BERNIE FEDERKO

Než přišel Brett Hull, byl Bernie Federko nejslavnějším útočníkem St.Louis. A možná, že dodnes jím stále zůstává. Federko odehrál za tým z "největšího maloměsta na světě" 13 sezon a nasbíral zde drtivou většinu ze svým 1130 bodů. V roce 1989 odešel poslední sezonu své kariéry odehrát do Detroitu.

"Strávit v jednom týmu celou svou kariéru nebylo tehdy ničím nezvyklým," říká Federko, který dnes pracuje jako spolukomentátor zápasů Blues. "Nebylo nic jako ´volný hráč´. Nemohl jste si sám zvolit, kde chcete hrát. O všem rozhodovalo vedení. Pak přišel trejd Waynea Gretzkého z Edmontonu do Los Angeles a to byl šok. Nikdy předtím nebyl hráč takového kalibru
vyměněn. Po jeho výměně došlo k dohodě mezi NHL a hráčskou asociací a  podle nových pravidel jste se po dosažení určitého věku mohli svobodně rozhodnout, kde chcete hrát."

V roce 1986 prohrávali Blues v sérii play off s Calgary Flames 2-3 na zápasy a 1:5 prohrávali v šestém utkání. Nakonec však St.Louis vyrovnalo a v prodloužení zvítězilo 6:5. Po Federkově asistenci, který ten den slavil 30. narozeniny, vstřelil vítěznou branku Doug Wickenheiser. Blues sice prohráli v sedmém zápase, ale Federko dodnes tuto sérii považuje za vrchol své kariéry.

"Měli jsme skvělý tým, všichni jsme chtěli vyhrát. Roku 1986 největší favorit Edmonton vypadl už v prvním kole. Cítili jsme šanci. Ten rok jsme neměli žádnou farmu a tudíž jsme byli bez náhradníků. Měli jsme jen 20 hráčů, nikoho navíc. Semkli jsme se k sobě. Brian Sutter (dnes trenér Chicaga) se zranil, ale hrál dál. Všichni jsme byli nažhavení. Dodnes lidé v St.Louis vzpomínají na ten rok jako na jeden z nejslavnějších okamžiků ve sportovní historii města."

Statistiky Bernie Federka v NHL: 14 sezon (1976-1990), 1000 zápasů, 369 branek, 761 asistencí, 1130 bodů, 497 trestných minut.
V play off: 91 zápasů, 35 branek, 66 asistencí, 101 bodů, 83 trestných minut.