Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boxující monstra v civilu kreslí dětem

30 2001
Praha - Vší silou udeřit vrávorajícího soupeře do obličeje a také jemně vykreslit obrázek do knížky. Obě činnosti zvládal někdejší útočník Todd Ewen. Jedenáct let se v NHL oháněl pěstmi. Při dobročinných akcích v dětských domovech však býval nejoblíbenější. Ostatně rváči všeobecně platí za dobré duše. Na ledě připomínají zběsilé šílence, nicméně v soukromí působí úplně jinak. "Jsou moc hodní," tvrdí Martin Straka z Pittsburghu.

"Umějí se chovat ve společnosti, neřeknou sprosté slovo, jsou plaší. Hrál za nás Jay Caufield a ten se rozdělil o poslední dolar."

Když Vladimír Růžička hrával za Edmonton, bydlíval na zájezdech s Davem Brownem, který si v NHL vysloužil 1789 trestných minut. "Znal jsem i Chrise Nilana a Boba Proberta. To byli milionoví kluci," vzpomíná Růžička.

Bitkaři velmi dobře vycházejí s novináři. Vystupují skromně a ochotně. Rob Ray z Buffala za třináct sezon v NHL nastřádal 39 gólů a 2962 trestných minut. Vyjadřuje se velmi kultivovaně a v roce 1999 získal King Clancy Trophy za vůdcovské kvality a charitativní činnost.

Nebo Stu Grimson. Elitní bijec se v rozhovorech staví do role kazatele. Žije podle své pevné víry, přispívá osiřelým dětem, nemocným a chudým. Křesťanské poslání přenáší i do hokeje. "Pomáhám slabším, které někdo napadne," prohlašuje. "Ježíš Kristus také dokázal projevit zlost, když bičem vyhnal kupce z chrámu Páně."

Tony Twist, hromotluk s drtivou ranou, se po havárii na motocyklu musel rozloučit s profesionální kariérou, ale hladce se uchytil jako sportovní komentátor kabelové televize. Dokonale oblečený, s napomádovaným účesem, rozebírá spisovným jazykem herní situace.

Tenhle Tony Twist kdysi bydlel v St. Louis v podnájmu u svého přítele Kellyho Chase. Byli si tak blízcí, že Twist měl Chase na svatbě za svědka. Jenže v lednu 1995 si Chase vybral Hartford a hned v příštím střetnutí St. Louis - Hartford se kamarádi porvali. Jejich řemeslo nezná překážky.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze