Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bez Jágra? Uvidíme, co to udělá, píše Hlinka

3 2001
Pittsburgh - V pondělí si zašli na večeři s Jaromírem Jágrem, příjemně si popovídali. Během dalších měsíců se ale bude muset trenér Ivan Hlinka obejít v Pittsburghu bez něj. Hvězdný hokejista už se prohání za Washington. "Všichni čekáme, co to s našim týmem udělá," netají kouč, jenž v zámořské NHL začíná druhou sezonu v prestižní roli hlavního kouče. Jak se Hlinka těší? Z čeho má před startem největší obavy? O všem uznávaný trenér vypráví v tomto sloupku, který startuje pravidelnou rubriku Hlinkových komentářů z NHL.

Jsme v očekávání, co s týmem udělá odchod Jardy Jágra
V pondělí jsem byl na večeři s Jardou Jágrem a jeho osobním trenérem Jelínkem. Dlouho jsme si povídali, bylo to příjemné. Jarda se před tím byl podívat na našem tréninku, ale teď se budeme muset obejít bez něj. Co to s týmem udělá? Nevím, jsme v očekávání. Každopádně je to hrozné oslabení, takových skvělých hráčů na světě moc není. Ovšem zájem ze strany novinářů nepolevil, vždyť máme v týmu Maria Lemieuxe....

Na začátek NHL už se moc těším. Během kempu a přípravných zápasů se nám v týmu vystřídalo 74 lidí, hráli jsme na šest až sedm útoků. Pro trenéra je to období velmi náročné, musí posílat hráče na farmu nebo zpátky k juniorům. Nic příjemného. Největším překvapením pro měl byl asi mladík Kris Beech, kterého jsme dostali z Washingtonu při trejdu Jardy Jágra.

Lemieux bude hrát s Beechem, Kraft s Hrdinou
Předvídám mu velkou budoucnost. Ze začátku bude Beech nastupovat vedle Lemieuxe, na pravém křídle je doplní zkušený Richer. Jsem hrozně rád, že se klubu podařilo udržet druhý útok - Lang, Straka, Kovaljov. Jsou to opravdu opory.

Ve třetí formaci jsme k sobě dali Krafta s Hrdinou a doplní je Morozov. Mělo by to klapat, kluci si hodně rozumí. A čtvrtá formace bude spíše destruktivnější, tolik prostoru na ledě nedostane. Ale hrát rozhodně bude.

V kempu mě potěšil i útočník Michal Sivek. Předváděl dobré výsledky, přesto začne na farmě. Tři první útoky už máme docela stabilizované a pro Michala by nebylo dobré, aby zůstal v tom čtvrtém. Lépe si zahraje na farmě, dostane více příležitosti. A během sezony může dostat šanci dostat se do prvního týmu.   

Lemieux chce vynechat zápasy, jenž se hrají hned druhý den
V českých novinách se objevilo, že Mario Lemieux nechce hrát zápasy venku. To bylo ale hodně zkreslené. V sezoně existují případy, kdy se hrají dvě utkání ve dvou dnech, takzvané zápasy back-to-back. A právě ty měl na mysli. Že by jedno z nich vynechal. Ale když se samozřejmě bude jednat o důležité nebo zlomové zápasy, tak je odehraje oba. Takhle jsme se na tom shodli.   

Ve středu začínáme doma s Coloradem, obhájcem Stanley Cupu. Což je velmi atraktivní soupeř, hlavně pro diváky. Jinak nás čeká velmi náročná sezona, stačí se podívat kolem nás. Mám trochu obavy z toho, že všechny kluby, s kterými se utkáme nejvíce, hodně posílily. Našlapaná bude jistě Philadelphia, lepší kádr oproti minulé sezoně mají také New York Rangers a Islanders. No a o New Jersey ani nemusí být řeč, to je výtečné mužstvo.

Ustupujeme od systému bránícího levého křídla
Největším problémem bude asi defenziva. Laukkanen a Jonsson jsou zranění, z těch zkušenějších beků nám zbyl vlastně jenom Kasparaitis. Chybí někdo na těsnou obranu, kdo se dokáže uvolnit, dostat spoluhráče do přečíslení.

Ustupujeme od systému bránícího levého křídla, teď pilujeme flexibilnější variantu. Brání ten útočník, který je poslední vzadu. Na obranu si musíme dávat pozor, perfektní defenziva je základem moderního hokeje. V domácích zápasech budeme také více agresivní. Silní bychom mohli být v ofenzivě, v dobré formě je i gólman Hedberg.

Kolik mám v týmu českých hráčů? To není důležité. Rozhodují výsledky
Není důležité, kolik mi zůstalo v týmu českých hráčů. Bude záležet na výsledcích, podle toho nás všichni hodnotí. Máme ze všech klubů NHL asi nejrozmanitější kádr, hráče spousty národností. A nerozhoduje odkud pochází, ale jak jsou platní na ledě.  

Během sezony rozhodně k nějakým výměnám dojde, ale snad ne z finančních důvodů. Rozpočet se zatím ustálil, vypadá to dobře. Fakt mě těší, že nám zůstali všichni klíčoví hráči. Samozřejmě kromě Jardy... Na všech dalších změnách v týmu během kempu a přípravných zápasů jsme se s generálním manažerem shodli, nebyl žádný spor.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze