Bonk a Prusek pomohli Ottawě k vítězství

26 2003
Ottawa - Útočník Radek Bonk a brankář Martin Prusek pomohli každý svým způsobem k výhře Ottawy Senators nad Buffalem Sabres 4:3 v prodloužení. Bonk zkraje první části nahrál na branku kapitána Daniela Alfredssona a pak v 50. minutě sám při přesilové hře vyrovnával na 3:3. Prusek pochytal 21 střel a ještě nepoznal v této sezoně hořkost porážky. Jednu branku v zápase vsítil i útočník Buffala Aleš Kotalík. Střelecky se z českých hráčů prosadili také Milan Hejduk, který pomohl k výhře Colorada nad Torontem 3:0 a Petr Nedvěd, jenž vstřelil jediný gól v zápase s Atlantou (1:4).

Ottawě vycházely v zápase s Buffalem přesilové hry- využila tři ze čtyř.

Bonk proměnil nejdůležitější z nich v 50. minutě, kdy na trestné lavici seděl kapitán Sabres Stu Barnes.

Český útočník se schoval do zorného pole za obrovitého spoluhráče Zdena Cháru, propálil gólmana Martina Birona z pravého kruhu pro vhazování a vyrovnal na 3:3.

V prodloužení kapitán Ottawy Daniel Alfredsson prostřelil Birona podruhé v zápase a získal pro svůj tým i druhý bod.

Biron před duelem s Ottawou nepustil branku ve třech zápasech. Jeho série neprůstřelnosti skončila po 222 minutách, když ho na začátku druhé třetiny po Bonkově přihrávce propálil Alfredsson svoji první brankou v utkání.

"Jednou to muselo skončit, ale Marty hrál skvěle," řekl trenér Buffala Lindy Ruff.

Biron pochytal jinak 28 střel. Martin Prusek v kleci Ottawy tolik práce neměl, chytil 21 pokusů, a i po tomto utkání zůstává zatím bez porážky. Prusek dosáhl v této sezoně svého devátého vítězství a stále čeká na první porážku.

Brankář Colorada Patrick Roy se zdá být nepřekonatelný od chvíle, co se stal prvním gólmanem v historii NHL, jenž odehrál 1000. zápasů.

V nočním utkání s Torontem zastavil 20 střel a pomohl k výhře 3:0. Druhou branku týmu vsítil Milan Hejduk, jednou nahrával Radim Vrbata.

Roy v pátek nepustil žádný gól hráčům Columbusu, v pondělním zápase s Dallasem, ve kterém zaznamenal historický zápis, inkasoval jen jednou.

"Ty poslední tři zápasy si užívám víc než těch prvních třicet," řekla sedmatřicetiletá legenda, jejíž výkon v této sezoně je celkově hodnocen spíše jako průměrný.

Toronto má jiné starosti. Jeho hráči v posledních dvou zápasech vyšli střelecky úplně naprázdno, v posledních třech se trefili jen jednou. "Jeden gól ze tří zápasů, přiděláváme práci naším brankářům," komentoval výkon Maple Leafs útočník Alyn McCauley.

Už v podvečerních hodinách středoevropského času se hrál zápas New York Rangers-Atlanta. Atlanta-outsider soutěže- hraje pod vedením nového trenéra Boba Hartleyho ve výborné formě. V hlučné atmosféře Madison Square Garden porazila domácí Rangers 4:1, když se o tři branky postarala mladá star Dany Healtey. V šesti zápasech pod Hartleyho vedením prohrála Atlanta jen jednou.

Útočník Patrik Štefan a obránci František Kaberle a Richard Šmehlík si všichni připsali jednu asistenci. Útočník Petr Nedvěd vstřelil ve 36. minutě jediný gól Rangers.

V Bostonu mají nového gólmana a s jeho výkonem je vedení zatím spokojeno. Novým mužem je bývalý hráč Montrealu Jeff Hackett, který dnes při svém debutu proti Philadelphii pochytal 24 střel a pomohl k výhře 1:0. Čekání na gól ve Fleet Centru ukončil až po 31 vteřinách prodloužení Brian Rolston.

Boston se snad probral z více jak měsíc trvající krize, v posledních čtyřech zápasch třikrát zvítězili a jednou remizoval. Roman Čechmánek se podruhé za sebou nedostal do klece Philadelphie a pouze sledoval výkon kolegy Roberta Escheho, jenž pochytal 26 střel.

Pittsburgh, jenž v předchozích třech zápasech vsítil jen jednu branku, se znovu vrátil do starých kolejí výhrou 5:3 nad Chicagem. Ruská superstar Alexej Kovaljov, která v předchozích patnácti zápasech vstřelila jediný gól, splatila dluhy a zaznamenala hattrick. Málo využívaný útočník Randy Robittaile získal čtyři body (1+3). Český centr Jan Hrdina si připsal dvě asistence. Penguins hráli opět bez svého kapitána Maria Lemieuxe.

Brankář Calgary Roman Turek se otřepal z nepovedeného zápasu s Columbusem, ve kterém byl už po pěti minutách vystřídán, a ukázal solidní výkon proti obhájci Stanleyova poháru Detroitu, kterému pustil jen jeden gól. Calgary zvítězilo 4:1, Turek pochytal 27 střel.

"Hodně mi pomohli spoluhráči, kteří hráli výborně v obraně," řekl Turek, který se blýskl především ve druhé třetině, kdy zneškodnil několik dobrých šancí Bretta Hulla. Detroitský střelec tak opět nedosáhl jubilejní 700. trefy v NHL. "Zkoušel mi dát gól celý zápas," řekl Turek.

Tomáš Vokoun si připsal 22 úspěšných zákroků a výrazně pomohl Nashvillu otočit
zápas s Tampou Bay, v němž jeho tým ještě ve 37. minutě prohrával 0:2. Druhý gól hostů vsítil Václav Prospal, ale pak přišel zvrat a domácí se nakonec radovali z výhry 3:2.

Soborní výsledky:

New York Rangers - Atlanta 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Branky: 35. Nedvěd - 21., 30. a 60. Heatley (na třetí F. Kaberle a Štefan), 57. Kovalčuk (Šmehlík). Střely na branku: 24:28. Diváci: 18.200.

Montreal - Washington 1:1 po prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 7. Koivu - 43. Salomonsson. Střely na branku: 30:35. Diváci: 21.273.

Pittsburgh - Chicago 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)
Branky: 7., 21. a 56. Kovaljov (na třetí Hrdina), 25. R. Robitaille (Hrdina), 46. McKenna - 3. Housley, 19. Nikolišin, 45. Sullivan. Střely na branku: 30:26. Diváci: 16.958.

Boston - Philadelphia 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka: 61. Rolston. Střely na branku: 27:24. Diváci: 17.565.

Toronto - Colorado 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 32. Tanguay, 38. Hejduk, 55. Reinprecht (Vrbata). Střely na branku: 20:20. Diváci: 19.320.

Ottawa - Buffalo 4:3 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 21. a 63. Alfredsson (na první Bonk), 46. Fisher, 50. Bonk - 31. a 38. Gratton, 47. Kotalík. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18.241.

Columbus - New York Islanders 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Branky: 3. Cassels (Výborný), 6. Pirjetä, 46. Sillinger, 59. T. Wright - 29. Asham. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18.136.

Florida - Carolina 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 6. Viktor Kozlov, 35. Jokinen, 64. Weiss - 30. Heerema, 49. Francis. Střely na branku: 22:41. Diváci: 16.122.

St. Louis - Dallas 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)
Branky: 11. Demitra, 40. MacInnis - 13. Erskine, 53. P. Turgeon, 54. Young, 56. Morrow. Střely na branku: 33:21. Diváci: 19.841.

Nashville - Tampa Bay 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 37. Archipov, 50. Walker, 51. Hall - 19. Fedotěnko, 36. Prospal. Střely na branku: 21:24. Diváci: 14.560.

Calgary - Detroit 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 7. R. Niedermayer, 24. Gelinas, 40. Iginla, 60. Lowry - 34. Dandenault. Střely na branku: 29:28. Diváci: 18.028.

Los Angeles - New Jersey 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 32. Armstrong (Modrý), 64. Pálffy - 47. Gomez. Střely na branku: 32:35. Diváci: 18.233.

San Jose - Minnesota 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)
Branky: 14. Damphousse, 21. Nolan, 30. Sturm, 35. S. Thornton - 37. Gáborík. Střely na branku: 42:33. Diváci: 17.496.

Gólman týmu Ottawa Senators Martin Prusek vychytal Adama Maira z Buffala.

Martina Pruska právě v přesilovce překonal buffalský Chris Gratton (vpravo; oslavuje gól se se Stu Barnesem, který mu nahrával). Ottawa však nakonec vyhrála 4:3 v prodloužení.