Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Báza už není místem hrůzy

12 2003
Jaroslavl - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - O místě zvaném báza kolují strašlivé zvěsti. Sportovce tu zavřou a... Mučí je snad, když nevyhrají zápas? Nebo jim nedají najíst? Ani jedno. I když třeba hokejová báza v Jaroslavli tak zvenku vypadá. Dvacet kilometrů od centra se tyčí ostnatý drát a za ním cihlová stavba s mřížemi v oknech. To aby hráči rozzuřeným trenérům neutekli... Ba ne. Dále čtěte: Jak hokejisté zahánějí nuduTrenér Omsku Hlinka x Trenér Jaroslavle Vůjtek

Vnitřek spíš připomíná chatu, do jakých se dřív jezdilo na závodní rekreace.

Možná si ji dovedete představit: na podlaze linoleum, vůně dřeva a kolem šedé přítmí. V přízemí a dvou patrech tráví hokejisté den a noc před zápasem.

A to mohou být rádi! Jiní trenéři by je tu drželi pořád, ale v Jaroslavli mají Vladimíra Vůjtka. Kouč na baze dva měsíce bydlel, než dostal byt. A hráče by sem ani nehnal, jenže Rusové jsou přesvědčeni, že bez bázy nejsou výsledky.

Kousek od vchodu je prádelna, vedle posilovna, dva bazény s trochu kalnou vodou a taky sauna.
Když z ní hráči vylezou, lehnou si do vany s ledem. Za rohem už voní jídelna. Je čas oběda a dnes vaří vepřové medailonky. Český kouč může přijít pokaždé, když se manželce nechce vařit.

Dostane polévku, plněné pečivo a může si nabrat salát. Šéfka kuchyně se na něj zeširoka usmívá. Největší část přízemí zabírá tělocvična. Večer před zápasem tu hokejisté hrají hodinu volejbal, a když skončí, nastoupí Vůjtek s klubovým lékařem na tenis.

Ve dvou patrech jsou rozesety dvoulůžkové pokoje. Jeden je zvláštní: kromě hráčů spávají na báze i rozhodčí. Na levé straně chodby jsou pokoje nové, s televizí a dřevěnou skříní. Jen sprcha se nevešla, ta je společná dole u sauny. Na pravé straně se vše teprve opravuje.

Je tu i společenská místnost s velkou televizí a deskou na šachy. Tam probíhají porady a dáma v zástěře tu právě přesazuje květiny. O kus dál má ordinaci doktor a v další místnosti je kulečník, ping-pong a terč na šipky.

Nejlíp si na báze žije trenér. Spí ve druhém patře a jeho naleštěné apartmá má kromě ložnice i prostornou pracovnu. „Dali si záležet. Zařídili mi to přesně, jak jsem chtěl,“ říká spokojený Vůjtek.

Hokejový trenér Vladimír Vůjtek v Rusku na Báze.Najdete na iDNES.czmobilní verze