Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o peníze může být také legrační hrou

10 2001
Zlín - Marshallu Johnstonovi, generálnímu manažerovi Ottawy z NHL, se povedl dobrý vtip. Když vysvětloval, proč v kempu před začátkem sezony nebude několik opor, s nimiž se dohaduje o smlouvě, řekl: "Prostě nemohu zavolat do tiskárny a říct: Hoši, dejte mi nějaké peníze, abych mohl zaplatit Alfieho." Úsměvná věta, že? Pokud nejste Alfie.

Tak se přezdívá švédskému útočníkovi Danielu Alfredssonovi. Jeden z nejlepších Evropanů v NHL je zrovna daleko od Ottawy, kde začíná předsezonní kemp. Místo toho hrál o víkendu za národní mužstvo na zlínském turnaji Česká pojišťovna Cup. Je přesvědčen, že si zaslouží víc peněz, než mu klub nabízí. Ottawa je prý ochotna zaplatit šest milionů dolarů na dva roky. Alfredsson žádá údajně o milion víc. "No, není to tak úplně, ale skutečnosti se to blíží," připustil Alfredsson.

V sobotu nastoupil proti Česku a ukázal, co umí. Několikrát z pravého křídla přihrál spoluhráčům do gólové šance. Ve druhé třetině vzal puk u švédské branky a projel s ním přes celé hřiště. Celou dobu ho stíhal a hokejkou obtěžoval Petr Čajánek. Když dojeli k mantinelu, ještě se trochu pošťuchovali. Rozhodčí oba vyloučil. "Já myslím, že se toho tolik nestalo. Rozhodčí to mohl nechat být," komentoval to Alfredsson.

Právě Čajánek měl s Alfredssonem hodně práce. Jejich útoky nastupovaly často proti sobě a česká pětka se hodně bránila. "Vím akorát jakou má hokejku, soustředil jsem se na zápas," řekl Čajánek o Alfredssonovi. A jakou má Alfredsson tedy hokejku? "Takovou stříbrnou," pravil Čajánek.

Švéd si zápasů za reprezentaci užívá. Ze šatny vyšel rozesmátý a v dobré náladě. Líbí se mu, že švédský tým opouští defenzivní systém. Ve snaze vrátit se na špičku, kde jsou v posledních letech Češi, víc útočí. Právě od křídelních útočníků, jakým je i Alfredsson, se teď chce nejvíc aktivity. "Musí se víc bruslit, člověk je víc u puku a musí víc hrát," vypráví. "Je to docela únavné, ale baví mě to, je to o hodně větší legrace."

Jenže i takhle hezky strávený čas by Alfredsson klidně vyměnil za to, kdyby už mohl trénovat v Ottawě. "To víte, že bych byl radši v kempu. Doufám, že se to do dvou týdnů vyřeší." Alfredssonova situace je komplikovaná, protože Ottawa zatím nemá podepsané smlouvy ani se Slováky Hossou a Chárou. Jak říká manažer Johnston: "Já bych Danielovi rád dal třeba pět milionů, ale pak by mi nezbylo na Hossu."

Alfredsson tohle ví. Tvrdí, že se na klub nezlobí a zřejmě nebude trucovat do nekonečna. Už jenom proto, že je letos olympijská sezona. Alfredsson má v nominaci jisté místo. "Ottawa je skvělý klub, bohužel nemá takový rozpočet jako Detroit nebo Rangers. Je tam malý trh," říká Alfredsson. "To, co se teď děje, je součást hry. Já chci hrát a Ottawa chce mě, takže se snad dohodneme."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze