Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beci nejsou jen Haškovi ochránci

4 2001
Praha - Padnout do MacInnisovy ničivé rány, srazit se s hromotlukem Lindrosem a závodit s nepolapitelným Burem. Na obránce hokejové reprezentace čekají při olympiádě v Salt Lake City perné úkoly. Před čtyřmi lety v Naganu beci prospěli náramně. "V semifinále proti vám jsme neměli žádné místo, těžko jsme se prosazovali," vyprávěl kanadský centr Steve Yzerman. Defenzivní formace od modré přidala dva klíčové góly. V semifinále proti Kanadě se trefil Šlégr a finále s Ruskem rozhodl Svoboda.Kdo by mohl z obránců na olympiádu jet?

Ovšem v nominaci, kterou 13. prosince zveřejní trenér Augusta a manažer Hlinka, se možná neobjeví ani jeden z nich.

"Na sedm míst máme plno kandidátů, mohl bych jich jmenovat dvanáct," tvrdí Ivan Hlinka. "Petra Svobody je škoda, ale najde se spousta mladých jako Tomáš Kaberle nebo Škoula."

Naganská parta Haškových bodyguardů se nejspíš rozpadne. Není vyloučeno, že protřelý patron Svoboda úplně skončí s hokejem. Marodí i oblíbený Šlégr. V Atlantě hrál pouze půlku zápasů sezony 2001-02. Chřadne též Špaček.

V Chicagu platí až za pátého obránce, před týdnem si navíc zlomil prst na pravé ruce. Libor Procházka turnaj v Japonsku proseděl na střídačce, tentokrát vůbec nemá naději. Ani Šmehlík z Buffala nepatří k hlavním adeptům.

A co Kučera? Ten se kouzelně ukazuje po nevítaném povolání do Washington Capitals. Nicméně Augustovi před pár dny řekl: "Trenére, neberte mě jako sedmého beka!" Nechce být náhradníkem jako Procházka v Naganu.

Z tehdejší sedmičky není pochyb leda o Hamrlíkovi z New York Islanders. Všestranností a zkušenostmi náleží k elitě NHL. Zejména kolem něj se nabalí nová generace. Vedle Hamrlíka se v Islanders chytil nenápadný Martínek. Hůl drží napravo, což je výhoda, neboť praváků není mnoho. Podobné plus svědčí též pro Kučeru nebo Kubinu, urostlého chlapa z Tampy.

Olympijský turnaj se hraje na širším kluzišti evropských rozměrů a podle evropských pravidel, tedy bez ofsajdu na červené čáře. Nejméně praxe v takových podmínkách mají Kuba z Minnesoty a Škoula z Colorada.

Naopak tři zápasy týdně si na širokém hřišti odbude Michal Sýkora z Pardubic. Ten by mohl být jediným extraligovým hráčem v nominaci. Báječně si rozumí s Kučerou, s nímž hrál za Spartu a taky na nedávných Švédských hrách.

Představte si tedy obranné dvojice Martínek - Hamrlík, Kubina Tomáš Kaberle, Sýkora - Kučera.

Jenže nedají Hlinka s Augustou při nominaci spíš na zásluhy a prověřenost než na současnou formu? Kdo dostane roli sedmého zadáka? Nesejdou se přece jen v jednom páru bratři Kaberlové?

Obránce Pavel Kubina to zkouší při tréninku jako brankář

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze