Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bobby Orr. Legenda, ze které šílí maminky

Bobby Orr - Bobby Orr na golfu, který má stejně jako jeho žena Peggy tak rád. V Bostonu má dům uprostřed hřišť. | foto: ČTK

20 2008
Praha - Zapněte si v Kanadě televizi a hodinu se na ni dívejte. Pakliže za tu dobu ani v jedné reklamě nespatříte tvář Bobbyho Orra, pak jste buď nepozorní, nebo jste naladili nějaký eskymácký kanál. Jinak si to nelze vysvětlit.

. Co dnes dělá

hokejová legenda Bobby Orr

Tenhle usměvavý chlapík jednou propaguje automobilku, podruhé kreditní karty, jindy hokejovou Síň slávy. Je všude. Orrova kariéra sice skončila už před 31 roky, ale ve své vlasti je pořád hvězdou. A to je mu právě dnes 60 let.

"Nenechte se mýlit. Rozhodně si ho nedokážu představit jako nějakého zoufajícího si důchodce. Kvůli své práci pořád cestuje po světě, nesnáší nicnedělání," popisuje František Kaberle starší, který pracuje v Orrově agentuře pečující o talenty.

Rodák z ontarijského Parry Sound je jedním z nejlepších hokejistů historie. Zřejmě vůbec nejlepším obráncem. Určitě jediným bekem, který dokázal vyhrát produktivitu NHL. V letech 1970 a 1972 vyhrál s Bostonem Stanley Cup. V roce  1976 ho vyhlásili nejlepším hráčem Kanadského poháru.

"Neznám jiného hráče, který by v kolektivním sportu čněl nad ostatními tolik jako Bobby. Ani Gretzky tohle nesplňuje," soudil bývalý brankář Ken Dryden.

Orr byl nositelem hokejového pokroku. Jako první třeba podepsal milionovou smlouvu.  Coby bek si na hřišti dovolil nevídané: útočit.  Dost tím soupeře dráždil. Šli po něm, hlavně po jeho několikrát poraněném kolenu. Nebylo mu ani třicet, když musel skončit.

Dělal pak kouče, byl zaměstnán i v bance. Teď je agentem, má podepsané třeba útočníky Shanahana, Spezzu nebo bratry Františka a Tomáše Kaberleovy.  Když měl posledně jmenovaný v Torontu těžkosti s vyjednáním nové smlouvy, stačil jediný Orrův telefonát do kanceláře klubu Maple Leafs. A smlouva byla na stole.

"Moji kluci si Bobbyho nemohou vynachválit," říká Kaberle starší, který s Orrem skvěle vychází. Kanaďan mu dokonce nedávno doporučoval speciální dietu. "Hned se zajímal, jak zafungovala. Tak jsem mohl nahlásit, že jsem od začátku února zhubnul devět kilo." 

Samotného Orra nadváha netrápí. Kdysi kvůli kolenům musel do schodů ručkovat po zábradlí, ale po sérii lékařských zákroků je z něj zase čipera. Šarmantní čipera.  Když si mladý hokejista vybírá svého agenta, kolikrát v Orrův prospěch zasáhne hráčova maminka. Patřila přece ke generaci, která fešáka Orra zbožňovala.

"Maminky ho milujou," potvrzuje Kaberle. "Kluk hraje, jeho máma sedí na tribuně. Najednou slyšíme jekot a maminka se už Orrovi věší kolem krku."

Kdepak penze. Šedesát? Co je to za věk?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze