Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Beroun i Jihlava sní o postupu do extraligy

2 2004
Beroun, Jihlava - Ve čtvrtek odstartuje finále play-off první hokejové ligy. Vítěz klání mezi Berounem a Jihlavou získá právo vyzvat České Budějovice v baráži o hokejovou extraligu. Oba prvoligové týmy si postup do elitní soutěže přejí. Nejprve ale musejí zvládnout finálovou bitvu. Slavná historie favorizuje Jihlavu, Beroun zase vyhrál dlouhodobou soutěž a play-off prošel dosud bez ztráty jediného zápasu.

Sen Berouna: z baráže do baráže
V Berouně se nebrání postupu i přesto, že jejich stadion v současné době nevyhovuje extraligovým podmínkám.

Mužstvo loni bojovalo v baráži o záchranu ve druhé nejvyšší soutěži, letos však tým kolem kapitána Václava Eiselta vyhrál základní části a v nejmenším počtu šesti zápasů prošel v play-off do finále.

"Už nyní to považujeme za úspěch, protože jsme měli před sezonou jako hlavní cíl dostat se do play-off," podotkl generální manažer Berouna Josef Drda. I když šance na postup do nejvyšší soutěže označuje za minimální, tak dvacetiprocentní, dalšímu úspěchu se nebrání.

Jisté je, že by v takovém případě musel berounský stadion projít přestavbou. V současné době zázemí haly s kapacitou okolo 2000 diváků, a to jen ke stání, nevyhovuje. "Zatím jsou u nás myšlenky na extraligu jen tajné. Oficiálně jsme se tím nezabývali. Chceme vyhrát a řešili bychom to všechno po případném postupu," dodal Drda s tím, že úpravy jsou řešitelné.

"Snažili bychom se vyřešit to, co je v současné době v platných základních podmínkách APK," dodal Drda.

V případě postupu do baráže by trenér Otakar Vejvoda nemohl počítat podle daných předpisů s brankářem Jaroslavem Kamešem, obránci z Liberce Ladislavem Šmídem, Ctiradem Ovčačíkem a útočníkem Miloslavem Hořavou, který hraje na střídavý start z Kladna.

Jihlavští junioři postoupili, napodobí je první tým?
Dukla Jihlava, jeden z nejslavnější českých klubů, od sestupu v roce 1999 znovu bojuje o návrat do extraligy. Dvanáctinásobný mistr republiky už postoupil do finále druhé nejvyšší soutěže potřetí za sebou. "Náš nejbližší úkol je zvládnout úspěšně finále. Myšlenky na případnou baráž o extraligu se zatím snažíme zaplašit, soustředíme se jen a jen na Beroun," prohlásil jednatel jihlavského klubu Ivan Padělek.

Jihlava už jeden cíl sezony splnila - její juniorka suverénně vyhrála první ligu a po dvouleté přestávce se vrací do nejvyšší soutěže. "Extraligu juniorů už máme, nicméně tím pro nás ročník nekončí. Teď se soustředíme na 'áčko' a chceme jít krok za krokem dál. Dvě kola play off máme úspěšně za sebou, nyní musíme zvládnout i finále," uvedl Padělek před sérií s Berounem.

Souboj o vítězství v první lize je pro Duklu psychicky náročný, čeká se od ní postup do baráže. "Vloni jsme hráli s Kladnem, které bylo jasným favoritem, ale letos je situace jiná. Beroun sice vyhrál dlouhodobou část soutěže, ale mírným favoritem jsme i s ohledem na historii my. I když poměr sil může být jiný, veřejnost prostě favorizuje Duklu Jihlava. To je dost problém, ale musíme se s tím vyrovnat," poznamenal šéf slavného klubu.

"Baráž pro nás zásadním úkolem nebyla, nicméně jsme se na podobnou možnost připravovali," přiznal jihlavský jednatel.  Dukla se stejně jako ostatní prvoligové celky musela vyrovnat i s podmínkou, že v případné baráži mohou nastoupit pouze hráči, kteří v jejím dresu letos odehráli minimálně patnáct zápasů. Ze současného kádru by mohli proti Českým Budějovicím nastoupit všichni.

V plném proudu jsou v Jihlavě nejen přípravy na finále, ale i jednání o vstupu nového investora, jenž by měl od města odkoupit nadpoloviční balík akcií Dukly. Zájemcem je pražská firma CSG, jedna z dceřiných firem německo-nizozemského koncernu Kondor
Wessels. "Jednání jsou intenzivní, i když je vedou především zástupci města jako stoprocentního vlastníka. My jsme do nich zapojeni, nicméně ne v rozhodující roli," prozradil Padělek.

Program finále 1. hokejové ligy - série na tři vítězné zápasy:
čtvrtek 4.3. Beroun - Jihlava
pátek 5.3. Beroun - Jihlava
neděle 7.3. Jihlava - Beroun 
pondělí 8.3. Jihlava - Beroun - případný 4. zápas
středa 10.3. Beroun - Jihlava - případný 5. zápas

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze