Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bettman chce větší branky, gólmani jsou proti

17 2003
New York - Nápad na zatraktivnění zápasů nebo jen pouhý žert? Komisionář zámořské NHL Gary Bettman po letošním finále jen tak mezi řečí utrousil, že by nebylo od věci zvětšit v hokeji branky. Padalo by tak víc gólů, dodal. Zámořské média se jeho myšlenky chytla: některá to považují za dobrý vtip, jiná se k tomu postavila smrtelně bážně. A co na to gólmani? Těm se Bettmanův zlepšovák příliš nezamlouvá... "Katastrofa," odhadl dopad takového opatření brankář Pittsburhu Johan Hedberg. "No, to by byla hrůza," děsil se jeho náhradník Sebestien Caron. "Raději ani nepomyslet..."

Hokejová branka nezměnila ani jedinkrát v historii své parametry. Její velikost byla stanovena v roce 1886 a od té doby se na celém světě vyrábí stejná. Dokonce i nejmenší žáčci hrají s klasickými bránami.

"Uvědomte si, kolik střel jde dnes do horní nebo bočních tyček. Museli byste radikálně změnit svůj styl," vysvětlil Hedberg. "Neměli byste prakticky žádnou šanci proti střelám k tyči. A při nájezdech ze strany byste museli vyjet z branky o nějakého čtvrt metru dál, abyste soupeři zmenšili úhel. Padalo by víc gólů, o tom není sporu, ale pro nás by to bylo hodně těžké," dodal.

Jenže NHL se momentálně potýká s poklesem návštěvnosti a s tím spojenými ekonomickými problémy. I v kolébce hokeje Kanadě se začíná množit názor, že je hra nudná. To by vysvětlovalo, proč Bettman stále častěji mluví o tom, že se pozmění pravidla. "Asi o tom skutečně budeme jednat. Jednat ale nutně neznamená, že to hned zavedeme do praxe," tvrdí komisionář NHL.

Další možností je podle něj zmenšit části brankářské výstroje, hlavně betony, na úroveň standardní v osmdesátých letech. Tehdy padalo v každém zápasu průměrně o dvě branky víc než v uplynulých sezonách.

Tahle myšlenka je gólmanům mnohem sympatičtější než větší branky. "Kdybych si měl vybrat, pak bych určitě volil zmenšit betony," nechal se slyšet Hedberg. "Už teď chytám s menšími, než pravidla povolují. Podle mě to stejně nemá na výkony brankáře vliv.

Podívejte se třeba na takového Martina Brodeura, který má vůbec nejmenší betony v lize, a stejně je nejlepší," dodal gólman Pittsburghu.

Autoři: ,


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze