Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Benýšek už lístky na Spartu nesehnal

12 2001
P r a h a - Před rokem se radoval se Spartou z prvního mistrovského titulu, nyní bude hokejový obránce Ladislav Benýšek sledovat finálový boj svých bývalých spooluhráčů proti Vsetínu pouze u televize. "V Americe mi začátkem týdne odpojili telefon a internet, takže už jsem se nestačil spojit s Michalem Brošem, aby mi zajistil lístky," říkal Benýšek po dnešním příletu ze zámoří do Prahy.

Když v létě odlétal do Minnesoty na přípravný kemp, měl obavy, zda zapadne do proslulého obranného systému trenér Jacquese Lemaira. Nyní může s klidným svědomím prohlásit, že se mu to podařilo. "Odehrál jsem 71 zápasů a nebýt zranění, mohlo to být klidně víc," přibližuje svoji první celou sezonu v NHL.

Hodnocení od trenéra se před odletem nedočkal. "Lemaire neposuzoval nikoho z nás zvlášť, hodnotil celé mužstvo. A zase nám zdůraznil, že kdo bude opět tvrdě pracovat pro tým, má místo jisté."

Proslulý kouč dovedl v roce 1995 mužstvo New Jersey ke Stanley Cupu úpornou obrannou taktikou a někdy bývá označován za hlavního "viníka", kvůli němuž začalo v NHL padat méně branek. Dokonce i Mario Lemieux si postěžoval, že s Minnesotou se nedá hrát pěkný hokej. "Zase tak dramatického to nebylo. Lemieux řekl svůj názor a Lemaire se veřejně bránil. Hrajeme prostě to, na co máme vhodné typy hráčů."

V polovině sezony to dokonce vypadalo, že Minnesota by mohla pošilhávat po účasti v play off. Vyhrála řadu těžkých zápasů a porazila dokonce Dallas 6:0. Šlo o mimořádně prestižní zápas, neboť texaský klub původně sídlil právě v Minnesotě. "To bylo jasně moje nejlepší utkání," přikyvuje Benýšek. V březnu ale začalo vedení týmu rozprodávat hráče, jimž končila smlouva, a přišla šňůra horších výsledků. "Navíc jsme měli na konci dost hrozný los, skoro pořád jsme hráli s Coloradem a Dallasem."

Minnesota skončila v NHL šestá od konce a nasbírala o tři body méně než další nováček Columbus. "Sice se říká, že nováčkové berou vzájemné soupeření velmi prestižně, ale my jsme se s nikým nepoměřovali. Hráli jsme jen pro sebe, budoval se tým. Před sezonou se v jedněch novinách objevilo, že vyhrajeme tak sedm utkání. Nakonec jich bylo pětadvacet," je z Benýškových slov cítit maximální spokojenost.

I když patřil k oporám Minnesoty, na šampionát do Německa neodcestuje. "Je to z osobních důvodů kvůli úmrtí v rodině," omluvil se už dříve trenérovi Augustovi.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze