Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bourque je čtyři zápasy od životního snu

22 2001
D e n v e r - Pár metrů od svého místa v kabině má na malé tabulce naškrábáno magické číslo. Když prochází kolem, lehce se pousměje. Na cedulce je napsáno: 4. Právě tolik vítězství schází legendárnímu obránci Ray Bourquovi ke splnění životního snu, vyhrát Stanley Cup. Ve čtyřiceti letech končí úctyhodnou porci dvaadvaceti sezon v prestižní NHL a nejslavnější trofej mu stále uniká. Teď cítí s týmem Colorado Avalanche ohromnou příležitost, ve svém věku možná poslední.Colorado je ve finále - čtěte ZDE

"Čekám na to opravdu dlouho," svěřil se Bourque zámořským novinářům. Jeho Colorado se dostalo do finále přes St. Louis, tam ho čeká buď New Jersey nebo Pittsburgh. A při své síle má šanci uspět.

"A to je důležité. Nejde jenom o to hrát ve finále. Ale bojovat a vyhrávat," říká veteránský obránce, jenž pětkrát získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka NHL. Už dvakrát byl Stanley Cupu blízko. Tehdy však hrál za Boston Bruins a v letech 1988 a 1990 tým podlehl ve finále Edmontonu.

"Neměli jsme v těch dvou sériích zrovna velké naděje," vzpomíná vedle Larionova vůbec nejstarší hráč v NHL. Ve statistikách má uvedený i další rekord - Bourque je jediným hokejistou v historii soutěže, který při takovém počtu odehraných zápasů nezískal Stanley Cup.

Dvacet ročníků odkroutil v Bostonu. A pak přišla rána, hlavně pro fanoušky. V průběhu uplynulé sezony se rozhodl odejít do Colorada. Do silnějšího mužstva, s nímž bude mít šanci na metu dosáhnout. "Hokejový svět se převrátil naruby, Ray Bourque už nenáleží k Boston Bruins," hlásaly bostonské noviny. Přesto ho příznivci nezavrhli, triumf mu přejí. Stejně jako v Coloradu.

"Potvrdilo se to, proč jsem přišel. Mám naději, že by to mohlo vyjít," svěřil se pár minut po pondělním vítězství nad St. Louis. To našlapaná hala v Denveru povstala a mohutně aplaudovala.

I pro samotné spoluhráče je Bourque ohromnou vzpruhou. Svým typickým úsměvem jim dodává nadšení, sílu do dalších bojů. "Když vidíme, že by mohl Ray s námi vyhrát, moc nám to pomáhá," říká gólman Patrick Roy. Je pro ně opravdovou autoritou. Ve čtyřiceti letech si udržuje perfektní kondici, stále sbírá body. Vyniká přesnou střelou, této dovednostní soutěži vládl i při posledním All Star Game. Nepřitahuje navíc žádné skandály, platí za vzornou hvězdu.

A co kdyby se mu životní tužba vyplnila a s Coloradem by doplul až ke Stanley Cupu? "Nevím, jestli bych v kariéře ještě pokračoval," říká Bourque. "Ale i kdybych se rozhodl, nechám si to zatím pro sebe."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze