Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o Petra Nedvěda kouč Lener nevzdává

7 2003
Praha - Pojede hokejový centr Petr Nedvěd na mistrovství světa? Touto otázkou se nyní intenzívně zabývá realizační tým reprezentace. Sám hráč má chuť Českou republiku reprezentovat, ale nesmí. Alespoň prozatím. V roce 1994 totiž hrál na olympiádě za Kanadu. Česká strana žádala mezinárodní hokejovou federaci o povolení. Neuspěla. "Přišlo nám bohužel negativní stanovisko od generálního sekretáře IIHF Edvinssona. Hrozně nás to zklamalo a zarazilo. Najisto jsme počítali s tím, že je to průchodná situace," krčí rameny Slavomír Lener. Boj ale nevzdává. Připravuje se odvolání. Lener povolal dvanáct hokejistů z NHL

"Odvolání musí podat Petr sám, během dneška a zítřka by mělo být napsáno a posláno na IIHF. Podstata odvolání je v tom, že v době, kdy on nastupoval, nebylo žádné limitující pravidlo," zdůraznil Lener.

Až do roku 1996 totiž platilo pravidlo, že hráč, který nastoupil za jednu zemi, nemůže reprezentovat druhou, jenom pro mistrovství světa. A olympiáda v Lillehammeru byla v roce 1994. "Nikdo, ani on, ani nikdo z českého hokeje si tehdy nebyl vědom, že se účastí na olympiádě vyřazuje z účasti na mistrovství světa a na tom je odvolání postaveno," podotkl český kouč.

Kde je tedy problém? "Pan Edvinsson oznámil, že teď se postupuje podle nového pravdila," ozřejmil zamítavé stanostiko mezinárodní federace Lener.

S tím ovšem kouč nesouhlasí. "Samozřejmě můj názor a názor většiny lidí je ten, že pokud porušíte něco v minulosti a potom se za dva roky nebo za pět let změní pravidlo, nemůžete pykat za to, že se pravidla udělají potom jinak," zdůraznil.

Petr Nedvěd, bratr kapitána hokejové Sparty, by měl přijet do Čech a zapojit se s rodícím se národním týmem do přípravy. Mezitím bude česká strana čekat, jak dopadne odvolání.

"Je předčasné hledat další kroky. Nechceme z toho dělat kauzu. Věříme ale, že jsme stoprocentně v právu. Petr je nachystán přijet a hrát... Ale v případě, že to nevyjde, se v tom nechceme pitvat, aby nás to nějak nerozhodilo. Podřídíme se a budeme pracovat dál."

Slavomír Lener o účast Petra Nedvěda na mistrovství světa hodně stojí. O možnosti začlenit do kádru urostlého útočníka s kanadským pasem uvažoval už krátce po nástupu do funkce. Nyní se ale potýká s problémy, které neočekával. "Hlavně aby to rozhodnutí bylo co nejdřív, nepříjemné by bylo aby to rozhodnutí vyšlo den před mistrovstvím světa," přeje si kouč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze