Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blümel přitahuje dramatické zápletky

14 2003
Pardubice - Petr Blümel je na čáře? V tom případě nebude nouze o zajímavý hokej. Pardubický čárový rozhodčí, který na mistrovství světa ve Finsku pískal finále, totiž jako magnet přitahuje zápasy s dramatickými zápletkami. Nikdy se však na ně znovu nepodívá. „Zápasy, které řídím, si zásadně nenahrávám. Možná to je chyba, ale raději si nechám ve vzpomínkách vlastní prožitek,“ tvrdí Blümel.

Už jich má v hlavě dost. Na loňské olympiádě v Salt Lake City „asistoval“ u nepochopitelného selhání švédského gólmana Sala a senzačního čtvrtfinálového vyřazení Seveřanů outsiderem z Běloruska.

S hokejisty země tří korunek se potkal i na letošním světovém šampionátu. Nejprve ve čtvrtfinále. Tentokrát však měli Švédové mnohem více štěstí a v duelu s domácí reprezentací předvedli málokdy vídaný obrat z 1:5 na 6:5.

„Vést o čtyři góly, hrát doma, mít převahu, a přesto prohrát? Takový zápas se často nevidí,“ souhlasil Blümel. „Krásné utkání ve výborné atmosféře, pro Finy ale velmi smolné.“ Naopak on si kvalitním výkonem řekl o nominaci na některý z vrcholných duelů mistrovství. A když český tým neuspěl v semifinále, bylo rozhodnuto. Ze sedmičky čárových rozhodčích byli pro finále vybráni Blümel a Fin Hämäläinen a jako hlavní sudí další Čech Vladimír Šindler.

„Naši hokejisté měli smůlu, já zase štěstí,“ usmál se Blümel. „Na vývoji turnaje také záleží, ale není to hlavní kritérium výběru.“ Ani finále mezi Kanadou a Švédskem nevybočilo z Blümelovy série utkání s nevšedním nábojem. Postaral se o to útočník Anson Carter, který v prodloužení zajistil zemi javorového listu zlato. Uznání vítězného gólu však předcházelo podrobné zkoumání videozáznamu.

„Pavel Halas určitě neměl u videa jednoduchou práci,“ nezáviděl Blümel zodpovědnost na bedrech českého kolegy.

On se mezitím snažil uklidnit před trestnou lavicí hráče. „Švédové se ptali, proč to tak dlouho trvá. Kanaďané zase tvrdili, že to byl určitě gól,“ řekl Blümel. Přidal se i střelec Carter. „Říkal, že to přece nejde neuznat,“ usmál se rozhodčí, který na šampionátu odřídil devět utkání.

Po několika minutách bylo jasno. Hlavní sudí Šindler ukázal gestem na středový kruh a Kanaďané začali slavit. „Švédové byli v první chvíli zklamaní a naštvaní, během vyhlášení však za námi přijel kapitán Jönsson a Axelsson a omluvili se za tým, že čekání na verdikt bylo vyhecované. Příjemně mě tím překvapili,“ prozradil Blümel, který se nominací na finále dočkal zatím největšího úspěchu své rozhodcovské kariéry.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze