Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blíží se play off, spekuluje se o Haškovi

24 2001
B u f f a l o - Sice až za šest týdnů skončí v zámořské NHL uzávěrka přestupů, ale už v nejbližších dnech se dají očekávat zajímavé změny v kádrech mužstev. Přípravy na play off začal zásadní proměnou kádru Pittsburgh, nyní jsou na řadě jiní. Americká média jsou tradičně plná spekulací i zaručených zpráv. Jako každý rok touto dobou se začíná často hovořit o změně dresu u brankáře Dominika Haška. Experti jsou totiž přesvědčeni, že s Buffalem nikdy nebude mít šanci získat Stanley Cup. A letos má zřejmě poslední příležitost...

Hašek do Detroitu? Asi ne...
Jak uvedlo několik zdrojů, silný zájem o Haška by mohl mít Detroit. Poslední dva roky sledoval ambiciozní tým boj o Stanley Cup z povzdálí a dobře placený kádr také nezůstane pohromadě navždy. Tak silný už nemusí být několik příštích let. Je totiž jen otázkou času, kdy se management v případě dalšího neúspěchu zbaví některé z bohatých hvězd.

Podle expertů není Detroit nejsilnější právě na pozici brankáře, Chris Osgood ani Manny Legace údajně nejsou těmi pravými pro tým šampionů.

Přesto Haškův odchod do Detroitu asi není reálný. Pokud by přišel gólman s roční gáží 7,5 milionu dolarů, určitě by chtěly přidat i hvězdy jako Brendan Shanahan, Sergej Fjodorov nebo Steve Yzerman. Navíc by Buffalo chtělo velkou protihodnotu a je otázkou, zda by byl Detroit ochoten uvolnit některé ze špičkových hokejistů za brankáře, jehož kariéra skončí už možná v květnu. Jedině, kdyby s Haškem přišel i trucující Mike Peca...

I Pittsburghu by se hodil lepší brankář
Gólmana shání i Vancouver. I v tomto případě je pravděpodobnější, že se poohlédne po levnějších akvizicích, jakými jsou Sean Burke (Phoenix), Mike Dunham (Nashville) nebo Ron Tugnutt (Columbus). V podobné pozici se nachází i Pittsburgh. Generální manažer Craig Patrick sice výrazně doplnil mužstvo o silové typy hráčů, ale přesto mu při útoku na Stanley Cup chybí jistota na pozici gólmana. Při vší úctě nepatří Garth Snow ani Jean-Sebastian Aubin k absolutní elitě NHL.

Jedna ze spekulací počítá s tím, že v okamžiku, kdy investorská skupina okolo Wayne Gretzkého převezme definitivně Phoenix a pak podepíše smlouvu se stávkujícím Nikolajem Chabibulinem, bude volný Sean Burke. Je to zkušený brankář, letos podává solidní výkony (vede tabulku v procentu úspěšnosti zákroků), i když jeho mírným handicapem je skutečnost, že navzdory věku 33 let odehrál ve Stanley Cupu jen 27 zápasů. Přesto by byl pro Pittsburgh dobrou a hlavně levnou volbou. Stejně jako před rokem Ron Tugnutt, který přišel z Ottawy za Toma Barrassa.

Kam půjdou Blake a Selänne?
Před play off se kluby (zejména ty neúspěšné) budou chtít zbavovat také hokejistů, kterým v létě končí smlouva. Ti se pak stanou absolutně volnými hráči a mohou odejít do libovolného týmu. Nikde tedy není psáno, že budou chtít zůstat právě v dosavadní organizaci.

Do této kategorie patří například John LeClair z Philadelphie a Brian Savage z Montrealu, ovšem aktuální zdravotní problémy je z možných transakcí vyřadily. Naopak velký zájem bude o obránce Roba Blaka z Los Angeles. Kouč Larry Robinson by jej prý rád viděl v New Jersey, obhájce Stanley Cupu je za něj ochoten nabídnout mladíka Scotta Gomeze a devatenáctiletého finského gólmana Ari Ahonena.

Změnit dres bude asi chtít i Teemu Selänne z Anaheimu. "Finský blesk" už delší dobu dává najevo svoji nespokojenost s angažmá v podprůměrném týmu a rád by odešel jinam. Dává si ovšem podmínku, že to nesmí být žádný klub bez ambicí jako třeba Tampa Bay. Rádi by jej v St. Louis, ovšem cena jistě nebude malá.

Vanbiesbrouck musel dementovat
Bez smlouvy bude v létě i Joe Sakic, ovšem je málo pravděpodobné, že by jej ambiciozní Colorado obětovalo před začátkem bojů o Stanley Cup. O Valerije Kamenského z Rangers je prý zájem ve Vancouveru a Chicagu, minnesotského beka Seana O´Donnela by zase uvítali v Ottawě.

Volný by mohl být i spolehlivý brankář Mike Dunham z Nashville. Vedení klubu minulý týden prodloužilo smlouvu s Tomášem Vokounem a v záloze navíc čeká talentovaný Brian Finnley, šestý hráč draftu. Stejně tak vyprší v létě kontrakt veteránovi Johnu Vanbiesbrouckovi. Podle informací tisku se nechal před přáteli slyšet, že by se také rád dočkal výměny. Okamžitě tuto informaci dementoval před spoluhráči i vedením klubu. Nicméně drb je na světě a už jsou i údajní zájemci o jeho služby, Vancouver a Ottawa...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze