Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obama v Bílem domě přijal Penguins a utahoval si z kanadských klubů

Prezident Barack Obama, prezident NHL Gary Bettman (vlevo dole) a tým Pittsburgh Penguins pózují se Stanley Cupem v Bílém domě. | foto: Susan WalshAP

7 2016
Když někdejší americký prezident George Bush starší v roce 1991 vítal šampiony z Pittsburghu, musel se ujistit, kdo z nich že je ten Mario Lemieux. Dlouho žil v Texasu a hokej mu byl putna. To současný prezident Barack Obama je svým zájmem o hokej známý. Ve čtvrtek to potvrdil, když v Bílem domě přijal Penguins.

Během slavnostní recepce připomněl, že Pittsburgh vyhrál Stanley Cup i v roce 2009, tedy během jeho prvního roku v úřadě. Jak ale s úsměvem přiznal, tehdy bylo mnohé jinak. „Moje vlasy barvou víc připomínaly puk než led. A Sid the Kid (přezdívka Crosbyho - „kid“ je anglicky „dítko“), byl stále ještě dítětem.“

A rozšafně pokračoval: „Dnes tu píšeme dějiny. Jsem první prezident, který tu přijal osm vítězů Stanley Cupu z USA.“ (Postupně se v Bílem domě ukázali hráči Pittsburghu, Chicaga, Bostonu, Los Angeles, Chicaga, Los Angeles, Chicaga a Pittsburghu.)

„Však jsem to taky kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi připomněl, když tu nedávno byl na státnické večeři,“ dodal Obama. Kanadský klub naposledy vyhrál Stanley Cup v roce 1993, když uspěl Montreal.

Prezident pochválil kouče Mikea Sullivana, který začal minulou sezonu v AHL na farmě Pittsburghu. Odtud byl v prosinci povolán, aby se pokusil pozvednout strádající Crosbyho partu, což mu vyšlo asi ještě lépe, než sám doufal.

Obama si neupřel narážku na svůj oblíbeném tým Chicago Blackhawks. „Bylo to od manažer Rutherforda chytré, že povolal Sullivana. Věděl, že působil v Chicagu (v sezoně 2014/15 jako trenér hráčského rozvoje), takže má co nabídnout!“ žertoval Obama.

06.října 2016 v 17:15, příspěvek archivován: 07.října 2016 v 15:53

HMK line coming at ya (sometimes) pic.twitter.com/35PqvRhAva

Tým Pittsburghu vypadal, že si návštěvu užil. Sidney Crosby se nechal slyšet, že podobné akce člověka nikdy neomrzí. Hráči se fotili, povídali si se zaměstnanci Bílého domu. „Bylo nesmírně zajímavé dozvědět se o historii všeho toho nábytku a portrétů, které tu člověk vidí. Navštívit Bílý dům je čest,“ prohlásil Sullivan.

Teď se bude s mužstvem snažit, aby se do sídla prezidenta USA podíval i příští rok. To už by jej však nepřivítal Barack Obama, ale Hillary Clintonová, či Donald Trump. Sezona v NHL začíná 12. října.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze