Olomoucký brankář Libor Kašík po zásahu v utkání proti Mladé Boleslavi.

Olomoucký brankář Libor Kašík po zásahu v utkání proti Mladé Boleslavi. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc slaví v baráži první výhru, Chomutov v závěru pokořil Liberec

• 7
Nejpodceňovanější člen široké baráže o extraligu sebral premiérové body. Olomouc v souboji prvoligových finalistů zdolala hokejisty Mladé Boleslavi 3:0 díky bezvadnému večeru mazáka Radima Kucharzyka. Tabulku zatím vede Chomutov, který si gólem pět minut před koncem zajistil vítězství v Liberci 3:2.

Třetí z celkem dvanácti barážových kol sehrají mužstva v pátek. Souboj Chomutova s Olomoucí začíná v 17:10, zápas Mladé Boleslavi proti Liberci se hraje od 17:30.

Olomouc - Mladá Boleslav 3:0

Souboj prvoligových finalistů přinesl poměrně svižnou hru s množstvím šancí, oba celky se však nevyvarovaly častých chyb. Hosté se v Olomouci museli obejít bez potrestaného útočníka Pituleho. A hned v úvodu byli pod tlakem.

Už při prvním střídání mohl skórovat Kucsera. Středočeši odpověděli šancí Jiránka. V páté minutě pálil od modré čáry Ondrušek a hostující obrana na poslední chvíli odvrátila puk před dorážejícím Divišem. Z další akce pak při přečíslení dvou na jednoho vychytal Ráce brankář Will.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Tlak Hanáků byl drtivý, gól ale padl až z nenápadné akce Pavla Selingra, který z pravého křídla našel místo u pravé tyče. Hosté mohli vzápětí srovnat, ale Výborného vychytal v obrovské šanci skvělý Kašík.

Domácí měli velkou možnost ke zvýšení ve 23. minutě, když byl Bohunickým faulován Kucharczyk a sudí nařídili trestné střílení. Will však bekhendový blafák ostříleného olomouckého forvarda dobře přečetl. Domácí tým měl permanentní převahu, ale v přesilových hrách, které z tlaku pramenily, nedokázal udeřit.

Ve třetí třetině hráli hosté půl minuty přesilovku čtyři na tři, ale ani se nedostali do pásma. Naopak v 53. minutě přidali Olomoučtí kýženou druhou branku, když v samém závěru přesilovky ujel Kucharczyk a přes faul hostujícího beka dokázal prostřelit Willa. Úspěšný střelec nakonec také definitivně rozhodl v 56. minutě svou druhou trefou na 3:0.

Petr Fiala (Olomouc): "Nemůžeme být k výkonu moc nároční. Hráči předvedli, co umí. Už nebyli v křeči jako v Liberci, což pro nás bylo nepochopitelné. Dobře jsme bruslili, měli jsme šance, ale hosté taky. Libor (Kašík) chytá výborně, snad mu to vydrží. Nemůžeme být spokojeni s přesilovkami, tam bylo málo střel. Ještě je hodně zápasů, takže to nechceme přeceňovat. Jsme ale rádi za tři body a můžeme myslet na Chomutov."

Jan Vidner (Mladá Boleslav): "Chci pogratulovat soupeři k vítězství, hlavně díky první třetině zvítězil zaslouženě. Pak to bylo za stavu 0:1 o jednom gólu a ten dala Olomouc. Máme to rozehrané špatně; jsme bez bodu a musíme se z toho oklepat, ale zápasů je ještě hodně."

Branky a nahrávky: 14. Selingr (Kucharczyk, Kadela), 53. Kucharczyk, 56. Kucharczyk. Rozhodčí: Husička, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:8, navíc Koudelka (Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4769. Třetiny: 1:0, 0:0, 2:0.

Olomouc: Kašík - Bartoň, Ondrušek, Kříž, Staněk, Kadela, Valenta, Janáček, Lhotský - Diviš, Řípa, Kucsera - Rác, Kolouch, Vodný - Kucharczyk, Herman, Selingr - Švaňhal, Ministr, Hampl. Trenéři: Fiala a Tomajko.

Mladá Boleslav: Will - Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Žabka, Bohunický - Mikulík, Koudelka, Demel - Jiránek, D. Výborný, Pabiška - Nouza, Vrbata, Kafka - Rys, Hrdel, Ondřej. Trenéři: F. Výborný a Slabý.

Liberec- Chomutov 2:3

Domácí nastoupili i s útočníkem Radkem Dudou, o jehož startu se vedl velký spor. Duel však začali špatně. Hned po půl minutě šli do tří.

Chomutov svou výhodu zcela promarnil, ale i tak se jako první ujal vedení. Sikorova střela ze 14. minuty zaplachtila od modré do růžku branky za překvapeného gólmana Schwarze.

Do druhé třetiny vstoupili Chomutovští v početní převaze, nicméně skóroval soupeř. Nedvěd vyslal do úniku Duška, který bekhendovým blafákem přehodil Hanuljaka a vyrovnal.

Skóre se opět měnilo v polovině utkání. Kubinčák nahodil od mantinelu kotouč do brankoviště, kde si ho domácí bek Kajínek srazil do vlastní branky - 1:2.

Vyrovnání měl na hokejce liberecký kapitán Nedvěd, z otočky ale trefil pouze tyč. Liberečtí se tak radovali až v následné přesilovce, když Pospíšilovu střelu dorazil do branky dobře postavený Bulík.

Na začátku třetí třetiny neuspěl v šanci opět Dušek. Poté se po akci domácího Bárty prohlíželo video, skóre ale zůstalo beze změn. Na druhé straně měli velké šance Kůs a Hruška, ale také Schwarzovi se dařilo držet vyrovnaný stav.

Až pět minut před koncem zasadil poslední a rozhodující ránu Milan Kraft. Chomutovský kapitán objel branku a poté zasunul puk mezi Schwarzovy betony. Jeho trefa už zůstala bez odpovědi.

Pavel Hynek (Liberec): "Dnešní utkání byl spíše boj než hokejová krása. V úvodu jsme ubránili pět oslabení, poté jsme zvýšili tempo. Bohužel jsme museli opět dotahovat. Mrzí mě, že jsme si nechali vzít všechny body pět minut před koncem, kdy nás někdo přetlačí na brankovišti. Do dalších zápasů musíme zvýšit produktivitu."

Zdeněk Skořepa (Chomutov): "Bylo to bojovné utkání ve vysokém tempu, s šancemi na obou stranách. Předvedli jsme dnes výborný a zodpovědný výkon, který byl podpořený skvěle chytajícím Hanuljakem. Jsme rádi za další tři body do tabulky."

Branky a nahrávky: 21. Dušek (Nedvěd), 39. Bulík (T. Pospíšil) - 14. Sikora, 31. Kubinčák, 55. Kraft (Šagát, Hřebejk). Rozhodčí: A. Jeřábek, Hradil - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3937. Třetiny: 0:1, 2:1, 0:1.

Liberec: Schwarz - Čakajík, Moravec, Čutta, Šimek, Kajínek, Výtisk, Štich, Jánošík - Duda, Nedvěd, Dušek - Kudrna, Bulík, Kica - T. Pospíšil, Filippi, Bulíř - Bárta, T. Urban, D. Špaček. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Chomutov: Hanuljak - Pavlas, J. Mrázek, Palin, Bartejs, Trefný, Rutta, Rýgl, J. Stehlík - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Hřebejk, Kraft, Šagát - Důras, Sikora, Hromas - T. Káňa, Kůs, M. Procházka. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

1. Piráti Chomutov 2 2 0 0 0 5:3 6
2. HC Olomouc 2 1 0 0 1 4:2 3
3. Bílí Tygři Liberec 2 1 0 0 1 4:4 3
4. BK Mladá Boleslav 2 0 0 0 2 1:5 0