Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zmítal se v křečích, ale do bitky půjde zase. V zámoří se perou i ženy

SVÍJÍ SE. Změní ošklivý pohled na svíjejícího se juniora pohled na bitky? | foto: www.youtube.com

17 2013
Patří rvačky na led, nebo pěstní souboje kazí fanouškům požitek z hokeje? Po čase je to opět aktuální téma debat (nejen) zámořských expertů. Ačkoliv přibývá brutálních následků, bitky mají pořád řadu zastánců. I mezi obětmi.

Pro mnoho lidí to byla v sobotu děsivá scéna. Osmnáctiletý obránce Dylan Chanter z týmu Dubuque Fighting Saints v americké juniorské lize USHL se popral, přišel o helmu a při pádu na zem se uhodil do hlavy. Následně ležel na zádech a jeho ochromené tělo ovládaly křeče.

Chanter je z nejhoršího venku. Z ošklivě vypadajícího zranění se podle svých slov zotavuje rychle, po neurologickém vyšetření, které ho čeká příští týden, by se chtěl zapojit do tréninku.

Na jeho názoru se nic nezměnilo ani poté, co mladík poprvé viděl záznam hrůzného momentu. "Nemohl jsem uvěřit, že jsem to já. Nemyslím, že to bylo tak strašné, jak to vypadá," řekl Chanter serveru tsn.ca. "Moc si toho nepamatuju, probudil jsem se až na CT. Myslel jsem si, že nemocnice je součást arény."

Američan o celé události mluví jako o "zvláštní nehodě" a tvrdí, že kvůli tomu nebude měnit svůj styl. "Nezastaví mě to, abych se popral znovu," řekl.

Podívejte se na video z bitky, po níž se Chanter svíjel na zemi v křečích

To je poměrně silný hlas do debaty o zákazu bitek v NHL, po kterém volaly některé významné osobnosti na začátku října, kdy montrealský George Parros odnesl otřesem mozku rvačku s Coltonem Orrem z Toronta. Tehdy ani Orrovi nebylo dobře po těle, přesto by pro něj omezení boxerských etud v zámořských zápasech nebyla dobrá zpráva.

Orr patří ke skupině hráčů, kteří jsou rváči z povolání. Torontského útočníka se navíc zastal jeho slavný jmenovec Bobby Orr. Vynikající obránce minulosti v čerstvě vydané knize My story napsal: "Hokej je tvrdý sport a někdy vede k frustraci. Já jsem se vždycky raději postavil jako muž proti muži v boji, než abych se vypořádal s hokejkou v obličeji nebo píchání do různých částí těla. Podle mého názoru jsou zákroky zezadu zbabělé jednání a mají za následek vážnější zranění než bitky."

Bobby Orr obhajuje rvačky právě i jako prostředek k ochraně hvězd týmů. Třeba Sidney Crosby se podle něj nemůže bránit sám, i když třeba provokuje soupeře. "On je náš nejlepší hráč, chci ho vidět zdravého na ledě, ne sedět na trestné lavici po bitce," píše bývalý kanadský bek. Právě proto by měli být v kádru hráči, kteří neváhají sundat rukavice a kamaráda mstít.

A o víkendu svým způsobem podpořily bitkaře i ženy-hokejistky. V "přátelském" zápase mezi USA a Kanadou po zákroku na kanadskou brankářku vznikla mela, při níž se soupeřky až komicky snažily sundat té druhé helmu s celoobličejovým krytem. Do šarvátky se zapojilo všech deset bruslařek na ledě.

Podívejte se na bitku v ženském hokeji

"Měly jsme podobnou půtku v roce 2010, takže na to máme vždycky jeden olympijský cyklus. Byla to docela zábavná podívaná a přinese ještě víc rivality do našich zápasů. Bitek - pokud vůbec jsou - je tady velmi málo," řekla zkušená Hayley Wickenheiserová z Kanady.

Vypadá to tedy, že tradice se bude v zámoří ctít ještě dlouho.Najdete na iDNES.czmobilní verze