Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Baráž by byla vynikající zkušenost a divácký zážitek, říká Bednařík

MUŽ V ČELE. Stanislav Bednařík je generálním manažerem hokejového klubu ČEZ Motor České Budějovice. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

6 2015
V čele budějovického Motoru stojí od začátku. Po zklamání z loňské sezony, kterým byl boj o zachování druhé nejvyšší soutěže, si letos užívá opačné pocity. Generální manažer Motoru Stanislav Bednařík už vyhlíží duely play-off, které začnou pro jeho tým 18. února.

Soupeře zatím nezná. Díky tomu, že Jihočeši skončili na druhém místě, vzejde jejich rival z předkola.

Konec základní části je první možností pro hodnocení cílů, které jste před sezonou vyslovili. Tím prvním bylo skončit do šestého místa, což se povedlo stoprocentně. A dalším zabudovat do týmu mladé hráče. V posledním zápase bylo na soupisce deset hráčů do 23 let. I s tím jste spokojení?
Řekl bych, že ano. Před sezonou jsem ale čekal, že by se mohli ukázat víc. Řešili jsme dva problémy. První je ten, že řada z nich byla zraněná, a druhý, že v poslední době bylo prioritní zachránit juniorku v extralize. Mladí kluci hrávali za juniorku a častokrát byl jejich start upřednostněn před startem v áčku.

A třetí cíl. Cituji prezidenta klubu Romana Turka: „Hrát atraktivní hokej, který se bude líbit fanouškům, a moc doma neprohrávat...“ Hraje se podle vás v Budvar aréně atraktivní hokej?
Vzhledem k tomu, že máme velmi vysokou návštěvnost a po každém utkání si nejen stovky nejvěrnějších, ale tisíce diváků počkají, až se hráči vrátí z kabiny, tak si myslím, že tenhle cíl se nám podařilo splnit.

Divácká návštěvnost v základní části se zvýšila oproti minulé sezoně o 19 tisíc lidí. Čekali jste takový nárůst?
Upřímně, i s ohledem, jak jsme sestavovali rozpočet, jsme počítali s tím, že v sezoně vybereme o něco málo víc na vstupném. A k tomu, abychom mohli tenhle cíl splnit, jsme museli doma hrát atraktivně.

Navíc vás čeká play-off.
Měli jsme skoro vyprodané některé zápasy v základní části. Teď věříme, že se nám povede vyprodat halu i na utkání play-off.

Co pro Motor znamená účast v play-off. Nutnost?
Splnění cíle a obrovské zkušenosti pro naše mladé hráče. A aby mladíci mohli nasbírat v play-off zkušenosti, bylo důvodem, že jsme se v průběhu ledna nijak intenzivně nesháněli po posilách. Dostávali jsme spoustu dotazů a námětů na toho a onoho hráče, ale nepouštěli jsme se do nějakého bezhlavého posilování.

Dá se porovnat Motor loni touhle dobou a letos?
Loni jsme stáli na prahu play-out, což je psychicky velmi náročná soutěž. Za ten rok se ale udělal kus práce. Obměnil se kádr. Absolvovali jsme standardní letní přípravu. Druhé místo je až nad očekávání.

Stoupl Motor nyní v ceně?
To je složitá otázka. Obchodní jednání s partnery ještě nezačala nějak intenzivně. Na druhou stranu už jsme se všemi největšími letošními sponzory mluvili. Máme předběžně přislíbeno, že s námi budou pokračovat. V jaké výši zatím nevíme. Partneři počítají, kolik peněz si budou moci dovolit uvolnit na podporu hokeje. U menších partnerů jsme ještě nezačali jednat. Ale obecně si myslím, že se k nám od minulého července či srpna chovají všichni velmi vstřícně a jejich podpora je už teď báječná.

Už v lednu říkal sportovní manažer Radek Bělohlav, že doufá, že klub čeká dlouhá sezona. Jak dlouhou byste ji chtěl vy?
Co nejdelší. A to znamená...

Že byste byli rádi, aby diváci chodili na hokej do Budvar arény iv dubnu, kdy se hraje baráž o extraligu?
Po základní části soutěže jsme skončili druzí a to leccos vypovídá o síle kádru. Abych teď říkal, že jsme spokojení s tím, že jsme postoupili do play-off a je už jedno, jak to dopadne, by bylo pokrytecké. V tuhle chvíli, když vidím, že jsme druzí a jak vykrystalizovali soupeři pro nejbližší kola, doufám, že budeme chodit na hokej iv dubnu.

Baráž už je ale asi něco, nad čím jste nepřemýšleli, ne?
Vůbec to nebylo cílem. To základní jsme si řekli úvodem tohoto rozhovoru. Pokud bychom hráli baráž, tak by to bylo vynikající. Zase skvělá zkušenost pro mladé hráče a divácký zážitek. A i baráž je nevyzpytatelná soutěž, spousta týmů bude hrát pod velkým tlakem. Ten tlak se nás v tuhle chvíli týkat nebude.

A pak je tu extraliga, na kterou fanoušci určitě budou pomýšlet. Když ne v této sezoně, tak v dalších letech stoprocentně. Čistě teoreticky: kdyby se vám dařilo už letos, je Motor připravený poskočit ještě o stupínek výš?
Po ekonomické stránce si myslím, že pokud by se něco takového stalo, a upozorňuju, že se bavíme v čistě teoretické rovině, věřím, že by se povedlo získat ještě některé partnery navíc. Pak jsou tam peníze, které posílá svaz do rozpočtu. To by nám umožnilo naplnit jeden z nejnižších rozpočtů v extralize. Ale řekl bych, že už by to byl extraligový rozpočet. A jak by se podařilo doplnit a připravit kádr, to je strašně daleko.

Nováček extraligy Olomouc ukazuje, že to jde.
Jde. Nebyla to jen Olomouc, ale i Mladá Boleslav. Mezi nimi a námi spatřuju základní rozdíl - ty týmy spolu pracovaly delší dobu a směřovaly k cíli, kterým byl postup do extraligy. My jsme teprve na konci druhé sezony a té práce je před námi spoustu.

Najdete na iDNES.czmobilní verze