Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejisté na MS Lukašenka znechutili: Nebudou výsledky, nebudou peníze

Alexandr Lukašenko vyjádřil znechucení nad neúspěchy hokejové reprezentace. | foto: AP

26 2017
Slabošské výkony. Mrzké výsledky. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se znechucením hodnotil výkony hokejové reprezentace své země na nedávno skončeném světovém šampionátu. "Především musíte hrát! Bojovat!" horlila hlava státu a pohrozila: "Nebude zápal pro vítězství? Nebudou peníze..."

Sportovní fanatik

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se prezentuje jako zdatný sportovec a je šéfem běloruského olympijského výboru. Hokej je jeho největší slabostí. Někdejší absolvent zemědělské akademie a bývalý vojenský politruk se dlouhá léta věnoval řízení zemědělského družstva, než počátkem 90. let začal budovat politickou kariéru.

Ruský prezident Vladimir Putin si během inspekce v Soči udělal čas na přátelský...

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko (vlevo) v jednom týmu.

Lukašenko, fanatický vyznavač ledního hokeje, vládne své zemi tvrdou rukou již dvě desetiletí a podle státní agentury Belta přirovnal na čtvrteční poradě hokej ke státní ideologii. „Ideologie není přednáška. Na přednášku přijde nejvýše 500 lidí. Hokejová utkání sledují miliony!“ prohlásil.

Vyjádřil znechucení nad neúspěchy reprezentace, která druhým rokem zápolí na hraně vyřazení z elitní skupiny mistrovství světa, a to se prý na hokej vynakládá 18 procent ze státních výdajů na tělesnou výchovu a sport.

„Pětina peněz jde na jeden druh sportu. Ale výsledek není žádný!“ rozhořčil se prezident. „Místo hrdosti na naši vlajku fanoušci prostě zuří. Souhlasím s nimi, že to byly naprosto slabošské výkony, bez týmové hry, ani nemluvě o individuálním mistrovství.“

Bělorusové na ledu podle hlavy státu nepůsobili dojmem, že jdou do bitvy, ale že si jen odskočili zabruslit.

„Dokonce jestli prohrajete, ale dáte do toho celou duši, lidé vám odpustí,“ řekl s výtkou, že tým působil dojmem poražených ještě před začátkem utkání.

Fotogalerie

Bělorusové na letošním MS

„Nebudou žádné peníze, dokud neposkytnete normální výsledek. Bude výsledek, bude výplata. Když si vyděláte sami, bez státních dotací, prosím. Ale jestli berete peníze z rozpočtu, laskavě si je odpracujte!“ vzkázal hokejistům.

Vyslancům běloruského hokeje se v dějišti šampionátu v Kolíně nad Rýnem povedl aspoň diplomatický zářez, protože uspěli s kandidaturou na mistrovství světa v roce 2021, které budou hostit společně s Lotyšskem.

Když Bělorusové hostili MS v roce 2014, patřili k příjemným překvapením turnaje, v boji o semifinále jen o gól podlehli Švédsku. Čtvrtfinálovou účast zopakovali i o rok později v Praze, jenže v dalších dvou letech už strádali. I k Lukašenkově nespokojenosti. Zaberou prezidentovy výhružky?

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze