Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Beroun posílil veterán 'doby bronzové'

6 2004
Beroun - Prvoligový Beroun posílil veterán Bedřich Ščerban. Někdejší dlouholetý reprezentant se rozhodl ukončit angažmá v Německu a když o jeho služby neprojevila zájem mateřská Dukla Jihlava, zakotvil v Berouně. „Hokej chci ještě tak dva roky hrát,“ prohlásil čtyřicetiletý obránce, držitel pěti bronzových medailí z mistrovství světa a jednoho bronzu z olympijských her.

Ščerbana lze s nadsázkou označit za reprezentanta „doby bronzové.“ Svoji bohatou reprezentační kariéru začal rok po zisku titulu v Praze 1985 a skončil rok před triumfem ve Vídni 1996.

Celkem nastoupil na devíti šampionátech a třikrát se zúčastnil olympijského turnaje. Bronz získal na ZOH 1992 v Albertville.

V Berouně se v pátek dohodl na ročním kontraktu s jednoletou opcí. „S hráčem jsme domluvení. Byl u nás na testech a svou kondicí a morálkou nás přesvědčil. Teď se ještě musíme domluvit s Jihlavou na formě transferu,“ řekl manažer berounského klubu Josef Drda.

Ščerbanovo angažmá v Berouně se zrodilo náhodou. „Loni jsem se na dovolené v Chorvatsku setkal s manažerem Drdou. Nastupoval do apartmánu po nás. Vyměnili jsme si číslo a on mi říkal, že až se jednou budu vracet a budu chtít, tak ať zavolám,“ přiblížil zkušený obránce první kontakt s klubem.

Když se z rodinných důvodů rozhodl pro návrat do vlasti, zkoušel nejprve štěstí v extraligových klubech. „Ale Jihlava moji nabídku odmítla. Zkoušel jsem to i ve Znojmě, které je blízko. Ti řekli, že by eventuálně zájem měli, ale že přicházím pozdě. V Litvínově i v Liberci mi zase řekli, že mají pod smlouvou osmadvacet lidí a spíš, než aby někoho sháněli, budou hráče posílat na hostování,“ popisuje, jak si sháněl angažmá.

„Nakonec došlo k tomu, že jsem si vzpomněl na tu loňskou dovolenou. Vytáhl jsem vizitku, zavolal panu Drdovi a on mi řekl: dobře, šestadvacátého se dostav na trénink na ledě,“ řekl Ščerban.

Hokej chce hrát ještě dva roky. „V Německu jsem dostal nabídku na tříletý kontrakt. Ale rodinné důvody mě vedly k tomu, že jsem se vrátil. Teď jsem tedy v Berouně. Jak dlouho vydržím? Jde hlavně o psychické síly, aby člověk zvládal tréninkové dávky. S vyšším věkem to stále víc bolí. Člověk se musí umět donutit,“ prozradil svůj recept na hokejovou dlouhověkost.

Kromě hokeje se během dlouhého působení v Německu věnoval i podnikání. Zastupoval firmu Dominátor. „Teď to budu muset trochu přeorganizovat. Převezme to po mě obchodní ředitel a domluvili jsme se, že budu dělat spojku mezi Německem a ústředím firmy,“ řekl hráč, který má zkušenosti i se zastupováním firmy TPS.

Skloubit podnikání s hokejem není podle Ščerbana problém. Ale jestli se mu bude naplno věnovat i po ukončení kariéry, zatím neví. „Když se podívám na svoje daňové přiznání, tak moje příjmy nejsou zas tak moc vysoké. Jsem ale v plusu. Otázkou je, co by se stalo, kdybych se tomu věnoval osm hodin denně. Zatím to není mojí hlavní náplní, tou je hokej,“ dodal Ščerban.

Bedřich Ščerban, který v roce 1991 vyhrál prestižní anketu Zlatá hokejka, slavil v osmdesátých letech třikrát extraligový titul s Duklou Jihlava, český titul pak získal v sezoně 1996/97 se Vsetínem. Dlouho působil v zahraničí. Působil ve finské lize v dresu Tappara Tampere, ve Švédsku v Brynäs. Od sezony 1997/98 hrál v Německu, kde nejprve čtyři sezony hájil barvy Essenu a poté hrál stejně dlouhou dobu ve Freiburgu.Najdete na iDNES.czmobilní verze