Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Baza, přepychové vězení pro hokejisty

19 2004
Omsk - (Od našeho zvláštního zpravodaje)- Nikde jinde na světě hokejisty před zápasem nezavírají. Jedině v Rusku. Baza. Tak se nazývá to přepychové vězení. Obavy z bujícího alkoholismu kdysi přiměly sovětské sportovní šéfy k zásadnímu zákroku. Zavedli bázy. V jakýchsi ubytovnách večer před každým domácím utkáním shromáždili mužstvo, aby na něj pečlivě dohlíželi.

"Tichonov a ostatní přísní trenéři tak zachránili spoustě hráčů kariéru. Oni by jinak chlastali jako utržení," tvrdí agent Jaroslav Zídek. "Takhle se pořádně najedli a vyspali."

Tradice přetrvává i po desetiletích a pádu komunistického režimu. Ve všech klubech hráči pozbývají svobodu. Ani superstars jako Jaromír Jágr nejsou ušetřeny. "Pokud je to zdejší pravidlo, podřídím se," pronesl Jágr po příletu do Omsku.

Skoro jako v Rangers

Zdejší Avangard má svou základnu v lepší čtvrti města. V uklidňujícím tichu, vedle vil zbohatlíků, mezi jabloněmi a jedlemi na břehu řeky Irtyš.

Žlutočervené stavení bývalo podnikovým rekreačním střediskem. Před třemi lety ho majitelé Avangardu nechali zevrubně opravit. Zvelebená budova se proměnila na moderní hotel s luxusním vybavením.

Když ho mladý průvodce Daniil předvádí českým reportérům, nadýmá se pýchou. Když slyší, že se omská Baza dá srovnat s tréninkovým centrem New York Rangers, prohlásí: "Cože? Že to tady máme lepší?"

Hokejisté si mohou zahrát stolní tenis či biliár. Prohřát se v sauně, zaplavat si v bazénku, proběhnout se v tělocvičně. Jídelnu zdobí barevné fotografie z jarní cesty za vítězstvím v ruské lize a následných oslav. "Ukážu vám Pateru," míří Daniil k jednomu ze snímků, kde pózuje i český centr. "Tady ho máte!"

Nechybí ani velký obrázek nazdobené mistrovské trofeje. "V Jaroslavli mají i tenisový kurt, ale jinak tahle Baza patří v Rusku mezi nejhezčí," tvrdí agent Zídek.

Měkké koberce, květinová dekorace, akvária s rybičkami i pohodlné sedací soupravy. Neodhalíte skoro žádné známky opotřebení. V místnosti pro porady je projekční plátno i moderní televize s úhlopříčkou 130 centimetrů.

- Rusky základna. Místo určené pro soustředění týmu, kde hráči pobývají většinou jen den před zápasem.

- Rusové ji používají od dob legendárního trenéra Tarasova (60. a 70. léta), je dědictvím tvrdého "sovětského" tělovýchovného modelu. Dřív se jí přezdívalo "tréninkový lágr".

- Ještě dnes jsou některé bázy drsnější, například ty v CSKA, Dynamu nebo Togliatti. Hráči tam tráví během přípravy i měsíc v kuse. "Když jsem bázu viděl poprvé, chtěl jsem za první výplatu koupit tank a rozstřílet ji," vzpomíná německý hokejista českého původu Jan Benda.

- Většina základen už je zrekonstruovaná, některé dokonce luxusní. Mají sauny, bazény, sály s biliárem, televizemi. "Přinejmenším polovina hráčů si bázu vyžadovala," říká Radim Rulík, bývalý kouč Omsku. "I režim je volnější než dřív, už to není žádná vojna," přidává jeho nedávný svěřenec Pavel Patera. "Na báze je legrace. Hrajeme karty," potvrzuje ruská hvězda Ilja Kovalčuk.

Pokojíky pro hráče připomínají studentskou kolej: dvě ložnice a společné sociální zařízení. "Mně se tady líbí, nic mi neschází," prohlašuje Jágr.

Mnozí dril potřebují

Tým převáží na bázu autobus ze zimního stadionu. V čase 21.00 začíná přísný režim. U východu hlídá vrátný, nikdo si netroufne svévolně opustit areál, pro veřejnost nepřístupný. Ráno se vydatně snídá, až do utkání nikdo neunikne dozoru.

"Pro české kluky tahle vymoženost postrádá význam," soudí Zídek. "Jsou profesionálové, vědí, že jim jde o velké peníze. Ale spousta Rusů tenhle dril pořád potřebuje. Oni by životosprávu nedodržovali."

Hlavně otcové od rodin neradi trčí na báze. Například brankář Dušan Salfický si v létě v návrhu smlouvy s CSKA Moskva vymínil, že na bázu nemusí. To by byla revoluce. Jenže nakonec se upsal Čerepovci. Takže ustanovení kontraktu nikdy nepřišlo v platnost.

Komfortních žalářů se hokejisté v Rusku zatím jen tak nezbaví...

Tréninkové centrum hokejistů Omsku, neboli baza.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze