Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maskoti hokejového MS v Česku odhaleni. Puku se chopí Bob a Bobek

BOB A BOBEK. Maskoti mistrovství světa v ledním hokeji 2015. | foto: ČTK

9 2014
Kdo zaštítí hokejové mistrovství světa v Česku? Maskoty turnaje, který se příští rok v květnu uskuteční v Praze a v Ostravě, budou králíci z klobouku Bob a Bobek.

Postavy z populárního Večerníčku v červeném dresu oficiálně představili zástupci organizačního výboru a Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).

Maskoti MS na českém (čs.) území

1985 (Praha) - lev Pepa
1992 (Praha a Bratislava) - lev Leo
2004 (Praha a Ostrava) - lev Tomík
2015 (Praha a Ostrava) - králíci z klobouku Bob a Bobek

„Maskot je pro vyznění akce jednou ze stěžejních záležitostí, které jsme se v rámci organizačního výboru intenzivně věnovali. Chtěli jsme, aby něco vypovídal o České republice a aby zároveň něco říkal našim lidem,“ řekl šéf svazuTomáš Král, ktetrý věří, že Bob a Bobek tyto požadavky splňují ideálně.

Představitelé hokejového svazu vybírali z mnoha variant a zprvu se zdálo být nejlogičtějším řešením, že se maskotem stane tradičně lev. „Pozorně jsme sledovali internetové diskuze a brali v úvahu všechno možné varianty. Musím přiznat, že jsme také koketovali s myšlenkou, že by se maskotem stal krteček.“

Tenhle nápad však vzhledem ke složitým jednáním ohledně autorských práv nakonec neprošel. I proto nakonec vyhráli králíci z klouboku, na něž vlastní práva Česká televize, s jejímiž zástupci se organizační výbor rychle dohodl.

Maskoti MS

za posledních deset let

2005 (Rakousko) - orel Winni
2006 (Lotyšsko) - bobr Rix
2007 (Rusko) - medvěd Teamka
2008 (Kanada) - lední medvěd Champion
2009 (Švýcarsko) - kráva Cooly
2010 (Německo) - dinosaurus Urmel
2011 (Slovensko) - vlk Gooly
2012 (Finsko a Švédsko) - pták HockeyBird
2013 (Švédsko a Finsko) - rys Icy
2014 (Bělorusko) - bizon Volat
2015 (Česká republika) - králíci z klobouku Bob a Bobek

Celý proces schvalování oficiálního maskota zabral téměř celý rok. Ačkoli má totiž pořadatelská země právo na jeho výběr, vše musí vzápětí potvrdit ještě Mezinárodní hokejová federace a marketingová agentura Infront.

O hokejové provedení Boba a Bobka se postaral vytvarník a scénograf Alex Dowis, který vycházel z originálu od legendárního kreslíře Vladimíra Jiránka.

Večerníček o dvou králících žijících v kouzelnickém klobouku se na televizních obrazovkách poprvé objevil v roce 1979 a zajímavostí je, že poprvé v historii bude mít hokejové mistrovství světa hned dva maskoty.

Hokejové MS se na území České republiky konalo v minulosti již devětkrát, naposledy v roce 2004, kdy byl maskotem lev Tomík. Lva jako hlavní znak šampionátu si zvolili českoslovenští pořadatelé i v letech 1985 a 1992.

Podívejte se pod ruce autorovi hokejové podoby Boba a Bobka:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze