koruny krále střelců…
To ale není jenom moje zásluha. Mám u sebe výborné spoluhráče. Je to zásluha celé pětky. Asi ani není potřeba jmenovat Petra Lešku, Martina Hamrlíka, Ondru Veselého skvěle nahradil Martin Erat. Všichni jsou to skvělí hráči, dokážeme si vyhovět. Profituju z toho já, celá pětka i celé mužstvo.

Jak si užíváte extraligu, kterou letos zkvalitnili hráči z NHL?
Je to skvělé. Tito kluci do extraligy přinesli kvalitu i určité osvěžení. Je dobré pro fanoušky, že mohou zase na vlastní oči vidět kluky, které několik let neviděli. Kluci z NHL si asi myslí něco jiného, ale pro nás je dobře, že stávka je a že můžou hrát tady.

Co vy a NHL? Už se schyluje k vašemu odchodu? Tedy pokud soutěž začne.
Myslím, že už je čas, uvidíme. Všechno záleží na nabídce a na domluvě.Najdete na iDNES.czmobilní verze