Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o českobudějovický hokej. Kdo mlží, pomůže odhalit smlouva

Jaká bude budoucnost českobudějovického hokeje? | foto: Dalibor Glück, MAFRA

31 2013
Zatímco vedení města České Budějovice doufá, že extraligový hokej zůstane na jihu Čech, představitelé HC Mountfield ve čtvrtek opět jednali v Hradci Králové o přesunu klubu. Rozhodne se možná už příští týden.

"Jdeš na hokej? Dnes hraje David Servis s Vimperkem." Pokud se z Českých Budějovic skutečně odstěhuje extraligový HC Mountfield, může se stát, že nejvyšší soutěží dospělých ve městě bude krajská liga.

Vedení krajského města si to zatím příliš nechce připouštět a věří, že se podaří spor mezi klubem a Budvarem urovnat. Jenže zástupci HC Mountfield ve čtvrtek mezitím opět jednali v Hradci Králové o přesunu extraligy. Situace je velmi vážná. A také zamotaná.

Na druhé straně totiž klub udělal vstřícný krok a požádal společnost BPA sport marketing, která je partnerem Českého svazu ledního hokeje, o zveřejnění smlouvy, jež zaručuje při zápasech extraligy výhradní točení piva Radegast. Jenže o čepování má zájem i Budvar, který chce získat do pronájmu dva bufety na zimním stadionu.

Nahlédnutí do smlouvy byla i jedna z podmínek města. "Nemůžeme rozhodovat na základě tvrzení, že jedna paní povídala. Mám tím na mysli, že pokud Budvar zaplatí 13 milionů, které by dostal klub, dostane výjimku a může pivo čepovat. Dokud nebudeme mít v ruce smlouvu mezi HC Mountfield a BPA, dál se neposuneme," řekl náměstek primátora Kamil Calta.

Hlavní hráči v kauze Mountfield

  • Ivan Drbohlav: předseda představenstva akciové společnosti HC Mountfield
  • Miroslav Schön: předseda představenstva klubu
  • Zdeněk Blažek: generální manažer klubu
  • Juraj Thoma: primátor Českých Budějovic
  • Miroslav Joch: první náměstek primátora
  • Jiří Boček: generální ředitel, Budějovický Budvar 
  • Martin Soukup: předseda představenstva klubu Královští lvi Hradec Králové a náměstek primátora 

Generální manažer klubu Zdeněk Blažek věří, že BPA písemný souhlas ke zveřejnění dá v nejbližších dnech. "Rada bude mít k dispozici podklady, které chtěla, ale mnoho nového se nedozví. My jsme podmínky smlouvy nezatajovali a sdělili jsme, jak je možné výjimku získat," upozornil Blažek.

Dodal, že jako patriot a Jihočech chce, aby klub zůstal v Českých Budějovicích. "Vzhledem k tomu, že jsem odstoupil z pozice předsedy představenstva HC Mountfield, tak jsem nevyjednával se zástupci v Hradci Králové," zdůraznil Blažek.

To má nyní na starosti nový předseda představenstva Miroslav Schön, pro kterého je jedinou prioritou, aby hrál HC Mountfield i v příští sezoně extraligu. Kromě námluv v Hradci Králové hodlá příští týden navštívit ještě další dvě města. "Projevila zájem, a tak tam jedu na první informační schůzku," řekl. Podle deníku Sport jde o Znojmo a Jindřichův Hradec.

Mimochodem: klub ve čtvrtek ujistil, že do konce příštího týdne uhradí všechny závazky vůči hráčům a hokejovým subjektům. Jisté je, že existují možnosti, jak spor o pivo na stadionu v Českých Budějovicích vyřešit. Pokud by například vedení města zachovalo stejný postup ohledně pronájmu bufetů jako v minulosti. Tedy pronajímalo je na každý zápas zvlášť klubu, pro který pak servis (a čepování oficiálního piva extraligy) zajistila firma.

Jenže to by musel ustoupit Budějovický Budvar, který tam chce prodávat své pivo a podle smlouvy s městem by na to měl mít právo. Vedení radnice pak musí kývnout na nejvyšší nabídku a více údajně nabízí právě pivovar. "Musíme postupovat podle zákona o obcích," podotkl primátor Juraj Thoma a upozornil i na smlouvu mezi městem a Budvarem, která je k nahlédnutí na webových stránkách radnice.

Další možností je, že by Budvar zaplatil 13 milionů korun za udělení výjimky, na stadionu by čepoval své pivo a peníze by dostal klub. Na takovou částku ovšem pivovar nepřistoupí. Tvrdí, že by za to nedostal od klubu adekvátní protihodnotu. Ve sporu se všechny strany tváří, že se jedna druhou snaží přitlačit ke zdi, či dokonce vydírat. Na internetu mezitím vznikla mezi fanoušky petice proti přesunu extraligového hokeje z Českých Budějovic.

Joch: Chceme, aby extraliga v Budějovicích zůstala

První náměstek českobudějovického primátora Miroslav Joch ve čtvrtek prohlásil: "Extraligový hokej do Českých Budějovic patří, proto bychom se měli co nejdříve sejít u stolu a společně hledat řešení. Jednat můžeme už příští týden."

Chcete jednat, ovšem dosavadní vyjednávání k žádné dohodě nevedla, situace se spíše dále vyostřovala. Může se to změnit?
Nějaké oficiální jednání, kde by se sešli zástupci všech tří stran, se zatím nekonalo. Věřím, že se na tom s kolegy z vedení města příští týden dohodneme a sejdeme se s klubem i Budvarem u jednoho stolu.

Platí, že chcete i nadále vidět smlouvu mezi HC Mountfield a BPA sport marketing?
Ano, to platí. Pokud se k ní nakonec dostaneme, zůstává otázkou, jak moc to může v současné chvíli ještě pomoci. Teď bude spíše dobré, když se situace uklidní, hlavy vychladnou, a pak věřím, že existuje způsob, jak spor vyřešit.

Město má s Budvarem smlouvu do roku 2017. Umožňuje, aby se v Budvar aréně čepovalo jiné pivo?
Ano, takovou možnost smlouva řeší. Řeší ji i smlouva mezi HC Mountfield a BPA. Klub však říká, že udělení výjimky stojí 13 milionů korun a na zaplacení se s Budvarem nedohodl.

Zástupci klubu říkají, že město nemá o hokej zájem a nechce pomoci.
To není pravda. Chceme, aby se extraliga v Českých Budějovicích hrála. Nechceme škodit nebo něco znemožňovat. Snad bude ještě příští týden vůle jednat. Nemohu vědět, jestli už není rozhodnuto o odchodu klubu.

Můžete jako město více přispívat na chod klubu?
Nevím, jak to dělají v jiných městech, kde jdou z rozpočtu na hokej velké peníze. My si v Českých Budějovicích nemůžeme dovolit takto uvolňovat prostředky daňových poplatníků. Pokud to v jiných městech funguje, tak podle mého názoru porušují zákon, nebo je jinak nastavena vlastnická struktura klubu.

Pokud by se klub přestěhoval, co by to znamenalo pro Budějovice? Budvar aréna by asi, co se týká fanoušků, zela prázdnotou.
To si v tuhle chvíli nedokážu představit. Je jasné, že by to byla velká ztráta, i finanční. Samozřejmě by ledová plocha měla nadále své využití, i když už ne tak veliké.

Celý spor už dávno není o pronájmu dvou bufetů. Souhlasíte?
Ani na začátku tomu tak nebylo. Pravdou je, že bylo možné celému sporu předejít. Kdyby klub včas zareagoval a využil k jednání smlouvy mezi městem a Budvarem. V té se píše, že pokud se klub zaváže vůči svazu, respektive jeho partnerovi, smlouvou, která bude v tomto případě znamenat čepování jiného piva, je možné to formou písemného dodatku respektovat.

Autor:


Bodování

61

Milan Gulaš

Plzeň

56

Tomáš Mertl

Plzeň

53

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

29

Tomáš Mertl

Plzeň

28

Martin Růžička 27

Třinec

23

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 49 27 6 9 7 164:113 102
2. Hr. Králové 49 25 7 7 10 139:92 96
3. Třinec 49 24 6 6 13 137:110 90
4. Vítkovice 49 25 3 5 16 149:113 86
5. Kometa 49 22 6 8 13 138:109 86
6. Zlín 49 17 8 4 20 112:132 71
7. Pardubice 49 18 5 6 20 119:133 70
8. Olomouc 48 15 8 7 18 115:126 68
9. Liberec 48 15 9 3 21 120:133 66
10. Sparta 48 16 5 6 21 127:139 64
11. Chomutov 49 12 9 9 19 123:146 63
12. Ml. Boleslav 49 15 5 7 22 110:127 62
13. Jihlava 48 10 7 7 24 97:131 51
14. Litvínov 49 10 6 6 27 115:161 48

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ ZAHRANIČNÍHO OBCHODU | Pelhřimovsko

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze