Slovenští hokejisté se radují z gólu v zápase s Běloruskem.

Slovenští hokejisté se radují z gólu v zápase s Běloruskem. | foto: AP

Bělorusko - Slovensko 2:5, sousedi rozhodli třemi góly v první třetině

• 66
Hokejisté Slovenska mají za sebou na mistrovství světa v Lotyšsku úspěšný vstup do turnaje. V utkání základní skupiny A, v níž patří mezi soupeře svěřenců trenéra Craiga Ramsayho i český tým, porazili Bělorusko 5:2. Slováci vyhráli první část 3:0, poté vedli i 4:0, soupeř se prosadil až v závěrečných sedmi minutách. Po dvou gólech dali útočníci Kristián Pospíšil a Peter Cehlárik.

Slováci skvěle začali. Úvodní dějství vyhráli tříbrankovým rozdílem a položili základ k důležité výhře z pohledu boje o postup do čtvrtfinále. Už ve čtvrté minutě otevřel skóre Pospíšil. Konrád na druhé straně vychytal Platta.

V deváté minutě se provinil faulem vysokou holí Stefanovič a jeho trest na 2+2 minuty přišel Bělorusy hodně draho. Nejprve se parádní dělovkou zpoza kruhu prosadil Cehlárik, druhou část početní výhody pak využil podobně rezolutní ranou Pospíšil.

Brankář Šostak tím v utkání dochytal, jeho místo zaujal Taylor. Ten zastavil příval slovenských gólů i přesto, že v polovině 16. minuty si vysloužil trest na pět minut a do konce zápasu Komarov. Jen krátce nato mu pomohla horní tyčka, na níž skončil puk poté, co Studenič usměrnil Cehlárikovu nabídku.

Ve druhé dvacetiminutovce se skóre nezměnilo, přestože k tomu byli Bělorusové dvakrát hodně blízko. Platt ve 28. minutě chytře přelstil Konráda, jenže puk nedokázal poslat do prázdné branky. A když už v ní ve 36. minutě skončil po ráně Šarangoviče, po dlouhém zkoumání videa nebyl gól uznán kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti.

Na začátku 46. minuty uklidnil Slováky Hrivík čtvrtou brankou, u níž se po trenérské výzvě přezkoumával možný ofsajd, ale běloruská střídačka neuspěla. V 54. minutě využil Stefanovič dlouhou přesilovku pět na tři a připravil Konráda o čisté konto.

Bělorusové ožili, o to více, když o 57 sekund později přidal další gól Šarangovič. Právě útočník New Jersey v NHL mohl zařídit opravdu dramatický závěr po přestupku Ďalogy, jenže trestné střílení v čase 58:54 neproměnil. Cehlárik pak vše uzavřel gólem do prázdné branky při power play Běloruska.

„Viděl jsem dnes dva týmy. Ten, který dobře bruslil, hrál výborně přesilovky, byl silný a agresivní v soubojích. Ale taky ten, co řadu věcí nedělal tak, jak měl. Máme mladý tým a musíme zabrat v některých činnostech. Ale první třetina nám vyšla, z ní jsem byl nadšený,“ citovala slovenská média trenéra Slováků Ramseyho. „Pozitivní je, že jsme vyhráli, ale některé věci musíme řešit lépe. Hlavně okolo modrých čar. Bělorusové měli hodně přečíslení a tehdy nás podržel Konrád,“ řekl Cehlárik.

Bělorusko - Slovensko 2:5 (0:3, 0:0, 2:2)

Branky: 53:25 Stefanovič (S. Kosticyn), 54:22 Šarangovič - 03:53 Pospíšil (Nemec), 09:17 Cehlárik (Gernát, Studenič), 11:02 Pospíšil (Rosandić, Krištof), 45:05 Hrivík (Lantoši, Cehlárik), 59:15 Cehlárik (Grman). Rozhodčí: Ansons, Heikkinen – Sormunen, Zunde.

Bělorusko Šostak (12. D. Taylor) – Bailen, Korobov, Znacharenko (C), Antonov, Lisovec, Chenkel, Falkovskij, Jerjomenko – Šarangovič, Paré, Prince – Děmkov (A), N. Komarov (A), Drozd – Platt, S. Kosticyn, Belevič – Lopačuk, Stefanovič, Nesterov.

Slovensko Konrád (J. Hudáček) – Gernát, Rosandić, Nemec, Ďaloga (C), Grman, Jánošík (A), Gachulinec, Kňažko – Cehlárik, Hrivík (A), Lantoši – Skalický, Krištof, Pospíšil – Studenič, Miloš Roman, Faško-Rudáš – Slafkovský, Sukeľ, Liška.